Lagerfeldova sbírka na prodej a česká plagiátorská kauza

3-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Valérie Horváth vystudovala dějiny umění na FF UK a Arts Management na VŠE, část studia strávila ve francouzském Dijonu. Působila v soukromých galeriích, naposledy spolupracovala se dvěma významnými sklářskými značkami.


Lagerfeldova sbírka na prodej a česká plagiátorská kauza

V uměleckých kuloárech bylo i tento týden o čem mluvit. Největší světové aukční domy dražily – Christie’s ne příliš úspěšně NFT, zatímco Sotheby’s poměrně úspěšně pozůstalost slavného návrháře Karla Lagerfelda. Nizozemští odborníci mezitím při zkoumání Rembrandtovy Noční hlídky objevili originální skicu, která se skrývá pod dnešní malbou. A co se mezitím dělo u nás? Médii i fotografickou komunitou se prohnala pořádná plagiátorská kauza.

Úspěšný fotograf čelí plagiátorské kauze

V našich končinách plagiátorské kauzy moc často nepropukají. A je to škoda, protože takové téma si veřejnou diskuzi rozhodně zaslouží. Ta se teď ovšem naplno rozjela kolem Martina Stranky, zřejmě v návaznosti na jeho hojně navštěvovanou výstavu v pražském Mánesu.

Reklamní fotograf Adam Bartas totiž Stranku obvinil z téměř chronického plagiátorství, které doložil dost obsáhlou dokumentací srovnávající Strankovy fotografie s díly jiných autorů. A nutno uznat, že se jedná přinejmenším o příliš doslovnou inspiraci. Fotograf se v opravdu velmi, velmi dlouhém příspěvku na svém blogu brání, že jeho fotografie buď vznikly dříve než ty, které se jim nápadně podobají, případně že jimi vzdává poctu svým oblíbeným autorům. Otázka, zda se vůbec vzdává pocta svým současníkům, jistě nenapadla jen mě. Diskuze je právě v rozpuku, objevují se nová a nová srovnání a já sama jsem zvědavá, jak si s tím odborná veřejnost poradí.

Banksyho věznice

Banksy se rozhodl nabídnout k prodeji šablonu jednoho ze svých notoricky známých děl. A to ne jen tak pro nic za nic a rozhodně ne za nějaký drobák. Rád by tak totiž získal 10 milionů liber k nákupu budovy bývalého vězení v Readingu, ve kterém byl svého času vězněn Oscar Wilde. Šablona, kterou Banksy nabízí, tematicky představuje vězně prchajícího oknem po svázaných prostěradlech a byla použita k muralu právě na zdi zmíněného vězení.

A k čemu bude Banksymu věznice? Chce zabránit developerským plánům a budovu přestavět na umělecké centrum. Podporu k tomu má rozhodně silnou, v kampani za ním stojí celá plejáda britských celebrit od Kate Winsletové přes Judi Denchovou po Kennetha Branagha.

Christie’s a nenaplněná NFT očekávání

Christie’s tento týden uspořádala aukci NFT, což by samo o sobě mou pozornost asi nepřilákalo. NFT je rozvíjející se trend a na aukcích se to těmito tokeny poslední měsíce jen hemží. Aukční síň se ale oproti zvyklostem rozhodla aukci nepořádat na vlastních webových stránkách, ale přímo na OpenSea, tedy zřejmě největší NFT platformě. Konečný výsledek 843 ETH, v přepočtu 3,6 milionu dolarů, ale nikoho neoslnil a lze ho označit spíš na slabší průměr. Dohady, proč tomu tak bylo, jsou ale předčasné. Možná raketově rostoucí trh s NFT začíná zpomalovat, možná se Christie’s úplně netrefilo s volbou platformy a možná je pes zakopaný někde úplně jinde.

Sbírka Karla Lagerfelda za 12 milionů eur

Francouzská pobočka aukční síně Sotheby’s v těchto dnech nabízí rozsáhlou sbírku z pozůstalosti módního návrháře Karla Lagerfelda a hned její první část utržila dohromady 12 milionů eur. Není divu, Lagerfeld se za svého života obklopoval opravdu zásadními díly nejen současných umělců, ale i autorů dnes už spadajících do dějin výtvarného i užitého umění. Mezi highlighty patřily práce Jeffa Koonse, Takašího Murakamiho, Johna Baldessariho nebo portrét Lagerfeldovy kočky Choupette od Joana Vasconcelose. Druhá část sbírky se bude dražit tento týden, už teď ale můžete přihazovat online.

Rembrandtova skica objevená pod Noční hlídkou

Není to tak dávno, co jsem psala o Rembrandtově Noční hlídce, kterou do své pravděpodobné původní podoby „domalovala“ umělá inteligence. Tentokrát odborníci z nizozemského Rijksmusea přicházejí s další zajímavou zprávou – ukázalo se totiž, že pod malbou se skrývá původní Rembrandtova skica, která nám pomáhá lépe pochopit jeho tvůrčí proces. Noční hlídka aktuálně podstupuje podrobné restaurování a bádání, a to nezvykle za zraků veřejnosti přímo v expozici Rijksmusea.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.