Makro: Nečekaně výrazné zhoršení předstihových ukazatelů v průmyslu

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Index nákupních manažerů (PMI) v průmyslu v dubnu nečekaně klesl na 44,7 bodů (46,2 b. v březnu), což zaostalo za očekáváním (oček. 46,7). Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se zhoršily na více úrovních. Firmy opět ukázaly, že se prohloubil pokles výroby a nových zakázek, současně zrychlilo propouštění zaměstnanců. Celkový obrázek se zatím nemění, index PMI zůstává výrazně pod hranicí 50 bodů, která u indexů PMI odděluje pásmo poklesu (pod 50 bodů) a růstu (nad 50), a zatím se neukazují velké signály obratu. Průmyslové firmy stále trápí slabá poptávka.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.