Pravidelný týdenní komentář k trhu

5-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.
Dění na světovém trhu

V uplynulém týdnu se investoři zaměřili na pokračování výsledkové sezóny a na geopolitiku. Výsledková sezóna nadále dodávala zajímavé pozitivní překvapení jako například firma ARM (+55 % t/t, při tržní kapitalizaci 112 mld. USD), která se zabývá vývojem, designem a strukturou čipů. Mezi zákazníky patří např. Nvidia, Samsung Electronics, Intel či Apple. Geopolitika (Ukrajina, Gaza či Rudé moře) byla nadále zdrojem znepokojivých informací, které investoři berou v potaz. Nicméně bez dalšího teoretického rozšíření o přímém zapojení zemí jako Írán je to pro trhy prozatím limitovaná hrozba. Celkově byl tržní sentiment ovlivněn hlavně pozitivními informacemi z výsledkové sezóny. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 zakončily týden růstem o +1,0 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 přešlapovala na místě s -0,1 % t/t. Domácí index PX pod tíhou propadu akcií ČEZ, který byl vyrovnáván růstem akcií Komerční banky zakončil týden na 1452,8 bodu či -0,3 % t/t.

 

Společnosti na BCPP

Komerční banka zveřejnila čistý zisk ve výši 3,3 mld. Kč (-30 % r/r) vs. oček. 3,4 mld. Kč. Pokles šel na vrub především vyšší tvorbě opravných položek. Výhled hospodaření pro tento rok pak počítá s mírným růstem jak provozních výnosů, tak nákladů. Hlavním pozitivním překvapením však pro investory byla dividenda, kde představenstvo navrhne vyplatit 100 % čistého zisku minulého roku, tedy 82,66 Kč na akcii (10,4% hrubý dividendový výnos). Zároveň plánuje vyplatit celý čistý zisk i za tento rok. V reakci na tyto informace akcie banky vyskočily o téměř 5 %, z pohledu celého týdne pak přidaly 5,2 % t/t na 792 Kč.

 

Podle oznámení společnosti CzechoSlovak Group (CSG) nebyla schůze držitelů dluhopisu 8,00/2028 konaná v pondělí 5. 2. usnášeníschopná. Společnost tak využila svého práva a svolala náhradní schůzi na 12. 2. v 10:00. U náhradní schůze již nebude vyžadováno kvorum pro usnášeníschopnost. CSG svolala schůzi držitelů dluhopisů s cílem navrhnout změny v emisních podmínkách, které by z dluhopisů učinily zajištěné dluhové instrumenty. Konkrétní aktiva, jimiž by dluhopisy měly být zajištěny, chce firma oznámit do 2Q24.

 

ČNB tento týden překvapila a snížila úrokové sazby o 50 b.b. na 6,25 % (2T repo) vs. oček. -25 b.b. Šest hlasů bylo pro snížení o půl procentního bodů a 1 člen rady chtěl snížení o 75 bazických bodů. Celkové vyznění zasedání bylo holubičí. Nová prognóza ČNB doporučuje velmi razantní snížení sazeb letos na 3 procenta a na začátku příštího roku na 2,5 %. Bankovní rada opět uvedla, že plánuje sazby snižovat pomaleji kvůli řadě proinflačních rizik, jako je zvýšený růst cen ve službách. Ovšem guvernér ČNB Aleš Michl na tiskové konferenci uvedl, že bankovní rada je přesvědčena, že inflace letos výrazně zpomalí a směřuje na cílované úrovně, což naznačuje, že sazby mohou na dalších zasedáních dál klesat o 50 bazických bodů. Dle guvernéra je ještě otevřené, na jakou úroveň sazby směřují, protože dle prognózy by za rok měly být 2,5 %, což je o více jak 1 procentní bod níže, než bylo dosavadní očekávání. Pro domácí korunu bylo zasedání negativním překvapením a posunula se na 25,2 Kč/EUR.

 

Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na pražské burze byla Komerční banka (792 Kč, +5,2 % t/t). Komerční banka zveřejnila sadu celkově neutrálních čísel za 4Q23 a výhled na 2024, ale potěšila akcionáře výší navrhované dividendy za rok 2023 a to 82,66 Kč resp. 10,4% hrubý div. výnos a plánem vyplatit celý čistý zisk i za rok 2024. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byla Pilulka (-7,0 % t/t na 240 Kč). Titul se obešel bez kurzotvorné informace, ale stále prochází velmi volatilním obdobím, a tak pohyb přisuzujeme spíše technice.

 

Výhled na příští týden

I příští týden bude hlavně o výsledkové sezóně jak v zámoří, kde bude spíše dobíhat, tak v Evropě. Doposud byly firemní výsledky důvodem k optimismu a očekáváme, že se tato pozitivní vlna udrží i pro nadcházející týden. Vedle výsledkové sezóny se trh zaměří na úterní americká data o spotřebitelské inflaci CPI, kde se očekává další pokles. Aktuálně jsou tato data úzce sledována s ohledem na budoucnost měnové politiky USA. Celkově jsme na příští týden neutrální až mírně pozitivní především kvůli očekávání pokračování solidních výsledků firem.

 

Ve čtvrtek po zavření trhu zveřejní předběžné výsledky za r. 2023 společnost Kofola. Očekáváme, že díky zvýšení cen nápojů na začátku roku a velmi dlouhé letní sezóně přidaly tržby 11,5 % r/r na 8,78 mld. Kč. Ještě výraznější růst čekáme na úrovni zisku EBITDA díky poklesu cen elektřiny, která je jednou z hlavních nákladových položek. Zisk před odpisy EBITDA tak podle nás vzrostl o 19,5 % r/r na 1,28 mld. Kč. Společnost by tím mohla mírně překonat vlastní výhled 1,25 mld. Kč. Pokud se toto očekávání naplní, tak bychom čekali pozitivní tržní reakci.

 

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na úterní spotřebitelskou inflaci CPI za leden (oček. 2,9 po 3,4 % r/r), čtvrteční maloobchodní tržby za leden (oček. -0,2 po +0,6 % m/m), průmyslová produkce za leden (oček. 0,3 po 0,1 % m/m) a páteční spotřebitelský sentiment měřený univerzitou v Michiganu na únor (oček. 80,0 po 79,0 bodech m/m). V Německu se zaměříme na úterní indexy ZEW, které budou zřejmě hůře hodnotit současnou situaci, ale budou optimističtější ve výhledu.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.