Hádka sběratele s umělcem a kontroverzní stavba v Paříži

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Hádka sběratele s umělcem a kontroverzní stavba v Paříži

Ani uplynulý týden nebyl na novinky ze světa umění chudý. V Praze proběhla aukce, která stanovila nový autorský rekord Aloise Wachsmana, v Ostravě se rozhoupalo monumentální kyvadlo Josefa Pleskota, v Singapuru se soudně popotahuje významný sběratel se slavným umělcem a v Paříži se pomalu, ale jistě začíná stavět kontroverzní mrakodrap.

Monumentální instalace KAWS

V Singapuru se odehrává vleklá kauza kolem nové výstavy oblíbeného umělce tvořícího pod přezdívkou KAWS. Právě v den, kdy byla slavnostně odhalena monumentální nafukovací instalace jeho typické figurky známé jako Companion, soud předběžně rozhodl o uzavření výstavy. Rozhodnutí reagovalo na podnět Ryan Foundation, nadace místního sběratele Ryana Su, která měla být na počátku plánování celého projektu. Nadace tvrdí, že organizátoři výstavy porušili jejich práva k duševnímu vlastnictví a zneužili důvěrné informace. Minulý týden ale KAWS informoval, že se soudní tahanice vyřešila a výstava může pokračovat. Ryan Foundation s tím sice úplně nesouhlasí a zřejmě se bude odvolávat, mezitím si ale Singapuřané mohou užít jeho populární putovní výstavy.

Kontroverzní stavba v Paříži

V Paříži se pomalu začíná stavět kontroverzní pyramida švýcarského architektonického studia Herzog & de Meuron, o které se mluví už dobrých 15 let. Budova s výmluvným názvem Tour Triangle bude měřit 180 metrů a stane se tak největším mrakodrapem pařížského horizontu od roku 1973. Hotová by měla být v roce 2026, tedy o 12 let později oproti původnímu plánu. Jeden z nejhlučnějších kritiků stavby, starosta 15. pařížského obvodu Philippe Goujon, se ohrazuje, že tak dávno plánovaná stavba dnes už neodpovídá potřebám businessu v covidové době. Kritici nicméně vyslyšeni nebyli, stavba se již zahajuje.

European Arts aukce

V neděli proběhla podzimní aukce European Arts, jejímž největším lákadlem byla surrealistická malba Aloise Wachsmana. Právě tato malba s názvem Figura (Hlava) z roku 1932 se podle očekávání stala nejdražší položkou celé dražby. S konečnou cenou 10,5 milionu korun se jedná také o nový aukční rekord tohoto autora. Díla Aloise Wachsmana se na trhu příliš často neobjevují, s každým dalším prodejem ovšem jeho ceny výrazně stoupají. Dosavadní rekord držela drobnější malba Koupání, která se v roce 2015 vydražila za 2,6 milionu korun.

Pleskotovo kyvadlo v Ostravě

V ostravském Gongu v areálu Dolních Vítkovic se rozpohybovalo monumentální kyvadlo architekta Josefa Pleskota. Ve vznikajícím výukovém prostoru, který by měl spojovat výuku matematiky a humanitních věd, by podle autora mělo kyvadlo sloužit jako spojovník mezi světem techniky a umění. Kyvadlo jste už mohli vidět v Praze, dosud totiž viselo v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu, kde se rozkývalo vždy po promluvě během individuálních modliteb. 

Mezinárodní soutěž na informační systém v Praze

Hned několik institucí v čele s ROPIDem, Magistrátem hl. m. Prahy a Dopravním podnikem se podílí na projektu mezinárodní soutěže na podobu jednotného informačního systému pro veřejnou dopravu  a prostranství hlavního města Prahy. Ten by měl zahrnovat kompletní orientaci po městě – od metra přes povrchové zastávky MHD a pěší navigaci až po navigaci pro řidiče třeba na příměstská parkoviště v Praze. Už bylo na čase, první a poslední taková soutěž se v Praze konala v roce 1984.

Do soutěže se přihlásilo 16 týmů designérů, ze kterých porota vybrala pět postupujících. A nejsou to žádná ořezávátka. Jedná se o prestižní designéry z Německa, Švýcarska i Česka. Minimálně jeden tým budou kolegové z J&T dobře znát – jeho součástí jsou totiž designéři ze Side2, kteří mimo jiné vypracovali orientační systém i v naší nové budově na pražské Rustonce. 


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.