Na začátku května zasedají centrální banky

2-minutové čtení
J&T specialista

#Ekonomika

První květnový týden bude patřit centrálním bankám a pokračující výsledkové sezóně. Středeční Fed pravděpodobně zvýší sazby o 25 bazických bodů a zopakuje zřejmě nutnost držet déle zvýšené sazby. Trh se zaměří na informace o možném ukončení cyklu zvyšování sazeb a o stavu v bankovním sektoru. Čtvrteční ECB zřejmě zvýší sazby o 25 až 50 bazických bodů a měla by se vyjádřit ve prospěch pokračování postupného zvyšování na dalším zasedání.

Výsledková sezóna bude zajímavá v příštím týdnu především zveřejněním čísel Applu. Prozatím kladné vyznění výsledkové sezóny tak může dostat téměř finální podobu vzhledem k tomu, že nejvýraznější firmy již budou mít odreportováno. „Připomenutí restriktivní měnové politiky může investory znervóznět, ale důležité bude vyznění o budoucím vývoji. Pokud by Fed naznačil možnost zakončení aktuálního cyklu zvyšování sazeb, tak by to trh přijal pozitivně,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. 

Středeční zasedání ČNB by nemělo přinést změnu v úrokových sazbách (7,0 % 2T-Repo), ale nelze vyloučit, že dojde například ke změně ve složení hlasování ve prospěch případného zvyšování sazeb. Mělo by být rovněž potvrzeno odhodlání bránit domácí korunu v případě výraznější volatility.

Z technických informací se budou v pátek 5. 5. obchodovat naposledy s právem na hrubou dividendu 1310 Kč/akcii (7,3% hrubý div. výnos) akcie Philip Morris ČR.

Makroekonomický výhled 

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na pondělní ISM průmyslu za duben (oček. 46,8 po 46,3 bodech m/m), úterní podnikové objednávky za březen (oček. +1,4 po −0,7 % m/m), středeční ISM služeb za duben (oček. 51,9 po 51,2 bodu m/m), zasedání FOMC (oček. +25 b. b.) a páteční měsíční data o zaměstnanosti za duben (oček. 180 po 236 tisících nových pracovních místech).

V Německu se soustředí na páteční podnikové objednávky za březen (oček. −2,5 po +4,8 % m/m). V Číně se zaměří na ještě víkendové PMI průmyslu (oček. 51,4 po 51,9 bodech m/m) a služeb (57,0 po 58,2 bodech m/m) za duben.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.