Už tam budem?

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 


Už tam budem?
EkonomikaTrendy

Na konci loňského roku bylo na finančních trzích velkým zaklínadlem spojení „Fed pivot“. Tedy bod obratu, kdy Fed (americká centrální banka) přestane zvyšovat úrokové sazby a začne je v dohledné době snižovat. Příčinou debaty o vrcholu sazeb byl vývoj inflace. Začaly odeznívat drahé energie, rozjely se dodavatelské řetězce a mnozí nabyli dojmu, že boj s inflací je už   vyhraný. Pak centrální bankéři otočí kormidlem zpět a sazby brzy půjdou dolů.


Leč to se nestalo. Jádrová inflace v USA se více jak rok drží těsně pod 5 procenty. Jádrová inflace je celková inflace očištěná o kolísavé ceny potravin a energií, a tedy více odráží trendový vývoj inflačních tlaků v ekonomice. Ty nezrychlují, ale ani rychle neklesají a inflační cíl 2 % je pořád daleko. Boj s inflací neskončil. Proto Fed na každém zasedání dál zvyšoval sazby. V květnu se v USA sazby dostaly nad 5 procent a jsou již vyšší než inflace. Na červnovém zasedání si sice dali ve Fedu pauzu a nechali sazby beze změny, ale nyní znova naznačují, že sazby půjdou dál výš nad pět procent. Navíc dodávají, ať všichni počítají s tím, že dolů sazby rychle nepůjdou.

V eurozóně už probleskují první náznaky obratu ve vývoji inflace, což v kombinaci s opatrným postojem ECB zvyšuje šance, že i v eurozóně, i když sazby půjdou ještě nahoru, se růst úrokových sazeb pomalu blíží svému vrcholu. Jádrová inflace v eurozóně je přes 5 procent, ale ECB se se sazbami kolem 4 procent cítí spokojena.

V Británii se centrální banka Bank of England v červnu vrátila k rychlejšímu utahování měnové politiky a úroky zvýšila o půl procentního bodu na rovných 5,00 %. Navíc vzhledem k inflaci budou v Londýně sazby na podzim zřejmě začínat číslicí 6. Inflace na britských ostrovech moc nezpomaluje, ale drží se poblíž 9 procent.

Jinými slovy, úrokové sazby u dolaru, eura či libry ještě možná půjdou nahoru, ale i tak se pomalu blíží svému vrcholu. Jen ten vrchol nemusí být ostrý. Úrokové sazby zůstanou zvýšené delší dobu a dolů půjdou pomalu. Místo ostrého vrcholu to bude spíše náhorní plošina.

Vývoj ve střední Evropě je i tentokrát dál. V Maďarsku centrální banka již v květnu a červnu provedla první kroky, které jde označit jako snižování sazeb. Také v Polsku už centrální bankéři připouští, že na závěr roku se mohou úrokové sazby vydat směrem dolů. Výjimkou je domácí ČNB, která stále diskutuje, zda sazby znova nezvýšit, a o snižování sazeb nechce ani uvažovat.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.