Rembrandt z daňového ráje a umění příliš podporující party atmosféru

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Rembrandt z daňového ráje a umění příliš podporující party atmosféru

Tento týden přináším netradičně výhradně zahraniční novinky. V Itálii se chystala dražba století, do které se nikdo nepřihlásil. V Mexiku končící Citibanamex oznámila, co bude s její významnou sbírkou umění. Lockdownové večírky v Downing Street rozčílily i umělkyni Tracey Eminovou a v Nizozemí se nakupuje Rembrandt z daňového ráje.


Vila se stropem od Caravaggia se nevydražila

Italská šlechtická rodina Ludovisi nedávno nabídla k prodeji opravdu unikátní nemovitost. Římskou Villu Aurora ze 16. století totiž mimo jiné zdobí nástropní malba Jupitera, Neptuna a Pluta ze štětce nejslavnějšího italského barokního malíře Caravaggia. Rodina vilu nabídla za 471 milionů eur a vzbudila tak otázku, kdo a s jakými úmysly si ji vůbec bude schopen koupit. Vzhledem k tomu, že požadovaná částka tvoří čtvrtinu italského rozpočtu na kulturu, stát byl v podstatě ze hry. Přestože se mluvilo o dražbě století, do aukce se nakonec nikdo nepřihlásil a vila zatím zůstává v rukou rodiny. Další pokus o aukci by měl proběhnout v dubnu, cena by už měla být o 20 % níže.

Citigroup v Mexiku prodává svou sbírku umění

Citigroup v lednu oznámila konec působení Citibanamex v Mexiku. Bankovní svět vyhlíží potenciální kupce, ten umělecký zase přemýšlí, co se bude dít s místní rozsáhlou sbírkou. Skupina Citibanamex totiž za posledních pár desítek let nashromáždila na 2000 děl mexického umění od 18. století do současnosti včetně těch od Fridy Kahlo nebo Diega Rivery a vytvořila tak jednu z nejvýznamnějších soukromých sbírek v zemi. Zástupce skupiny oznámil, že nebudou díla rozprodávat jednotlivě, ale nabídnou sbírku jako součást nákupu banky s tím, že potenciální kupci se budou muset zavázat k zachování tohoto kulturního dědictví.

Tracey Eminová chce zpět své dílo z Downing Street

Mezi britskou uměleckou superstar Tracey Eminovou a Downing Street to v posledních dnech dost jiskří. Umělkyně v roce 2011 věnovala vládě Davida Camerona své umělecké dílo v podobě neonového nápisu „More Passion“, které od té doby visí v sídle britského premiéra. Po kauze s lockdownovými večírky si ale oficiálně vyžádala svěšení díla s tím, že dílo má podporovat „party atmosféru“, což zaměstnanci Downing Street evidentně nepotřebují.

Nizozemská vláda a Rembrandt z daňového ráje

Nizozemská vláda schválila nákup malby Rembrandta van Rijna za 175 milionů eur. Už během hlasování ale kolem nákupu probíhala vášnivá debata kvůli spojení obrazu s daňovými ráji. Dílo totiž prodává rodina Rothschildů skrze trust na Cookových ostrovech. Řada senátorů proto namítá, jak takový nákup obstojí s nizozemskou politikou boje proti vyhýbání se daňovým povinnostem. Ale obraz je to krásný, ne že ne.

Nizozemské galerie protestují manikúrou

A na závěr ještě jedna nizozemská novinka. Tamní kulturní instituce protestují proti nerovným podmínkám proticovidových opatření, a to dost kreativně. Přes šedesát galerií, muzeí, ale i koncertních síní nebo divadel na jeden den otevřelo navzdory nařízení, na základě kterého jsou již od prosince v lockdownu. Instituce se proto převtělily do nehtových salónů, kadeřnictví a fitness center, aby tak poukázaly na absurditu aktuálních pravidel. Například ve  van Goghově muzeu v Amsterodamu prý byly hitem nehty s motivem van Goghovy Hvězdné noci.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.