V tomto týdnu se budou investoři věnovat především makrodatům a pak technickému převážení indexů MSCI, které bude probíhat v úterý 31. 5. Vedle toho bude trh sledovat již tradiční témata jako vývoj na Ukrajině a v Číně.
„Celkově zůstáváme nadále obezřetní s tím, že makrodata mohou vnést více světla do ekonomického vývoje a odhadu výhledu měnové politiky. Se začátkem června začne Fed fakticky snižovat svou bilanci, což může na trh přinést tlak na některá aktiva. Nicméně tento krok trh očekává vzhledem k včasné komunikaci Fedu, a tudíž by již měl být připraven,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.
Lepší výhled u Kofoly
Ve středu na domácím parketu představí svá čísla za první kvartál 2022 Kofola. Ta by měla zaznamenat meziročně zlepšení vzhledem k absenci preventivních opatření proti pandemii. Management by měl potvrdit výhled na EBITDA letošního roku na 1,08–1,2 mld. Kč.
Dění na burze
V pondělí se budou akcie PMČR naposledy obchodovat s nárokem na hrubou dividendu 1310 Kč/akcii (7,4% hrubý div. výnos). Hned v úterý se pak budou naposledy obchodovat s nárokem na hrubou dividendu 25 Kč/akcii (4% hrubý div. výnos) akcie společnosti Colt CZ.
Makroekonomický výhled
Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na středeční ISM průmyslu za květen (oček. 54,8 po 55,4 bodu m/m), páteční měsíční data z trhu práce za květen (oček. 325 po 428 tisících nových pracovních místech m/m) a ISM služeb za květen (oček. 56,3 po 57,1 bodu m/m).
V Německu se soustředí na úterní data o spotřebitelské inflaci CPI za květen (oček. 7,6 po 7,4 % r/r) a maloobchodní tržby za duben (oček. −0,4 po +0,9 % m/m). V Číně se zaměří na úterní PMI průmyslu za květen (oček. 49 po 47,4 bodu m/m) a PMI služeb za květen (oček. 45 po 41,9 bodu m/m).