ČNB: Sazby ještě ponechány beze změny, ale první snížení se blíží

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. Ve čtvrtek bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala úrokové sazby beze změny na 7,00 % (2T repo). Trh čekal spíše snížení sazeb, my jsme očekávali stagnaci. Hlasování bylo 5:2, když dva hlasy byly pro snížení sazeb o 25 bazických bodů. ČNB představila novou makroekonomickou prognózu, když očekává letos mírný pokles HDP a utlumený vývoj i v příštím roce. Centrální banka zvýšila inflační výhled, ale míra inflace by stále v příštím roce měla klesnout k cíli 2 %. Prognóza doporučuje bankovní radě snížit letos sazby o 50 bodů a v příštím roce postupně stlačit sazby pod 4 %. Bankovní rada se víc zaměřuje na proinflační rizika, jako je zvýšené inflační očekávání, a naznačuje opatrnost ke snižováním sazeb. Navíc jisté uvolnění měnových podmínek v poslední době přineslo oslabení kurzu koruny.

Vše naznačuje, že se přiblížil obrat v měnové politice ČNB a na dalších zasedáních (prosinec, únor) bankovní rada může začít snižovat úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Pokud se v průběhu příštího roku potvrdí zpomalení inflace na nízké úrovně, tak se tempo snižování sazeb může i zrychlit. Celkově čekáme, že ČNB bude ve snižování sazeb velmi opatrná. Koruna k euru v reakci na zasedání posílila o 20 haléřů na měsíční maximum 24,45 CZK/EUR. Mírně se také zvýšily sazby na peněžním trhu.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.