Týdenní komentář k vývoji na finančních trzích

5-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
J&T Redakce
Zkrácený týden se po delší době obešel bez většího vzruchu přicházející z bankovního sektoru. Nicméně šéf banky JP Morgan Chase varoval že bankovní krize není u konce a opět rozjitřil náladu na trzích. Novým impulzem se pro trhy stal prudký růst cen ropy na začátku týdne, který vyvolalo překvapivé rozhodnutí sdružení států na čele se Saudskou Arábií snížit těžbu ropy o více jak 1 mil. barelů denně. Náladu investorů také zhoršila makrodata v USA (pokles průmyslových zakázek, zpomalení aktivity ve službách). Následně tento mix faktorů (ropa, makrodata, komentáře k bankám) vedl ke konsolidaci trhu a větší obezřetnost investorů před prodlouženým víkendem.


Dění na světovém trhu

Zkrácený týden se po delší době obešel bez většího vzruchu přicházející z bankovního sektoru. Nicméně šéf banky JP Morgan Chase varoval že bankovní krize není u konce a opět rozjitřil náladu na trzích. Novým impulzem se pro trhy stal prudký růst cen ropy na začátku týdne, který vyvolalo překvapivé rozhodnutí sdružení států na čele se Saudskou Arábií snížit těžbu ropy o více jak 1 mil. barelů denně. Náladu investorů také zhoršila makrodata v USA (pokles průmyslových zakázek, zpomalení aktivity ve službách). Následně tento mix faktorů (ropa, makrodata, komentáře k bankám) vedl ke konsolidaci trhu a větší obezřetnost investorů před prodlouženým víkendem.

 

Americký akciový index S&P 500 si připisoval mírné ztráty do 1 % t/t. V Evropě akciové indexy od začátku týdne zůstaly bez většího pohybu. Domácí index PX ve čtvrtek uzavřel na hodnotě 1381 bodů, což byl nárůst o 2,1 % t/t.

 

Společnosti na BCPP

Erste Group je podle agentur Bloomberg v pokročilé fázi vyjednávání o koupi aktiv BNP Paribas v České republice, které se týkají spotřebitelského financování. Zástupci Erste Group i BNP Paribas odmítli záležitost komentovat. Bloomberg zmiňuje, že by mělo jít o spotřebitelské půjčky v objemu asi 9,9 mld. korun a zisk více jak pětinového podílu v segmentu kreditních karet. BNP Paribas v České republice má svoje aktivity v retailovém segmentu zahrnuty pod značkou Hello bank!, které obsahují i bývalou karetní společnost Cetelem, která byla poskytovatel nebankovních úvěrů. Z pohledu objemu aktiv by se jednalo pro Erste o relativně malou akvizici. Akcie Erste Group zakončily týden na 723 Kč (+0,6 % t/t).

 

Deník Lidové Noviny (LN) uvedl, že probíhají jednání mezi Kofolou a zástupci společnosti Pivovary CZ Group o prodeji podílu v Pivovary CZ Group (značky jako Zubr, Holba či Litovel). Zájem Kofoly o výrobce piva není nový vzhledem k dřívějšímu zájmu o podíl v Pivovary Lobkowicz. Současně Pivovary CZ Group začaly s hledáním nového investora již ve 4Q22. Skupina Pivovary CZ Group v roce 2022 utržila bez započtení DPH 1,4 mld. Kč (+14 % r/r). Kofola zakončila páteční seanci na 241 Kč (+0,8 % t/t).

 

Společnost Pilulka Lékárny oznámila za r. 2022 tržby 2,465 mld. Kč (+4 % r/r), tedy v souladu s předběžným oznámením. Relativně pomalé tempo růstu tržeb je důsledek korekce prodejů po konci pandemie Covid-19 v kombinaci s negativním dopadem inflace na poptávku. Celkové tržby včetně franšízových lékáren dosáhly 3,5 mld. Kč. Společnost reportovala zisk před odpisy EBITDA -0,8 mil. Kč (EBITDA marže po zaokrouhlení 0,0 %), přičemž ke konci r. 2022 výrazně snižovala náklady. Redukce nákladů má firmě pomoci připravit se na „obtížný rok 2023“. V rámci škrtů bylo propuštěno 20 % zaměstnanců v Praze a Bratislavě. EBITDA marže na hlavních trzích v ČR a na Slovensku činila 1,5 %. Pilulka se chce soustředit na růst tržního podílu na nových trzích v Rumunsku, Rakousku a Maďarsku a dále na platformu e-health, která kombinuje služby pacienta, lékaře, výrobce léků a pojišťovny. Pilulka oznámila, že do poloviny letošního roku provede na pražské burze druhotnou emisi cenných papírů, jejíž výnos má financovat růst v zahraničí, akvizice a e-health platformy. Titul zakončil týden na 580 Kč (-6,5 % t/t).

 

Skupina Energo-Pro, která má obchodované dluhopisy na pražské burze, zveřejnila finanční výsledky za minulý rok. Celkové konsolidované tržby vzrostly meziročně o 61 % na 1,7 mld. EUR, provozní zisk EBITDA vzrostl o 49 % r/r na 308 mil. EUR. Výrazný růst společnost zaznamenala napříč všemi segmenty. Za růstem jsou především vyšší prodejní ceny elektřiny a 5% růst vyrobeného objemu. Nízký jednociferný růst objemů pak byl i v segmentu distribuce. Výsledky překonaly výhled managementu, který počítal s EBITDA 265-286 mil. EUR, ještě v prosinci pak generální ředitel společnosti očekával splnění cíle na horní hranici tohoto výhledu.

 

Skupina EP Infrastructure (EPIF), ve které drží EPH 69% podíl, reportovala výsledky za minulý rok. Celkové tržby dosáhly 4,0 mld. EUR (+42 % r/r) a očištěná EBITDA 1,5 mld. EUR (+14 % r/r). Pokles EBITDA v segmentu přepravy plynu (-32 % r/r), způsobený válkou na Ukrajině, byl více jak kompenzován růstem EBITDA z provozování zásobníků plynu (+112 % r/r), ke kterému přispěla vysoká volatilita cen plynu v průběhu roku, a růstem v segmentu plynárenství (+90 %). Celkově EPIF reportoval solidní čísla, jako pozitivní vnímáme především zmíněnou schopnost kompenzovat klesající objem přepravovaného ruského plynu růstem v ostatních segmentech.

 

Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na pražské burze byl ČEZ (1135 Kč, +8,0 % t/t). Za růstem nestála žádná korporátní zpráva, pouze rostoucí zájem investorů během celého týdne. Naopak nejhlubší propad zaznamenaly akcie Pilulky CZ (580 Kč; -6,5 % r/r) v reakci na výsledky hospodaření a úpis nových akcií.

 

Výhled na příští týden

V pondělí (10. 4.) zůstane velká část evropských trhů zavřená, naopak v USA bude již standardní obchodování. Výraznou události příštího týdne bude zahájení výsledkové sezóny v USA za 1Q/23. Na závěr týdne důležitou roli budou hrát výsledky velkých bank JP Morgan, Citigroup, Wells Fargo a BlackRock. Očekávání analytiků jsou opatrná a v rámci indexu S&P 500 se odhaduje pokles čistého zisku na akcii o 6,6 % r/r, což by byl nejhorší výsledek od covidového 2Q/20. Vedle výsledkové sezóny budou investoři sledovat další makroekonomická data včetně těch z trhu práce (zveřejněné v pátek 7.4.). Současně se bude sledovat dění v bankovním sektoru. Celkově jsme na příští týden více obezřetní vzhledem k špatnému výhledu na výsledkovou sezónu.

 

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na středeční spotřebitelskou inflaci CPI za březen (oček. 5,2 po 6,2 % r/r), zápis z posledního zasedání FOMC, který může přinést více informací o dopadu nervozity v bankovním sektoru na rozhodování o sazbách.

V pátek budou zveřejněny v USA maloobchodní tržby za březen (oček. -0,4 % m/m) a průmyslovou produkci za březen (oček. +0,3 % m/m). V Číně se zaměříme na úterní spotřebitelskou inflaci CPI za březen (oček. 1,0 % r/r).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.