Pravidelný týdenní komentář k trhu

7-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.



Dění na světovém trhu

Poslední týden prvního pololetí letošního roku se investoři zaměřili na připomínku nadcházející výsledkové sezóny, a to výsledky společnosti Micron, která se mimo jiné řadí do AI sektoru, na předčasné parlamentní volby ve Francii (30. 6.) a na makroekonomická data. První výsledková vlaštovka druhého kvartálu byla vypuštěna, a to výsledky společnosti Micron, kde samotná čísla byla lepší, než se čekalo, ale výhled „pouze“ naplnil očekávání. Od firem z tzv. AI segmentu, kam se Micron řadí, se však očekává více. To nenastalo, a tak došlo k vybírání zisků. Jistá nervozita především na evropském trhu, a především ve Francii byla znát po celý týden. Důvodem jsou nadcházející předčasné parlamentní volby (první kolo proběhne v neděli 30. 6.), kde prozatím dle průzkumů jasně vede opoziční strana. Trh se bojí nevstřícných kroků Francie vůči EU a možného zvýšení deficitu země, což může rezonovat s unijními pravidly. Makroekonomická data v zámoří (např. PCE deflátor) dopadla v rámci očekávání, a tak nepřinesla větší vzrušení. Což platilo i o technickém vyrovnávání v rámci investorských portfolií ke konci pololetí. Spíše technické dovažování ke konci pololetí přineslo na trh kupce, kteří se nenechali zviklat ani výsledky Micronu, které byly dobré, ale nebyly zářící. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 zakončily týden výše o 0,6 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 poklesla o 0,8 % t/t. Domácí index PX šel proti evropské náladě a uzavřel výše o 0,9 % t/t na 1545,9 bodu a to i přes obchodování ČEZu bez nároku na dividendu.

 

Společnosti na BCPP

Pondělní valná hromada akcionářů ČEZ podle očekávání schválila hrubou dividendu ze zisku minulého roku ve výši 52 Kč na akcii (5,6% hrubý div. výnos). Naposledy se akcie obchodovaly s nárokem na zmíněnou dividendu 26. června, samotná výplata proběhne od 1. srpna. Titul zakončil týden na 880 Kč (-6,2 % t/t) a ovlivněn byl právě obchodováním bez nároku na dividendu.

 

Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV oznámil prodej 2 letounů asijskému zákazníkovi za 2,5 mil. EUR či 62 mil. Kč. Letadla jsou určena pro kalibraci letišť, kdy jsou plně schopna nahradit běžná letadla s posádkou, ale mají nižší pořizovací i provozní náklady. V kombinaci s významnou zakázkou pro evropského zákazníka, která byla také oznámena v červnu, již Primoco letos prodalo 26 letadel za 512 mil. Kč. Těsně před polovinou roku se tak dostalo mírně nad půlku letošního výhledu, který počítá s tržbami cca 1 mld. Kč za celý rok. Loňské tržby pro srovnání činily 598 mil. Kč. Zprávu hodnotíme jako pozitivní jak z finančního hlediska, tak díky skutečnosti, že Primoco prodejem diverzifikuje tržby geograficky i segmentově (zakázka pro civilní účely). Akcie zakončila pátek na 935 Kč (+2,8 % t/t).

 

Společnost Šantovka Finance vydala čtyřleté seniorní dluhopisy „Šantovka F 8,00/2028“ v objemu 750 mil. Kč, s možností navýšení až na 1,25 mld. Kč, a s pevným kupónem 8,00 % p.a. Galerie Šantovka je největším obchodním centrem v Olomouci a na celé střední Moravě a rovněž patří mezi 10 největších obchodních center v ČR. Dluhopisy budou splatné 26. 6. 2028, přičemž emitent má právo dluhopisy předčasně splatit po prvním výročí emise (tzv. call opce). Dluhopisy jsou zajištěny finanční zárukou ručitele, kterým je společnost Šantovka Holding, pod níž spadá provozovatel obchodního centra Galerie Šantovka, a.s. Jedním z kovenantů dluhopisů je povinnost udržovat zadlužení LTV (loan-to-value) pod hranicí 75 %. Současně se dluhopisy začaly obchodovat na Burze cenných papírů Praha.

 

Společnost CPI Property Group (CPI PG) v pondělí oznámila, že se dohodla s investorem Sona Asset Management na prodeji 49% podílu ve společnosti Vulcanion, která vlastní 11 kancelářských budov ve Varšavě a 2 maloobchodní aktiva v Lublinu a Elblagu. Podíl bude prodán za 250 mil. EUR a celá transakce bude dokončena do konce června. CPI PG bude aktiva nadále manažersky spravovat a jejich hospodářské výsledky konsolidovat do svého účetnictví. Společnost očekává, že by díky prodeji podílu a obdržení hotovosti měl ukazatel zadluženosti LTV (loan-to-value) klesnout o cca 1,3procentního bodu. Tento ukazatel činil po 1Q 2024 51,9 % a CPI PG by se tak díky transakci mohla přiblížit k hranici LTV 50 %. Doplňujeme, že CPI PG již jednání se Sona Asset Management o prodeji podílu dříve oznámila, a informace proto pro trh není zcela nová.

 

Česká národní banka (ČNB) snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů na 4,75 % (2T repo), což mírně překvapilo trh (oček. 5,00 %). Nešlo zcela o šok, protože před zasedáním zněly z ČNB hlasy o větším snížení sazeb. Celkové vyznění zasedání naznačilo, že další pokles sazeb bude pomalejší nebo se může i zastavit, a nastává fáze „jemného ladění“. Hlasování bylo 5:2, když letos poprvé dva členové zvedli ruku pro snížení jen o 25 bazických bodů. Guvernér Michl na tiskové konferenci zdůraznil, že i přes snížení sazeb o půl procentního bodu je celkové nastavení měnové politiky nadále restriktivní a bankovní rada bude chtít dál držet sazby nad inflací. Bankovní rada rizika v ekonomice vidí stále na straně vyšší inflace (růst mezd, inflace ve službách apod.). Na dalším zasedání (1. srpna) čekáme, že ČNB sazby sníží o 25 bazických bodů, a během podzimu může pokles sazeb i úplně zastavit. Na konci roku očekáváme repo sazbu ČNB na úrovni 4,25 %.

 

Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na pražské burze byl VIG (757 Kč, +7,2 % t/t). Titul se obešel bez kurzotvorné informace, avšak šlo o reakci v souladu s vývojem pojišťovacího segmentu v Evropě. Investoři hodnotí pozitivně, že zřejmě vydrží zvýšené sazby delší dobu, což pomáhá finanční úrovni pojišťovacího sektoru.

Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byla Pilulka (-9,5 % t/t na 129 Kč). Akcie se obešla bez kurzotvorné informace, avšak titul je volatilní z důvodu dřívějších oznámení zakladatelů společnosti o hledání dalšího strategického směřování firmy včetně možnosti jejího prodeje.

 

Výhled na příští týden

První prázdninový týden bude poznamenán čtvrtečním svátkem v USA, kdy bude tamní trh uzavřen a k tomu se přidá půl středy. To ovlivní celkovou aktivitu v globálním měřítku po celý týden. Vedle toho bude domácí trh uzavřen v pátek. Hlavním tématem pro alespoň evropské investory bude výsledek prvního kola předčasných parlamentních voleb ve Francii, které se uskuteční tento víkend (30. 6.). Průzkumy jasně favorizují opoziční stranu (M. Le Penové), a naopak výrazně zaostává stávající vládnoucí strana prezidenta Macrona. Druhé kolo se pak odehraje za týden (7. 7.). Trh bude mírně nervózní z možnosti protestních kroků nové francouzské vlády vůči EU a více uvolněných vládních financí, což bude tlačit na deficit země, který by mohl výrazně narůst dle plánovaných kroků opozice (např. snížení daní apod.). Celkově očekáváme, že bude příští týden typický pro prázdninové obchodování, tedy nízká aktivita a spíše nezájem investorů. Trh půjde zřejmě do strany. Evropa může být nervózní na pozadí francouzských parlamentních voleb, což může přinést mírné vybírání zisků, avšak trh by na to měl být již připraven.

 

V úterý 2.7. se budou akcie Colt CZ naposledy obchodovat s nárokem na hrubou dividendu 30 Kč/akcii (4,4% hrubý div. výnos).

 

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na pondělní ISM průmyslu za červen (oček. 49,2 po 48,7 bodu m/m), středeční ISM služeb za červen (oček. 52,5 po 53,8 bodu m/m), zápis z posledního jednání FOMC a páteční měsíční data z trhu zaměstnanosti za červen (oček. 188 po 272 tis. nových prac. místech). V Německu se zaměříme na pondělní spotřebitelskou inflaci CPI za červen (oček. 2,3 po 2,4 % r/r), čtvrteční podnikové objednávky za květen (oček. +0,6 po -0,2 % m/m) a páteční průmyslovou produkci za květen (oček. +0,2 po -0,1 % m/m). V Číně se zaměříme na ještě víkendové PMI průmyslu za červen (oček. beze změny 49,5 bodu m/m) a služeb za červen (oček. 51,1 po 51,1 bodu m/m).

 


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.