Magnus Art, galerie J&T BANKY, dnes otevírá a zve na Příhodu, Nikla nebo Skálu

2-minutové čtení

Zbrusu nová galerie Magnus Art vstupuje na trh s cílem představovat veřejnosti zajímavé soukromé sbírky, jejichž základem je české, ale také světové umění. Záměrem je podpora ambicí zkušených i začínajících sběratelů respektive milovníků umění. Galerie, která je zdarma otevřena veřejnosti, se chce stát místem inspirace, podnětných diskusí a setkávání.


„Bohužel jsme dlouhodobě svědky, že u veřejnosti převládá názor, že umění je drahé a jen pro někoho. Chceme proto ukázat příběhy lidí, které bychom mohli bez problému označit za sběratele umění, ale oni se tak necítí. K umění se dostal každý z nich trochu jinak, ať už je na počátku do ateliérů či na výstavy dohnala zvědavost nebo jen touha mít v obýváku něco jiného, než nějakou repliku. Umění je podle nás pro všechny, chceme tedy sběratelství a současné umění přiblížit všem, kteří mají otevřenou mysl,“ uvádí k záměru Valerie Dvořáková, spoluautorka konceptu galerie a Art specialistka J&T Banky.

Zahajovací výstava s názvem Sbírka 1990 – 1999 návštěvníkům představí díla ze soukromé sbírky J&T Banky. „Naší sbírku Magnus Art lze v České republice považovat za první jasně definovanou a strukturovanou institucionální snahu utvořit komplexní kolekci dokumentující vývoj současného českého umění od 90. let 20. století až do současnosti. Sbírka, jež se opírá o Cenu Jindřicha Chalupeckého, zahrnuje díla od jejích laureátů od roku 1990, kdy cena na popud Václava Havla, Theodora Pištěka a Jiřího Koláře vznikla,“ prozrazuje k první výstavě Anna Pulkertová, kurátorka galerie a Art specialistka J&T Banky. Jak již název výstavy napovídá, návštěvníci budou moci znovu objevit díla Vladimíra Kokolii, Františka Skály, Michala Nesázala, Martina Mainera, Michala Gabriela, Petra Nikla, Kateřiny Vincourové, Jiřího Příhody, Jiřího Černického a Lukáše Rittsteina.

Galerie Magnus Art navazuje na dlouhodobé aktivity J&T Banky v oblasti umění a využívá osvědčené 

značky, pod kterou banka v oblasti umění působí. Autory vizuální identity galerie jsou Matěj Činčera, Jan Kloss a Adam Blažek z kreativního studia OKOLO. Autorem sedmi verzí písmena „M“, jež stojí ve znaku galerie, je pak legenda české typografie a autor několika písem profesor Rostislav Vaněk.Galerie je zdarma veřejnosti otevřena každou sobotu od 10 do 18 hodin. Navštívit ji lze také v týdnu (úterý a čtvrtek) po předchozí domluvě.

Aktuální program a další informace naleznete na:

www - https://www.galeriemagnusart.cz/

Facebook - https://www.facebook.com/jtbankaart

Instagram - https://www.instagram.com/jtbanka_art/