Zatímco v USA se schyluje na brzkému snižování úrokových sazeb, v České republice podle posledních indikací ze strany centrální banky zůstanou sazby zvýšené po delší dobu.
Důvodem je mimo jiné resistentní růst cen v oblasti služeb, tlak na růst reálných mezd a slabší kurz koruny. V srpnu 2024 Česká národní banka (ČNB) zpomalila pokles úrokových sazeb, svou základní úrokovou sazbu (2T Repo) snížila na 4,50 %. Na dalších zasedáních se bude bankovní rada rozhodovat podle průběžných dat.
Nová makroekonomická prognóza naznačuje, že do konce roku by úroková sazba mohla klesnout nejvýše o 25 bazických bodů. Tedy na třech zbývajících zasedáních v letošním roce (září, listopad, prosinec) by sazby alespoň dvakrát zůstaly beze změny. Součástí jemného ladění úrokových sazeb by mohla být i pauza ve snižování úrokových sazeb.
Zdroj: Bloomberg
Výhled na září 2024 naznačuje, že na dalším zasedání (25. září) může ČNB řešit dilema, zda sazby ještě mírně snížit o 25 bazických bodů, nebo je nechat beze změny. Větší šance se dává tomu, že sazby už zůstanou beze změny (4,50 %) a další snížení sazeb přijde případně až na konci roku. U nás analytici dle agentury Bloomberg očekávají pokles základní úrokové sazby o 50 bazických bodů, což se jeví příliš optimistické. V eurozóně a USA je to až o 75 základních bodů. Zároveň se v době zvýšené nejistoty vyplatí držet zvýšený podíl hotovosti. Nabízí se tak stále využívat instrumenty českého peněžního trhu, přičemž se nabízí nový fond J&T CASH OPF, který na tyto sazby dosáhne.