Makro: Maloobchodní tržby v září znova stagnovaly

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Maloobchodní tržby v září podle očekávání meziročně téměř stagnovaly (0,4 % r/r), což byl velmi podobný vývoj jako v srpnu (-0,1 % r/r). Sezónně očištěné tržby vůči srpnu klesly o 0,4 % m/m. Data potvrdila, že spotřebitelská poptávka se po předchozím oživení držela na solidní úrovni. V září klesly prodeje potravin (-2,1 % r/r), což kompenzoval růst nepotravinářského zboží (2,6 % r/r). Naopak velmi dynamický vývoj stále pokračuje u prodejů přes internet (20 % r/r). Lze očekávat, že tento typ prodeje na závěr roku ještě dál posílí kvůli přijímání restrikcí v boji s nákazou Covid-19. Naopak celkově maloobchodní tržby za říjen a listopad velmi pravděpodobně opět výrazně poklesnou. Maloobchodní tržby včetně moto segmentu klesly v září o 2,8 % r/r, když prodeje aut znova propadly o 10 % r/r.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.