V listopadu meziroční míra inflace zůstala na hodnotě 2,8 % r/r a nenaplnilo se očekávání jejího dalšího zrychlení (oček. 3,0 %). K lepšímu výsledku inflace pomohl propad kolísavých cen alkoholu (-2,1 % m/m) a také mírnější vývoj cen bydlení.
Oživuje růst cen potravin
V posledních měsících se normalizuje vývoj cen potravin, které v listopadu v průměru vzrostly o 0,3 % m/m, což odpovídá dlouhodobému normálu. Ovšem vzhledem k nízké srovnávací základně loňského roku dochází postupně v meziročním srovnání u cen potravin k překlopení z poklesu do růstu. V listopadu byly ceny potravin meziročně vyšší o 0,9 % r/r (0,1 % v říjnu), což je nejvyšší hodnota za poslední rok. Vzhledem k poslednímu vývoji u cen zemědělských komodit a vzhledem k nízké srovnávací základně dojde v dalších měsících ještě k dalšímu nárůstu meziročního tempa, což bude mít i dopad do celkové inflace.
Klidnější vývoj cen bydlení
V předchozích 2–3 měsících inflační rizika zvyšoval vývoj cen bydlení, když pokračoval růst nájmů tempem přes 6 % r/r a současně se oživil růst cen imputovaného nájemného, které odráží náklady bydlení ve vlastním, což zahrnuje i ceny nemovitostí. V listopadu se tempo růstu nájmů i nákladů vlastního bydlení zmírnilo a bylo nejnižší od června. Pro celkovou inflaci měl příznivý dopad i vývoj cen energií, když dál zpomalil růst cen elektřiny (9,2 % r/r vs. 10,5 % v říjnu) a prohloubil se pokles cen zemního plynu (-2,9 % r/r vs. -2,3 % v říjnu).
Růst cen služeb dál zvýšený
Celkový inflační obrázek se příliš nemění. Vývoj cen se napříč spotřebním koše sice uklidňuje, ale současně je pořád u některý cen růst zvýšený. Příkladem jsou ceny služeb, které stále drží tempo růstu kolem 5 procent (5,2 % r/r v listopadu). Toto inflační riziko tak stále zůstává velmi silné a bude ovlivňovat inflaci v příštím roce.
Míra inflace míří nad 3 procenta
Vzhledem k srovnávací základně loňského roku (ceny potravin) se celková inflace v prosinci přehoupne přes hranici 3 procent. Vzhledem k přetrvávajícím inflačním tlakům (ceny služeb) by se v blízkosti hranice 3 procent měla inflace držet i celou první polovinu příštího roku.
ČNB začne být víc opatrná
I přes lepší výsledek inflace za listopad se nemění celkový inflační výhled. Cesta k cenové stabilitě si po předchozím inflačním šoku vyžádá určitý čas, což by mělo podle našeho názoru brzdit ČNB v dalším uvolňování měnové politiky. Nadále považujeme za základní scénáře, že na dalším zasedání (19. prosince) nechá ČNB sazby beze změny (4,00 %). V příštím roce čekáme, že další pokles sazeb ČNB by měl být mírný a velmi pozvolný.
Koruna v reakci na nižší inflaci, tedy zvýšení šance dalšího snížení sazeb, mírně oslabila o 4 haléře na 25,13 CZK/EUR.