Banksyho ukrajinská gymnastka a Drakův umělecký lunapark

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
J&T RedakceBanksyho ukrajinská gymnastka a Drakův umělecký lunapark

Tento týden se mimo jiné ukázalo, že kanadská raperská hvězda Drake má asi docela rád umění – investoval totiž 100 milionů dolarů do obnovy (naprosto neuvěřitelného) uměleckého projektu z 80. let. V ukrajinské Boroďance se mezitím objevilo nové umělecké dílo britského street-artisty Banksyho a na českých realitních portálech přibyla jedna neobvyklá nabídka. Co všechno přinesl minulý týden ve světě umění?


Umělecký lunapark s nečekaným mecenášem

Představte si lunapark, který vytvoří ti největší umělci světového poválečného umění. Kolotoč od Keitha Haringa, ruské kolo od Jeana-Michela Basquiata, labyrint od Roye Liechtensteina doplněný hudbou Phillipa Glasse. A teď si představte, že takový lunapark existuje, ale 35 let čekal rozložený ve skladu, ze kterého ho nevytáhl nikdo jiný než jedna z největší hvězd současné popkultury, kanadský raper Drake. Ten už investoval přes 100 milionů dolarů do obnovy lunaparku Luna Luna, který v 80. letech vytvořil (a kdovíjak k jeho tvorbě přemluvil největší umělce své doby) rakouský umělec André Heller.

Pokud je vám toto jméno povědomé, možná jste tu o něm četli před 14 dny nepěkné zprávy – podle všeho totiž prodal umělecké dílo, které označil za Basquiatovo. Tato kauza ho mimo jiné stála i účast v dalším osudu projektu Luna Luna. Ten by se měl už brzy stát putovním lunaparkem doplněným o nové atrakce vytvořené současnými umělci.

Banksyho ukrajinská gymnastka

Instagramový účet britského street-artisty Banksyho už dávno slouží jako hlavní informační zdroj o jeho nových realizacích. Tentokrát se na něm objevily fotografie nového díla z Boroďanky, malého města v Kyjevské oblasti, které v minulých měsících pobořily ruské tanky. Postava gymnastky se objevila na torzu jedné z místních budov tak, jako by balancovala na rukou přímo na úlomcích panelů, které dřív zřejmě tvořily něčí domov. Není to poprvé, co dal Banksy najevo svůj názor na geopolitickou situaci – známé jsou i jeho starší realizace na izraelské bezpečnostní bariéře mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu nebo v uprchlickém táboře v Calais.

Česká Cena za architekturu

Česká Cena za architekturu zná svého letošního laureáta, nebo přesněji laureáty. Stali se jimi Jiří a Barbora Weinzettlovi z Atelieru 111 architekti, kteří cenu získali za projekt svého vlastního domova v Trhových Svinech. Čestné ocenění poroty získali i další čtyři finalisté: Hlídka na Stráži nad Rokytnicí nad Jizerou od Mjölk architektů, Knihovna IGI Vratislavice v Liberci od studia Atakarchitekti, rekonstrukce pražského Paláce elektrických podniků z pera ateliéru TaK architekti a Pavilon Z na výstavišti v Českých Budějovicích navržený kanceláří A8000. Čestné uznání získala i sportovní hala a tělocvična Základní školy v Novém Hrozenkově (Consequence forma).

Jindřišská věž na prodej

Do nabídky realitních portálů se dostala jedna neobvyklá nemovitost – pražská Jindřišská věž. Středověká zvonice, která původně patřila k přilehlému kostelu sv. Jindřicha a sv. Kunhuty, patří pražskému arcibiskupství, které se jejím prodejem snaží „racionalizovat majetek“, jak uvedl jeho generální vikář Jan Balík. Pokud by se vám zachtělo vlastnit památkově chráněnou věž, která mimochodem spadá do území zapsaného do UNESCO, připravte si 75 milionů Kč a ideálně i plán, jak ji využít. Trumfnout současné využití pražským arcibiskupstvím nebude zas tak náročné.

J&T Banka Art Report: Jak Češi prodávají své umění

Budování sbírky nezahrnuje nutně jen nakupování uměleckých děl, někdy je sbírku potřeba trochu „pročistit“ nebo získat finance na její další rozšiřování. Proto jsme se v rámci letošního J&T Banka Art Reportu respondentů z řad sběratelů a vlastníků umění ptali na to, jestli a jak svá umělecká díla i prodávají.

Ukázalo se, že zřídka. Téměř polovina vlastníků a 30 % sběratelů uvádí, že umělecká díla neprodávají nikdy. Mezi těmi, kteří se k prodeji někdy uchýlí, značně převažují sběratelé, kteří se této aktivitě věnují delší dobu, deset a více let, případně, vcelku pochopitelně, dědicové sbírek – 20 % z nich zadá umělecké dílo do prodeje jednou za rok. Podobně jako nákupy uměleckých děl i prodeje se podle J&T Banka Art Reportu nejčastěji týkají děl v hodnotě mezi 10 a 50 tisíci korunami.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.