V únoru meziroční míra inflace očekávaně klesla na 16,7 % (17,5 % r/r v lednu). Výsledek je jen mírně vyšší než se očekávalo (16,5 %). Za zpomalením celkové inflace stojí hlavně bazických efekt, tj. současné ceny se srovnávají se zvýšenou základnou.
Inflační tlaky ustupují velmi, velmi pomalu
Vůči lednu se index spotřebitelských cen zvýšil o 0,6 % meziměsíčně, což po loňském únoru (+1,3 % m/m v únoru 2022) je historicky druhý nejvyšší růst cen a trojnásobek toho, co je historicky obvyklý růst cen v měsíci únoru. Ovšem tentokrát za růstem nestojí jedna výrazná položka, ale růst cen je rozprostřen přes celý spotřebitelský koš. Na jednu stranu data ukazují, že inflační tlaky se zmírňují, ale na druhou stranu se ukazuje, že jde o velmi pozvolný proces a inflace rychle nesměřuje na nízké hodnoty.
V únoru pokračoval relativně svižný růst cen potravin (0,7 % m/m), hlavně kvůli cenám zeleniny (13 % m/m), ale v meziročním srovnání tempo kleslo na 24,0 % r/r, což je nejnižší hodnota od září 2022. K celkové inflaci (16,7 % r/r) potraviny přispívají více jak 4 procentními body. Z hlediska dynamiky je podobný vývoj třeba v restauracích, kde ceny vzrostly v únoru nadprůměrným tempem (0,8 % m/m), ale meziroční růst (23 % r/r) klesl na nejnižší hodnotu od loňského srpna.
Významnější pokles cen v únoru nastal jen u ceny plynu (-1,6 % m/m). V meziročním srovnání ceny energií vykazují stále velmi vysoké nárůsty (46 % r/r) a jsou dominantní položkou celkové inflace (příspěvek 6,2 procentních bodů).
Měl by pokračovat pozvolný pokles míry inflace
V následujících měsících čekáme, že míra inflace bude do léta postupně klesat, téměř každý měsíc o 1 procentní bod, kdy se bude projevovat efekt vyšší srovnávací základy loňského roku. Během léta by se míra inflace mohla dostat pod hranici 10 procent. Ovšem samotný cenový vývoj v letošním roce vykazuje známky jenom pozvolného zpomalování a pokud nedojde k rychlé změně, tak to ohrožuje plán ČNB, že v příštím roce se inflace vrátí na nízké hodnoty. Začíná růst riziko, že i po odeznění nákladových šoků (potravin, energie), zůstane zvýšená inflace kolem 4-6 procent. Celoroční průměrná inflace by měla být letos kolem 10-11 % (15,1 % v roce 2021).
Nadále očekáváme, že ČNB na dalším zasedání (29. března) ponechá úrokové sazby beze změny (7,00 %). Stabilita sazeb ČNB by mohla vydržet nejen letos, ale i do začátku příštího roku. Koruna k euru se bez větší reakce obchodovala kolem 23,65 CZK/EUR.