Tomáš Čupr: Rohlík je takové moje třetí dítě

2-minutové čtení
J&T specialista
j&t logo
sdílení
J&T Redakce



Tomáš Čupr: Rohlík je takové moje třetí dítě
TrendyPříběhyÚspěch

0:00
J&T BANKA Talks - Úspěch očima Tomáše Čupra.mp3

Deset let, miliony úspěšných dodávek, z nuly na jednoho z největších hráčů na evropském e-commerce trhu. To je skupina Rohlík, jejíž zakladatel a stávající šéf Tomáš Čupr byl dalším hostem pořadu J&T BANKA Talks. „Spolupráce s Amazonem je ohromná věc,“ říká vizionář a jeden z klíčových podnikatelů polistopadového Česka.


Byl rok 2017 a Tomáš Čupr musel zastavit vlastní dům jako protihodnotu proti dluhu od jednoho lokálního miliardáře. Vlastně nešlo ani o moc peněz. Ale kdyby to tehdy nedopadlo, příběh skupiny Rohlík by skončil. Podle zakladatele a stávajícího šéfa Rohlíku Tomáše Čupra tohle byl rozhodující okamžik v historii jeho zatím nejúspěšnější firmy. Byla to chvíle, kdy došlo k mnoha změnám, proměnění mindsetu i cíle. A firma se krátce na to dostala do zisku. A od té doby má na kontě celou řadu úspěchů. Například rozjezd byznysu v Německu, ustavení ekosystému, který v Evropě nejspíš nemá obdoby.

„V Evropě nikdo neumí to, co my. Máme celou řadu produktů, různé teploty, vlastní sklady… to je ta hodnota, kterou budujete,“ říká Tomáš Čupr v nejnovější epizodě pořadu J&T BANKA Talks. „Kvůli investorům musíme procházet dvakrát ročně externí valuací, naposledy to bylo asi 1,9 miliardy eur, tedy zhruba dvě miliardy dolarů. A to bylo ještě předtím, než jsme oznámili spolupráci s Amazonem,“ dodává Čupr.

Na burzu jsme ještě mladí

Zakladatel Rohlíku pak připomíná, že firma je zatím stále ještě mladá například na to, aby vstupovala na burzu. Důvodem je potřeba rychlých rozhodnutí a pokračujících velkých investic do budování vlastní infrastruktury. Což by pro veřejně obchodovanou firmu bylo složité.

K vybudování takto velké společnosti Čuprovi pomohla i celá řada problémů v jeho dosavadní dráze, přiznává podnikatel. Byl to krach jeho prvního většího podnikání, když v Anglii prodával parfémy online. Jedním z problémů byl také odchod z vedení Slevomatu, který si vynutili akcionáři.

„Firma tenkrát byla v docela dobrém stavu, ale jak jsem takový ten leader-samouk, nějaké věci jsem nedělal moc dobře, a tak akcionáři v jednu chvíli naznali, že by bylo lepší, kdyby to řídil někdo jiný,“ přiznává Čupr.

A jak se za deset let od založení Rohlíku proměnil Tomáš Čupr jako leader a jako CEO? Jak se mu daří v dalších investicích? A co poslouchá v autě za muziku, při níž relaxuje? Poslechněte si další epizodu pořadu J&T BANKA Talks na všech podcastových platformách.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.