Makro: Míra inflace v srpnu klesla na 8,5 %

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
V srpnu meziroční míra inflace podle očekávání klesla na 8,5 % r/r (8,8 % r/r v červenci), což je nejnižší hodnota od prosince 2021. Za dalším zpomalením inflace opět stál vliv bazického efektu, tj. současné ceny se srovnávají se zvýšenou základnou loňského roku, což se týká hlavně cen potravin a energií. Jinými slovy, z inflace vypadává předchozí nákladový šok. Cenový vývoj je mírně zvýšený, ale postupně se vrací k normálu. Vůči červenci spotřebitelské ceny v průměru vzrostly o 0,2 % m/m, když vzrostly ceny pohonných hmot (+7 %) kvůli vyšším cenám ropy a zvýšení spotřební daně. Naopak v srpnu opět výrazně klesly ceny potravin (-0,9 % m/m).

Další výrazný pokles míry inflace již neočekáváme a inflace by do konce roku měla kolísat kolem 8 %. Celoroční průměrná inflace by měla letos dosáhnout 11 % (15,1 % v roce 2022). Nadále očekáváme, že ČNB po zbytek roku ponechá úrokové sazby beze změny (7,00 %) a ke snižování sazeb přistoupí až v příštím roce. Trhy přešly výsledky bez větší reakce.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.