Dění na světovém trhu
- Hlavní událostí uplynulého týdne bylo vyvrcholení vleklé politické krize ve Francii, která vyústila v pád vlády. Na obavy z dalšího politického a hospodářského vývoje reagují výnosy francouzských dluhopisů, které se udržují z historického pohledu relativně vysoko. Čtvrtek pak přinesl zasedání Evropské centrální banky, která ponechala své úrokové sazby podle očekávání beze změny – depozitní sazbu na 2,00 %, hlavní refinanční sazbu na 2,15 %. ECB také znatelně zvýšila výhled růstu ekonomiky eurozóny pro letošní rok (1,3 % r/r oproti 0,9 % v předchozí prognóze). V USA ve čtvrtek vyšly údaje o spotřebitelské inflaci. Ta meziměsíčně zrychlila na 0,4 % m/m, meziroční hodnota dosáhla 2,9 % r/r. Inflaci tak podle všeho i nadále znatelně přiživuje celní politika Donalda Trumpa. Zvýšená a na meziměsíční bázi zrychlující se cenová dynamika nicméně neotřásla přesvědčením trhu, který i nadále očekává snížení sazeb Fedu o 25 bazických bodů v září a následující dvě snížení na zasedáních v říjnu a prosinci kvůli problémům na trhu práce.
- Především technologické akcie na americké burze zaznamenaly týden plný událostí. Poté, co společnost Nebius oznámila významný kontrakt s Microsoftem za přibližně 17,4 mld. USD, její akcie během úterního obchodování přidaly 49,5 %. Ještě větší rozruch však vyvolala společnost Oracle, když během výsledků oznámila skokový růst celkových zakázek svých cloudových služeb a její akcie reagovaly růstem o 36 %. Zakladatel a největší akcionář společnosti Larry Ellison se tak krátce stal nejbohatším mužem planety. Růst akcií Oraclu se odrazil i v růstu ostatních technologických společností (například CoreWeave +16,8 % či Broadcom +9,8 %). Souhrnný akciový index S&P 500 během týdne několikrát uzavřel na historických maximech a za týden si připsal okolo 1,7 % t/t. Akcie v Evropě prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 přidaly o něco méně (+1,1 % t/t). Pražská burza také prožívala mírně pozitivní týden a uzavírala se ziskem 0,4 % t/t na 2293 bodech.
Společnosti na BCPP
- Doosan Škoda Power zvítězil v tendru na nové generátory pro jadernou elektrárnu Temelín. Součástí nabídky je také servis dodaného zařízení po dobu 15 let. K výměně generátorů by mělo dojít v rámci pravidelných odstávek v letech 2029 a 2030. Hodnota kontraktu nebyla zveřejněna, ale měla by se pohybovat v řádu miliard korun. Pro Doosan ŠP se jedná o významnou zakázku. Akcie v reakci na zprávu reagovaly růstem na nová historická maxima na úrovni 436 Kč, následně po částečném vybírání zisků titul zakončil týden s růstem o 3,3 % t/t na úrovni 412 Kč.
- Zbrojní společnost Colt CZ oznámila uzavření dvou významných kontraktů. Colt Canada ze skupiny Colt CZ Group podepsala kontrakt s Ministerstvem obrany Dánska na dodání 26 tis. modulárních pušek C8 MRR. Jedná se o významný kontrakt a o rozšíření spolupráce mezi Colt Canada a Dánskem, která trvá již 30 let. Dále Colt CZ Group a Ministerstvo obrany ČR oznámily uzavření nové rámcové smlouvy na dodávky ručních palných zbraní do maximální výše 4,26 mld. Kč. Rámcová dohoda bude platit v letech 2025–2031 a očekává se, že bude armáda pokračovat v pořizování pušek CZ BREN 2, pistolí CZ P-10 C či podvěsných granátometů CZ GL. Smlouva dále počítá s dodáním kompletního příslušenství včetně zaměřovačů, náhradních dílů či pouzder.
- Investoři přijali informace o Colt CZ pozitivně a titul zakončil týden na úrovni 776 Kč. V souhrnu celého týdne přidal 5,7 % t/t, což byla nejlepší výkonnost v rámci pražské burzy v uplynulém týdnu. Naopak největší pokles zaznamenal bez výraznější zprávy Photon Energy (-2,9 % t/t na 16,6 Kč). Titul pokračuje v dlouhodobém klesajícím trendu, zároveň nízká likvidita vede k zvýšené volatilitě.
- Výraznější vybírání zisků po prudkém růstu bylo patrné na akciích ČEZu (-2,8 % t/t na 1 290). Místopředseda ANO Karel Havlíček v České televizi potvrdil, že ANO bude usilovat o odkup menšinových akcionářů zhruba do roka a půl. Zopakoval, že by akcie měl vykupovat samotný ČEZ a náklady odhadl na přibližně 250 mld. Kč, což by za 30% podíl indikovalo cenu přes 1 500 Kč za akcii. Následně sám Andrej Babiš na dotaz, zda záměr odkupu ovlivňuje cenu akcií řekl, že nikde není napsáno, že by vláda ANO vykupovala akcie ČEZu za jakoukoliv cenu.
- Společnost Karo Leather v rámci plánovaného přechodu na hlavní trh Prime pražské burzy navýšila podíl volně obchodovaných akcií (tzv. free float) až na 70 %. Navýšení free floatu proběhlo prodejem 960 tis. stávajících akcií společnosti (cca 14 % akciového kapitálu) ze strany gen. ředitele Pavla Klvani a finančního ředitele Jakuba Hemerky. Společnost zároveň zveřejnila velmi silné výsledky za druhý kvartál roku. Tržby meziročně vzrostly o 26 % na 72,1 mil. Kč, avšak zdvojnásobení marží vedlo k růstu EBITDA dokonce o 160 % r/r na 38,9 mil. Kč.
Výhled
- Hlavní událostí příštího týdne bude podle nás dvoudenní zasedání americké centrální banky Fed, jehož výsledek bude znám ve středu večer. Finanční trhy očekávají, že Fed oznámí snížení hlavní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 4,0 – 4,25 %. Hlavní motivací pro snížení sazeb je znatelně slábnoucí trh práce a ekonomické zpomalení způsobené cly. Avšak právě tlak cel na ceny je zároveň hlavní obavou Fedu a investoři budou sledovat vyjádření J. Powella, zda tento faktor povede centrální banku k opatrnosti v dalších měsících. Trh momentálně počítá ještě s dalšími dvěma sníženími sazeb do konce roku a jakýkoli náznak ze strany Fedu, že taková redukce může být přehnaná, by si zřejmě vyžádala negativní reakci na akciovém trhu. Volatilitu může příští týden rovněž způsobovat páteční rozhodnutí Donalda Trumpa požádat skupinu G7 o uvalení 100% cel na Indii a Čínu za jejich nákupy ruské ropy. Tento krok by měl podle amerického prezidenta uspíšit konec války na Ukrajině odříznutím významného zdroje příjmů Ruska. Čína a Indie však své obchody s Ruskem vehementně hájí a tlak USA tak může způsobit především větší geopolitické napětí. Celkově máme na příští týden neutrální výhled.
- Na domácí burze Colt CZ zveřejní 18. 9. své hospodářské výsledky za 1. polovinu roku. Management letos nově poskytuje výhled po jednotlivých kvartálech a za 2. kvartál roku očekává tržby cca 6,0 mld. Kč (meziročně stabilní) při zisku EBITDA 1,3 mld., což by znamenalo mezikvartální nárůst z 5,5 mld. tržeb a 1,2 mld. zisku EBITDA v 1Q. Vidíme však potenciál výsledků mírně pod tímto výhledem managementu vzhledem k pokračující slabosti na americkém komerčním trhu ručních zbraní. Podstatnější však bude podle nás výhled: Management čeká celoroční tržby 25 mld. Kč a zisk EBITDA 5,5 mld., a to za podmínky realizace některých rozjednaných kontraktů. Očekáváme, že tento výhled bude potvrzen. Zároveň předpokládáme, že management sdělí další informace k oznámené významné akvizici Synthesia Nitrocellulose za 22 mld. Kč a poskytne výhled na zadlužení po dokončení akvizice.
- Z makročísel budou v příštím týdnu nejdůležitější úterní maloobchodní tržby v USA za srpen (oček. +0,2 % m/m po +0,5 %) a dvojice čínských dat za srpen v pondělí: maloobchodní tržby (oček. +3,8 % r/r po 3,7 %) a průmyslová výroba (oček. +5,6 % r/r po 5,7 %). Ve středu bude znám již zmíněný výsledek jednání Fedu. Rovněž budeme v úterý sledovat německý index ekonomického sentimentu ZEW (oček. 26,3 b. po 34,7 b.).