Začaly Prague Art Week i Vnitřní krajiny v galerii Magnus Art

3-minutové čtení
J&T specialista

Začaly Prague Art Week i Vnitřní krajiny v galerii Magnus Art

Všechny zprávy o umění přehlušila zpráva o úmrtí nejdéle vládnoucí britské panovnice královny Alžběty II. Podívejme se při té příležitosti na její rozsáhlé umělecké sbírky. Kromě toho vás tento týden pozvu na novou výstavu v galerii Magnus Art i k nahlédnutí do právě vznikajících Calderových zahrad. Na závěr nechybí výběr zajímavých výsledků letošního J&T Banka Art Reportu.

Královská sbírka

Sbírka britské královské rodiny označovaná jako Royal Collection Trust je údajně největší soukromou sbírkou umění na světě. Jedná se o víc než milion uměleckých předmětů umístěných v celé řadě královských sídel i ve významných muzeálních institucích. Nechybí v ní zásadní jména světových dějin umění jako Pieter Brueghel starší, Michelangelo, Leonardo na Vinci nebo Rembrandt van Rijn, ale třeba i současné umělecké superstar Tracey Eminová nebo Anish Kapoor.

Vnitřní krajiny Pavla Brože

V galerii Magnus Art jsme minulý týden zahájili novou výstavu z cyklu věnovaného českým soukromým sbírkám. Tentokrát jsme vyprázdnili stěny domu a kanceláří sběratele Pavla Brože. V jeho sbírce najdete především figurativní umění nebo umělecká díla, kde je patrná současná či minulá přítomnost člověka.

Primárním klíčem k jeho sbírce jsou samotní umělci. Své autory si pečlivě vybírá, dlouhodobě je sleduje a často se k nim vrací. Těm několika málo vybraných výtvarníkům je potom nejen věrným sběratelem, ale i přítelem. Právě hluboké lidské vazby mezi sběratelem a umělcem jsou něčím, co nás na Pavlu Brožovi zaujalo hned při prvním setkání.

Výstava Vnitřní krajiny představuje osu Pavlovy sbírky, kterou tvoří pět významných osobností současné malby: Josef Bolf, Daniel Pitín, Adam Štech, Alexander Tinei a Lubomír Typlt. Navštívit ji můžete až do konce roku v galerii Magnus Art, přímo v budově J&T Banky na Rustonce.

Začal Prague Art Week

Po vzoru zahraničních projektů má už i Praha svůj Art Week. Začal v pátek a můžete během něj navštívit desítky výstav po celé Praze, vydat se do Superstudia na Nové scéně a nahlédnout do zákulisí umělecké praxe v sérii přednášek a masterclass s českými i zahraničními hosty, pustit si do uší podcast, zúčastnit se workshopů pro děti i dospělé nebo třeba zajít do kina Ponrepo na Ztracený případ, film Romana Štětiny, se kterým před časem získal Cenu Jindřicha Chalupeckého. Kdybych měla dát jen jedno jediné doporučení, tak pošlu malou domů a pozvu vás do galerie Magnus Art. I Vnitřní krajiny jsou totiž součástí oficiálního programu Prague Art Weeku.

Nahlédnutí do Calder Gardens

Ve Philadelphii se schyluje ke stavbě takzvaných Calder Gardens, prostoru, který by měl představovat díla ikonického umělce Alexandera Caldera. Plány na muzeum zmiňuje Calderova nadace, vedená jeho vnukem, už dobrých dvacet let, tentokrát jsou ale jednoznačně nejblíže realizaci. Pracuje na ní hvězdné architektonické studio Herzog & de Meuron, které se zdráhá používat výraz „instituce“ v tradičním smyslu. Rozhodně se nebude jednat o prostor v duchu white cube. Návštěvníci budou mít příležitost vnímat Calderovy sochy a mobilní instalace zcela jinak než dosud, a totiž v kontextu s okolním prostředím a krajinou. 

J&T Banka Art Report: Budoucnost sbírek

S budováním je pevně spojeno i přemýšlení nad budoucností vybudovaného. To se týká i umění, ačkoliv podle J&T Banka Art Reportu drtivá většina respondentů z řad sběratelů a vlastníků umění nepřemýšlí nad tím, co se sbírkou v budoucnu udělají. Ti, kteří své myšlenky tímto směrem alespoň trochu upínají, mají ovšem jasno: 41 procent z nich sbírku odkáže rodině. O rozprodání děl ze sbírky uvažuje jen 6 procent dotázaných. Pouhá 3 procenta mají v úmyslu sbírku věnovat nějaké instituci, aby z ní mohla benefitovat veřejnost. Jakkoliv se tedy respondenti zdráhali v průzkumu označit své sběratelské počínání jako investiční, v přemýšlení nad budoucím osudem svých sbírek vlastně trochu investičního uvažování detekovat lze.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.