ČNB: Sazby beze změny, Michl krotí očekávání jejich rychlého poklesu

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve středu podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na 7,00 % (2T repo). Současně ČNB zopakovala, že je připravena bránit případnému oslabení koruny. Guvernér ČNB Aleš Michl se snažil na tiskové konferenci vymezit proti očekávání trhu, že ČNB brzy začne sazby snižovat. Centrální banka nyní za výrazné inflační riziko považuje rychlejší růst mezd. Tento faktor bude dál detailně sledovat i na dalších zasedáních. Guvernér krotil očekávání, že by v dohledné době ČNB snižovala sazby, naopak uvedl, že nyní se v bankovní radě o snižování sazeb neuvažuje. Dokonce se nedá ani říct, že sazby jsou již na vrcholu. Michl zopakoval, že ČNB dál pokračuje v politice silné koruny, a dokonce uvedl, že podle něho by koruna měla být ještě silnější.

Nadále očekáváme, že ČNB ponechá letos sazby většinu roku beze změny (2T repo 7,00 %). Nejde vyloučit varianta, že ČNB sazby začne snižovat až na začátku příštího roku. Koruna k euru v reakci na tiskovou konferenci guvernéra posílila o 10 haléřů na 23,58 CZK/EUR. Peněžní a dluhopisové trhy reagovaly mírným nárůstem sazeb o 5-15 bodů.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.