Zlato se stalo hitem mezi investory. Překvapivě? Podle odborníků nikoli. Na nárůstu ceny zlata se podepsalo několik vlivů, od války na Ukrajině a masivní inflace po změnu politik centrálních bank, které masivně dokupují zlato do svých rezerv. Jak se bude situace vyvíjet dál? Je zlato i nyní zajímavým investičním cílem? V nejnovější epizodě pořadu J&T BANKA Talks na tyto a další otázky spojené se zlatem odpovídají Pavel Ryba ze společnosti Golden Gate a Marek Janečka z J&T Investiční společnosti.
Zlato prožívá zlaté časy. V polovině února se jeho cena přehoupla přes hranici 2 900 dolarů za troyskou unci, čímž drahý kov dosáhl nového maxima. A oproti stejnému období v roce 2020 je na dvojnásobku. Přitom největší nárůst cena zlata prožila od podzimu roku 2023. Důvod? Podle odborníků jich je hned několik. Tím hlavním akcelerátorem ceny zlata je změna politiky centrálních bank, které zlato opět začaly ve velkém kupovat do svých rezerv.
„Z dat vyplývá, že poptávka skutečně vychází zejména od institucionálních investorů, zejména centrálních bank. To je rozdíl oproti situaci před začátkem války na Ukrajině a v době covidu. Tehdy to táhli právě retailoví investoři, kteří do ETF fondů navázaných na zlato investovali ve velkém,“ říká Pavel Ryba, zakladatel společnosti Golden Gate, která klientům umožňuje nakupovat fyzické zlato.
Důvodem této změny v politikách ze strany některých centrálních bank je podle Marka Janečky z J&T Investiční společnosti zejména jedna konkrétní událost související s válkou na Ukrajině.
„Došlo k uvalení sankcí na ruskou centrální banku v podobě blokace určité části rezerv. Jediná část rezerv, která se ukázala nedotknutelnou, bylo právě fyzické zlato,“ připomněl Janečka. K výrazným nákupům přistoupily zejména čínská centrální banka a polská, zlato pak dokupovala také Česká národní banka.
Zajímavé pro každého
Zlato nicméně je zajímavé i pro běžné investory, a to i navzdory tomu, že se momentálně obchoduje těsně pod historickými maximy. A opět v tom hrají roli centrální banky, nicméně tentokrát trochu jinak, prostřednictvím svých měnových politik. Aktuálně jsou totiž centrální banky ve fázi snižování úrokových sazeb, což se většinou projevuje růstem cen zlata, vysvětluje Marek Janečka.
A pak tu je také vliv toho, že zlata je omezené množství. Pro investory je totiž lákavé, že na rozdíl od běžných peněz zlatem nelze manipulovat a jeho přirozená inflace se pohybuje mezi 1,5 a 2 procenty.
„Právě proto, že zlato nelze na rozdíl od měn uměle nafukovat, má tendenci nasávat inflační kapitál. Takže jeho cena v důsledku toho roste,“ dodává Ryba z Golden Gate.
Jaký vývoj ceny lze v dalších měsících očekávat? Jaký vliv na jeho růst budou mít geopolitické události ve světě? A jsou kryptoměny skutečně oním „digitálním“ zlatem? Poslechněte si nejnovější epizodu pořadu J&T BANKA Talks s Pavlem Rybou ze společnosti Golden Gate a Markem Janečkou z J&T Investiční společnosti na svých oblíbených podcastových platformách.