Falešný Chagall a přijímačky na AVU ve Varech

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Falešný Chagall a přijímačky na AVU ve Varech

Poslední týden byl samozřejmě v centru pozornosti karlovarský filmový festival, a tak i já přináším jednu tematickou novinku. Na festivalová plátna se totiž letos dostaly přijímačky na pražskou AVU. Kromě toho ale přináším zprávy čistě nekviffovské. O falešném Chagallovi, krásně promlouvající architektuře od studia BIG i o krádeži umění v Paříži.

Chagall Nechagall

Sotheby’s řeší nemilý případ ověřování pravosti díla. V roce 1994 prodal aukční dům sběratelce akvarel Marca Chagalla za 90 000 dolarů. Když se teď sběratelka rozhodla práci prodat a jistě hezky zhodnotit, Sotheby’s ji poprosilo o zajištění ověření pravosti u odborníků z Francie. Ti k překvapení všech seznali, že se jedná o falzifikát a že by dílo mělo být zničeno. Stát se to samozřejmě může, technologie i vědomosti jsou čím dál bohatší, a tak se dnes můžeme dopátrat jiného závěru než před třiceti lety. Nešťastná je ale reakce Sotheby’s, které sběratelce nabídlo 18 500 dolarů ve formě kreditu na budoucí aukční poplatky v případě prodeje nějakého díla. Něco mi říká, že by paní raději šla ke konkurenci.

Muzeum uprchlíků od studia BIG

Architektonické studio BIG (Bjarke Ingels Group) je u nás skloňováno především díky svému vítěznému návrhu Vltavské filharmonie. Další důvod, proč bychom z jeho vítězství měli mít radost, je právě zveřejněný projekt Muzea uprchlíků v dánském Oksbølu na místě největšího uprchlického tábora z dob druhé světové války. Propojení bývalých nemocničních budov symbolicky propojuje i minulost s přítomností a upozorňuje na neutuchající aktuálnost tématu. Je fascinující, jak někdy architektura umí mluvit. A tato mluví opravdu krásně.

Přijímačky na AVU ve Varech

Pokud jste někdy přemýšleli o tom, jak se z obyčejného člověka stává umělec, potěší vás nový dokumentární film Zkouška umění, který měl premiéru v Karlových Varech a brzy by měl být k vidění i v českých kinech. Autoři v něm sledují proces přijímacích zkoušek na pražskou Akademii výtvarného umění a odhalují tak jinak poměrně pevně uzavřenou bublinu. Film jsem zatím neviděla, ale tuším, že to bude stát za to. Už jen díky trailerovému dotazu vedoucího ateliéru Malba IV Petra Duba pro jednoho z uchazečů: „Hovno, nebo krev?“

Padly tresty za pařížskou loupež umění

V Paříži bylo odsouzeno celkem sedm účastníků loupeže uměleckých děl od Pierra Soulagese, Gerharda Richtera, Hanse Hartunga, André Lanskoye a Jeana Fautriera v celkové hodnotě kolem 2 milionů eur. Obrazy ukradli přímo z bytu sběratelky v důchodovém věku. Tip na její sbírku měli získat od uměleckého dealera z „velké umělecké galerie“. Odsouzeni byli nejen samotní loupežníci, ale třeba i jejich právnička, která jedno z děl přijala místo platby za své služby. Tresty nejsou nijak dramatické, pohybují se na škále od pár měsíců podmínky až po 4,5 roku ve vězení. Teď ještě najít toho upovídaného dealera.

Bienále Ve věci umění

Blíží se druhý ročník bienále Ve věci umění, mezinárodní přehlídky současného umění, která se letos koná na třech místech: v pořádající Galerii hlavního města Prahy, ve Všeobecné fakultní nemocnici a v budově Šalounova ateliéru na pomezí Vinohrad a Vršovic. Desítky autorů z celého světa bude pojit společné kurátorské téma. Tím je letos identita střední a východní Evropy „jako politického a historického meziprostoru, který je nedílnou součástí ‚pevnosti Evropa‘ a zároveň její periferií – postsocialistickou destinací pro kapitalistická dobrodružství“.

 


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.