ČNB: Bez změny sazeb a bez jasného výhledu

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Ve středu bankovní rada České národní banky (ČNB) podle očekávání jednohlasně (7:0) ponechala úrokové sazby beze změny na 7,00 % (2T repo). Celkově zasedání nepřineslo žádný výraznější posun, kdy a jak nastane obrat v měnové politice směrem k nižším sazbám. Guvernér Michl na tiskové konferenci sice uvedl, že bankovní rada diskutovala strategii snižování sazeb, ale žádné bližší detaily tohoto plánu nepředstavil. V prohlášení bankovní rada uvedla, že pro další vývoj měnové politiky budou důležité, zda je zpomalování inflace dlouhodobě udržitelný proces a další kroky budou závislé na průběžných datech.

Nadále za hlavní scénář považujeme, že ČNB své sazby ponechá letos beze změny (2T repo 7,00 %) a začne je pomalu snižovat až na začátku příštího roku (únor). Finanční trhy absenci indikace dalších kroků vyhodnotily jako mírně jestřábí. Swapové sazby na peněžním trhu se zvedly o 10-15 bodů, sazba 5letého swapu se dostala na 4měsíční maximum (4,70 %).  Koruna k euru po zasedání posílila o 10 haléřů na 24,35 CZK/EUR.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.