Adam Kočík: Zajímavá příležitost má název J&T Ventures III

9-minutové čtení
J&T specialista
j&t logo
sdílení
J&T Redakce



Adam Kočík: Zajímavá příležitost má název J&T Ventures III
TrendyPříběhyJ&T Ventures

J&T Ventures zúročuje deset let zkušeností ve venture kapitálu a spouští svůj dosud největší venture kapitálový fond s plánovanou velikostí 75 milionů eur. Také J&T Ventures III bude investovat do rychle rostoucích technologických firem ve střední a východní Evropě. „Načasování nám přeje – region CEE a SEE je stále podfinancovaný,“ říká partner fondu Adam Kočík.


Jak vnímáte roli venture kapitálu v oblasti inovací a růstu konkurenceschopnosti?

Venture kapitál dnes hraje zásadní roli pro pozitivní změny v ekonomice a společnosti. Stal se hlavním katalyzátorem umožňujícím zásadní technologické inovace, které mohou řešit největší světové výzvy a podpořit pozitivní sociální a environmentální změny. Investice do technologických firem s globálním potenciálem růstu se za poslední dekádu v našem regionu staly tradiční součástí ekonomiky. Venture kapitál generuje nejen velmi zajímavé podnikatelské příběhy, ale především velké množství nových kvalifikovaných pracovních míst a zajímavé zhodnocení pro investory. Optikou zaměstnanosti bylo celkem vytvořeno 6,3 milionu pracovních míst v Evropě firmami, které byly podpořeny venture kapitálovými fondy a v CEE regionu vzniklo 461 tisíc pracovních míst.

Z průzkumu Smart Market Report, který mapuje startupový trh v kontextu české ekonomiky a na kterém spolupracovala i J&T Banka, vyplynulo, že mladé inovativní firmy v naší ekonomice hrají stále významnější roli. Jedná se o rychle rostoucí segment jinak stagnující české ekonomiky. V roce 2022 zaměstnávaly startupy 150 tisíc lidí, což představovalo více než celé zemědělství a by to srovnatelné se stavebnictvím. Celkem jde asi o 4 procenta všech zaměstnanců v Česku. S ohledem na dostupná data startupy, mladé technologické firmy, tvoří zhruba 5 procent české ekonomiky a tento podíl nadále poroste.

Venture kapitál je rovněž atraktivní třídou aktiv pro investory. Dle Thomson Reuters jsou desetileté roční výnosy venture kapitálu zhruba o 9 % ročně vyšší než indexu S&P 500. Cambridge Associates ve svých výzkumech uvádí venture kapitál jako třídu aktiv s nejlepší výkonností a zhodnocením za posledních 25 let.


Jaká je nyní situace na venture kapitálovém trhu?

Pohledem na vývoj venture kapitálu vidíme po téměř třinácti letech stability a růstu určitou korekci. V období konce roku 2022 a velké části 2023 si celý trh prošel náročnějším obdobím, kdy meziročně klesaly objemy investovaných peněz i počty VC investic. Na druhou stranu ve srovnání s rekordním rokem 2021, kdy byl enormní boom, přiteklo na trh v USA i v Asii velké množství peněz a byly jsme svědky rostoucích investic a inflace valuací mladých technologických společností.  Vývoj v roce 2023 přinesl nízkou likviditu do VC odvětví. Ta byla způsobena nejen vysokými úrokovými mírami a odlivem kapitála do alternativních aktiv. Ale rovněž poklesem počtu M&A transakcí či počtem nových veřejných úpisů (IPO).  Došlo ke snížení valuací startupů, z našeho pohledu ke zdravé korekci. Překlopilo se to, nyní jsme svědky více investor‘s market.

Mění se i přístup, pohled, jak fondy vyhodnocují investiční příležitosti, kdy je částečný odklon od maximalizace růstu výnosů za jakýchkoliv nákladů k udržitelnému růstu a zdravé jednotkové ekonomice. Aktuálně je skvělá doba na nové investice do technologických firem. Dle aktuálního průzkumu EIF VC Survey 2024 více než 300 evropských VC fondů označuje situaci na trhu nových investic a prodejů firem jako lepší a predikuje ještě lepší sentiment na rok 2025. Fondy odhadují růst NAV (net asset value) portfolia fondů v tomto roce v rozmezí od 10 do 25 procent v průměru.


Jaký byl vývoj odvětví venture kapitálu během posledního roku?

Při pohledu na detailnější čísla financování rizikovým kapitálem se mezičtvrtletně ve druhém čtvrtletí 2024 rostlo o 10 procent v USA a o 13 procent v EU, naopak Asii čelí poklesu o 13 procent, v Číně se jedná o největší pokles od roku 2014. Velikost investic do startupů v rané fázi, tedy early stage, se za poslední pololetí zvýšila o 30 procent. Počet transakcí zůstává tímto nárůstem stabilní (Zdroj: Bain, Pitchbook). Je zde velká poptávka. Na trhu je méně kapitálu a velká poptávka, což je značná tržní příležitost.


Která odvětví jsou nejvíce atraktivní pro VC investory?

Letošní rok je ve znamení růstu počtu investic do firem v oblasti umělé inteligence. Tento trend je shodný jak pro USA, tak Evropu. Dle CB Insights investice do AI startupů v posledním čtvrtletí tvoří 35 procent všech investovaných prostředků. Konkrétně investice ve výši 3,9 miliardy dolarů do 206 firem. Toto číslo nezahrnuje poslední investiční kolo do OpenAI ve výši 6,6 miliardy dolarů. Zhruba 60 procent investic bylo v USA. Zhruba pětinu představují investice do deep tech, na vzestupu je hodně digital health, climate tech, kyberbezpečnost a defense. Řada firem si chce ukousnout kousek obrovského koláče. Globální výdaje na obranu v loňském roce dosáhly 2,4 bilionu dolarů. Investory zajímají zejména technologie s potenciálem dvojího využití, tedy, jak pro civilní, tak pro vojenské využití.


Vidíte ze strany investorů větší zájem o investice do začínajících firem? Přibývá fondů či byznys andělů?

Technologický sektor neustále roste. V roce 1990 tvořil pouze 6 procent indexu S&P 500, zatímco v roce 2024 reprezentuje již 28 procent, což s sebou přináší i větší zájem investorů. V Evropě je zhruba 2,5 tisíce VC fondů a 40 tisíc angel investorů. Optikou střední a východní Evropy je to 204 aktivních VC fondů. Střední Evropa patří mezi nejrychleji rostoucích regiony globálně dle nárůstu hodnoty firem. Rovněž je tento region podkapitalizován, pouze 8 procent VC v Evropě je investováno v CEE.

Investice do startupů jsou atraktivní. Dle Wealth Reportu čeští dolaroví milionáři poslední tři roky vnímají startupy jako třetí nejzajímavější investice v čase. Jedná se o investici s příběhem, kde se investor může aktivně zapojit a přispět ke zvýšení hodnoty. Na druhou stranu nevýhoda angelů, pokud to nemají jako hlavní činnost, je diverzifikace rizika. Hůře si budují portfolio 30 firem, nevidí tolik projektů jako velké fondy a jsou zahlceny úkony v rámci corporate governance. Z pohledu investorů, kteří se tomu nechtějí věnovat na plný úvazek, je rozumnější investovat do fondů a mít například příležitost koinvestovat do vybraných firem.  


Partneři fondu J&T Ventures III - zleva David Polach, Zuzana Ondrejová, Martin Kešner a Adam Kočík

Partneři fondu (zleva David Polach, Zuzana Ondrejová, Martin Kešner a Adam Kočík)


Jak se daří vašim dvěma fondům?

První fond jsme spustili v roce 2014, jediným investorem byla J&T Banka, kterou tato oblast oslovila, a vytvořili jsme menší fond de facto na zkoušku. Investovali jsme v rámci něj do 13 firem v pěti zemích celkem 175 milionů korun. Již za čtyři roky jsme prodali podíl v prvních dvou firmách. Celkem jsme udělali pět exitů firmám upsaným na burzách (Philips, ERSTE, Swegon, Animoca) či private equity firmě.

Investiční prostředky jsme vrátili a nyní máme ještě čtyři investice, kde jsme po dohodě s investorem fond prodloužili s cílem dosažení vyššího očekávaného zhodnocení portfolia firem. Například projekt Daytrip, který vyvinul platformu pro soukromou přepravu pro turisty mezi městy. Firmu jsme zainvestovali v roce 2016, Daytrip působil v pěti zemích a přes platformu proteklo 17 milionů korun. V loňském roce působil ve více než 110 zemích světa a zprostředkoval více než 75 tisíc jízd v hodnotě 930 milionů korun. Doručili jsme výkonnost fondu, která je nad mediánem výkonnosti manažerů prvních VC fondů. Druhý fond jsme spustili v roce 2019, jednalo se o celkem 1,1 miliardy pod správou a 118 investorů, z toho pětina institucionálních, přičemž hlavním investorem je J&T Banka. Doposud jsme investovali do 20 firem. Fond v posledním fiskálním období vyrostl o 28,5 procenta.


Proč přicházíte s novým fondem a čím se odlišuje od těch dvou předchozích?

Stavíme na deseti letech úspěšného řízení fondů J&T Ventures I a II a spouštíme náš dosud největší fond. Stejně jako naše předchozí úspěšné fondy, také J&T Ventures III bude investovat do rychle rostoucích technologických firem ve střední a východní Evropě. Načasování nám přeje, region CEE a SEE je stále podfinancovaný, což spolu s nižšími valuacemi firem vytváří vysoce atraktivní investiční příležitosti. Zároveň už technický a podnikatelský talent za Západem v ničem nezaostává a očekává se významný růst trhu.

Aktuální situace na trhu přináší skvělou investiční příležitost jak z pohledu makra, tak na straně poptávky po kapitálu, kdy v posledních měsících vzniká enormní množství zajímavých firem nejen v oblasti umělé inteligence, ale i healthcare, defence či kyberbezpečnosti. Startupy, které staví svůj produkt na umělé inteligenci, mají násobně rychlejší náběh tržeb a dynamiku růstu. Jako příklad lze uvést Perplexity, které dosáhly tržeb za dva roky ve výši 50 milionů dolarů, či Eleven Labs, která dosáhla tržeb za dva roky ve výši 80 milionů dolarů. Dalším podstatným faktorem je, že startupy zabývající se umělou inteligencí se v průměru prodávají o několik let rychleji než ty, které se zaměřují na jiné technologie.


Jak fond funguje a do čeho bude investovat?

Co se týká strategie, tu výrazně neměníme a pokračujeme v našem geografickém zaměření na Střední a jihovýchodní Evropu a Baltics. Fokus je na technologie, sektory B2B software, marketplaces a B2C. Jsme generalistický fond, nemáme úzké zaměření na jedno odvětví. Investujeme v počáteční fázi, tedy pre-seed, seed a series A, investice jsou v rozmezí 7,5 až 75 milionů korun. Velikost portfolia plánujeme na zhruba 30 firem.  


Jak budete investice vybírat?

Máme přístup k více než 1 500 investičním příležitostem ročně. Spolupracujeme s rozsáhlou sítí zhruba 350 partnerských VC fondů, andělských investorů, akcelerátorů a využíváme vlastní AI nástroj k sourcingu a ke zpracování online dat.  Organizuje startupové soutěže či VC konference jako Nápad roku či Engaged Investment Conference, často cestujeme po regionu a rozvíjíme naši síť a budujeme komunitu. Investiční příležitosti vyhodnocujeme primárně podle fáze, v jaké firma je, to se i značně liší podle potřeby firem i kritérií hodnocení. Zjednodušeně řečeno, jde vždy o průnik tří množin – tým, produkt a trh. V počáteční fázi se zaměřujeme primárně na tým zakladatelů, v pokročilejší fázi se přidává důraz na produkt, jak velkou řeší potřebu. Následně se vyhodnocuje product-market fit, jak je produkt adoptován zákazníky. Teprve až v další etapě se klade důraz na dynamiku růstu tržeb, jednotkovou ekonomiku a klíčové business či finanční metriky.  


Jaké očekáváte zhodnocení za životnost fondu?

Životnost fondu plánujeme na osm let, které se v případě držení úspěšných aktiv může prodloužit o jeden až dva roky. Očekáváme průměrné roční zhodnocení ve výši 17,5 procenta, a to bez započtení potenciálu extrémně úspěšných firem, dolarových jednorožců.


Proč je lépe investovat ve VC světě prostřednictvím fondů, a ne přímo?

Jedná se o více faktorů. Dominantním je diverzifikace rizika, zhruba polovina firem skončí neúspěchem a na počátku je velmi složité rozeznat ten potenciál a šanci na zhodnocení investice. Dalším faktorem je deal sourcing, aby byl kvalitní, z více zemí, a možnost koinvestovat s relevantními fondy. To je doména, která se nedá vybudovat za rok. Zásadní je rovněž i zkušenost s odvětvím a každý individuální investor musí brát v potaz i vysokou časovou náročnost investování do technologických firem v počáteční fázi. Pokud se tomu investor nevěnuje naplno, dává smysl investovat prostřednictvím fondů.


Koho chcete s novým fondem oslovit?

Cílíme na individuální i institucionální investory. Jsme velmi rádi, že nám dlouhodobě vyjadřuje důvěru J&T Banka, která jako hlavní investor bude i ve třetím fondu. Spolupracujeme s investory, kteří hledají atraktivní třídu aktiv s příběhem, kde se mohou aktivně zapojit do rozvoje firem, zúročit tak své zkušenosti, expertizu a kontakty z určitého odvětví. Z naší zkušenosti vyplývá, že rychlý růst firem není tažený investicí, ale rychlou a správnou exekucí.


Dává smysl investovat do fondu i pro stávající investory předchozích fondů?

Ano, někteří stávající investoři již potvrdili zájem vstupu i do třetího fondu. Řada úspěšných technologických firem vzniká ve vlnách, zejména po určitých makroekonomických výkyvech ekonomiky či krizích.


J&T Ventures III - základní parametry
Typ fonduFKI, CZ SICAV
Hlavní investorJ&T Banka
Plánovaná velikost fondu75 mil. EUR
Životnost fondu9 let + 1 rok prodloužení
Předpokládaná výnosnost17,5+ % p. a.
Výkonnostní odměna20 % ze zisku
Odměna za správu2 % roční průměr
Minimální výše investice1 mil. Kč

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.