Rušná léta nejspíš čekají globální trhy i ekonomiku. A Evropa bude pravděpodobně patřit k oblastem, které na tom budou hůře než doposud. To lze očekávat podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře od následujících let, kdy v Bílém domě bude úřadovat Donald Trump.
„Rizikem je série odvetných opatření v obchodních válkách USA–Čína–Evropa–Čína–USA, na které prodělají všichni. Naopak pozitivem může být odstranění řady regulací a omezení, např. pro těžbu plynu a ropy v USA,“ míní Sklenář.
Jak se výsledek amerických voleb podepíše na vývoji americké ekonomiky? Zejména vývoje dluhu a v důsledku toho v delší perspektivě na inflaci a úrokových sazbách?
Vítězství Donalda Trumpa a vítězství republikánů v Kongresu má několik dopadů. Prvním z nich je, že se zvyšují šance, že Donald Trump prosadí řadu svých slibů. Následně rozpočtové škrty a rušení regulací napříč obory by mělo podpořit ekonomickou aktivitu v USA. Což je pak vidět na prudkém růst akciového trhu v USA, a to hlavně u malých a středních firem. Za poslední týden index S&P 500, který postihuje ty největší firmy v USA, přidal asi 5 procent. Index Russell 2000, který postihuje ty menší americké firmy, přidal přes 8 procent.
Tedy samá pozitiva?
Vyšší ekonomická aktivita a hlavně riziko zavádění nových celních tarifů zvyšují inflační výhled pro USA, což bude tlačit Fed k pomalejšímu snižování sazeb. Následně riziko vyšší inflace a vyšších úrokových sazeb dluhopisové trhy započítávají v posledních dnech a tržní úrokové sazby, jako jsou výnosy státních dluhopisů, se dostaly na několikaměsíční maxima.
Co vítězství Donalda Trumpa znamená pro globální trhy? Očekávaly to, nebo lze predikovat nějakou výraznější reakci?
Tady ta odpověď už je složitější a rozdílná. Obecně pro Evropu a její ekonomický vývoj je to spíše negativní zpráva. Následně ECB bude možná snižovat sazby rychlejším tempem, než by tomu bylo jinak. Na druhou stranu Trump bude tlačit na evropské vlády, aby plnily svoje povinnosti k výdajům na obranu, a z toho mohou těžit evropské zbrojní firmy.
A zmíněná cla?
Cla jsou určitě negativní pro evropské exportéry, jako jsou automobilky. Celkově jsou to negativní dopady, ale některé obory a regiony si mohou polepšit.
Podíváme-li se na vývoj indexu S&P, až na jedinou výjimku, kterou bylo první volební období George Bushe jr., trhy vždy skončily v plusu. Očekáváte, že tomu tak bude i tentokrát a trhy jako vždy porostou navzdory tomu, kdo sedí v Bílém domě?
Projekce na další čtyři roky je velké věštění z křišťálové koule. Ano, prvotní odhad je pozitivní, ale konečný výsledek může ovlivnit řada nečekaných vlivů. Za Donalda Trumpa to byl třeba covid-19.
A opět to přetočme do globální roviny. Dlouhodobější dopady tu očekáváte jaké?
Rozdílné či více fragmentované. Donald Trump svými kroky pravděpodobně podpoří tendence, jako jsou deglobalizace, vznik různých spolupracujících bloků apod. Jinými slovy pro některé regiony a obory to může být pozitivní vliv a na jiné spíše negativní. K těm druhým může patřit Evropa. Rizikem je série odvetných opatření v obchodních válkách (USA–Čína-Evropa–Čína–USA), na které prodělají všichni. Naopak pozitivem může být odstranění řady regulací a omezení, např. pro těžbu plynu a ropy v USA.
Jak se politika nového prezidenta projeví na evropské ekonomice? Budou se obě části světa ekonomicky ještě víc vzdalovat?
Dopad na Evropu je spíše negativní, zejména kvůli hrozbě uvalení cel. Evropská ekonomika za USA posledních 15 až 20 let jednoznačně ztrácí a hrozí, že tento trend bude pokračovat. Důvodem ovšem nejsou kroky prezidentů v USA, ale to, co dělá Evropa sama sobě a své ekonomice. Evropa jako kontinent posledních 10 až 15 let neroste a také ztrácí nejen k USA, ale třeba i k jihovýchodní Asii včetně Číny.