Toyen na kousky a klesající zájem o NFT

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Toyen na kousky a klesající zájem o NFT

Poslední zářijový týden spojil 287 investorů, kteří se složili na jeden grafický soubor malířky Toyen. Národní galerie v Praze zase místo umění nakupuje LED svítidla – snaží se totiž alespoň trošku snížit účet za energie. Kromě toho přináším i zprávy ze světa NFT a další zajímavé výsledky z letošního J&T Banka Art Reportu. A na závěr vás rovnou nalákám na tento týden, kdy se koná 24. ročník Designbloku.

Na tři stovky investorů se složily na Toyen

Frakční vlastnictví začíná být zajímavé i pro české investory. Po Kupkovi a Šímovi se teď na Portu Gallery ani ne za dva dny složilo 287 investorů, aby si dohromady pořídili grafický soubor Střelnice české malířky Toyen. Dohromady složili požadovanou částku 1,56 milionu korun, z toho 1,425 milionu na nákup díla a zbytek na pojištění a odměnu Portu za správu díla. Průměrně tedy každý z investorů do svého kousku Toyen vložil 5500 korun. Portu doporučuje podíl držet minimálně pět let s tím, že na budoucím prodeji díla by se musela shodnout nadpoloviční část majitelů.

Do konce roku chystá Portu ještě úpis dvou děl – knihu Documents décoratifs Alfonse Muchy za více než 1,4 milionu korun a tisk Andyho Warhola ze série Ladies and Gentlemen za více než 2 miliony korun.

Národní galerie bojuje s účty za elektřinu

Zvýšení nákladů na energie se nevyhýbá ani českým kulturním institucím. Výrazně ovlivnilo třeba Národní galerii v Praze, která má ve své správě hned šest historických a energeticky velmi neefektivních budov. A vzhledem k tomu, že už teď náklady na provoz, ostrahu a mzdy zaměstnanců spolknou 70 % rozpočtu, snaží se NGP snížit výdaje na energie alespoň trochu: v expozicích svítí nově LED svítidly, minimalizuje dobu nasvícení budov a vytápí kancelářské prostory na minimální teplotu danou zákonem. Drobné změny, na jejichž počátku je velké zoufalství a na konci malý dopad. Co na to říct, Národní galerie je opravdu ostudně podfinancovaná.

Prodej NFT klesl o 97 %

Entuziasmus kolem digitálních uměleckých děl známých pod označením NFT zřejmě klesá. Vyplývá to z nově zveřejněných dat Dune Analytics, podle kterých od ledna došlo k propadu prodejů NFT o 97 %, z lednových 17 miliard dolarů spadl objem investovaných peněz za minulý měsíc na pouhých 466 milionů dolarů. Vliv na to mohla mít nejen série podvodů a krádeží, ale i nové daňové regulace. Nedůvěra k investování do NFT je znát i mezi českými sběrateli a vlastníky umění. Podle J&T Banka Art Reportu pouhých 14 % z nich plánuje nebo už koupilo nějaké NFT.

Tento týden probíhá Designblok

Každoroční svátek prvotřídního českého designu je tu, začal 24. ročník festivalu Designblok. Stejně jako v minulých letech i letos design zaplaví prostory Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslového muzea. Na téma LES se letos představí 178 vystavujících, v rámci doprovodných výstav budou moct návštěvníci objevit i současný ukrajinský design nebo navštívit řadu pražských showroomů a ateliérů. Tak to nepromeškejte.

Foto: Super studio Vitra

J&T Banka Art Report: problémy českého trhu

Mezi respondenty letošního J&T Banka Art Reportu nepanuje obava jen z falz na trhu, kterou jsem zmiňovala minulý týden. Dali jsme jim možnost označit i další problémy a jejich závažnost.

Odpovědi se tentokrát poměrně výrazně lišily podle skupin respondentů. V odpovědích sběratelů a vlastníků se na žebříčku problémů českého trhu objevily především s falzy související nejasná provenience děl na trhu, nejasná tvorba cen a neveřejné dohody, jako například utajené provize či přeprodeje. Trochu jiný názor mají odborníci z řad respondentů průzkumu. Ti kromě falz a nejasné provenience za velký problém označují nedostatečné napojení na český trh, slabou etiku nebo art washing, tedy zneužívání umění pro účely napravení poškozené pověsti společnosti. Prodejci zase hned na druhé místo svého žebříčku zařadili nedostatek odborníků.

A co by pomohlo problémy řešit? Všechny skupiny respondentů se shodly na přínosu rozvoje technologií v prostředí uměleckého trhu, třeba těch pomáhajících odhalovat pravost děl. Hned v závěsu se zařadil lepší přístup k datům a statistikám. S tím musíme souhlasit, ostatně právě proto J&T Banka Art Report vznikl.

 


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.