ČEZ: Westinghouse bude od příštího roku dodávat palivo do Dukovan

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Lávička je senior analytik finančních trhů, sleduje, co se na finančních trzích děje a zaměřuje se hlavně na sektory financí a energetiky. Součástí jeho práce je také připravování pravidelných informací pro klienty. 
ČEZ podepsal smlouvu s americkou společností Westinghouse na dodávky jaderného paliva pro elektrárnu v Dukovanech od roku 2024. V květnu minulého roku již ČEZ podepsal smlouvu s Westinghousem a francouzskou společností Framatome o dodávkách pro jadernou elektrárnu Temelín. Typ paliva využívaný v Dukovanech doposud vyráběla a dodávala pouze ruská společnost TVEL, po vypuknutí konfliktu na Ukrajině ČEZ začal s hledáním alternativy a Westinghouse oproti předchozím očekáváním urychlil vývoj tohoto typu paliva a bude ho tak schopný dodávat již od příštího roku. Nyní má ČEZ zásobu paliva pro JE Dukovany na přibližně 3 roky. Relativně rychlé nalezení náhrady za ruského dodavatele vnímáme pozitivně.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.