Čeká se další zvyšování úrokových sazeb

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Pavel Ryska pracuje jako senior analytik v Research týmu, který patří do divize finančních trhů. Jádrem jeho práce je analýza hospodaření firem, které mají své akcie či dluhopisy na veřejném trhu, tedy burze.  


#Ekonomika

Tento týden bude patřit především zasedáním centrálních bank a výsledkové sezóně v USA. V úterý a ve středu bude zasedat americký Fed, od nějž trh čeká zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu na interval 5,25–5,5 %. Fed nyní prošel první pauzou po 15 měsících nepřetržitého zvyšování sazeb. „Na trhu se množí názor, že může jít vzhledem k rychlému poklesu inflace o poslední zvýšení sazeb v současném cyklu,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

O den po Fedu, ve čtvrtek, zasedá Evropská centrální banka (ECB), která by podle trhu měla rovněž zvýšit hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 4,25 %. „Avšak ECB, která začala sazby zvyšovat později než Fed, podle očekávání ještě nebude s utahováním měnové politiky u konce. U obou centrálních bank bude podstatný komentář guvernéra a výhled na další vývoj měnové politiky,“ dodává Milan Vaníček.

 Výsledková sezóna v plném proudu

 Výsledková sezóna za druhý kvartál bude příští týden v plném proudu. Za oceánem budou z největších firem zveřejňovat své výsledky Microsoft, Meta, Intel, Visa nebo Coca-Cola, v Evropě se pak rozběhne výsledková sezóna např. automobilkami Mercedes-Benz, Volkswagen Group či Porsche.

„Celkově jsme názoru, že pokud Fed naznačí spokojenost s poklesem inflace a dosažení vrcholu úrokových sazeb, akciový trh může reagovat pozitivně. Náladu na trhu však může přebít výsledková sezóna, jejíž začátek zatím vyznívá spíše smíšeně,“ konstatuje Vaníček.

 Na domácím trhu zahájí ve čtvrtek výsledkovou sezónu za druhý kvartál Moneta. Na úrovni čistého zisku lze očekávat 25% meziroční pokles na 1,2 mld. Kč, za čímž jsou vyšší úrokové náklady a výraznější rozpouštění opravných položek než v minulém roce. Investoři budou zvědaví především na případnou aktualizaci celoročního výhledu.

Makroekonomický výhled

Mezi makročísly bude zřejmě nesledovanějším údajem příštího týdne první odhad HDP USA za druhé čtvrtletí, kde se čeká meziroční růst o 1,7 % po 2 % v prvním kvartálu. Dále budou investoři v pondělí sledovat indexy nákupních manažerů v eurozóně za červenec (kompozitní indikátor oček. 49,6 b. po 49,9), v úterý index očekávání firem IFO v Německu za červenec (oček. 88 b. po 88,5 b.) a spotřebitelskou důvěru v USA za červenec (oček. 112 b. po 109,7 b.), ve čtvrtek objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v červnu (oček. +0,9 % m/m po 1,8 %) a v pátek osobní příjmy spotřebitelů v USA za červen (+0,5 % m/m po 0,4 %).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.