Rekordní Vermeer a pokračování kauzy Vodafone

3-minutové čtení
J&T specialista

Rekordní Vermeer a pokračování kauzy Vodafone
#Radosti

Když jsem minulý týden volala po vyjádření Vodafonu ke kauze reklamního spotu natočeného bez vědomí Národní galerie i vystavených umělkyň ve Veletržním paláci, netušila jsem, v jakém tónu se ponese. Kdo očekával sypání popela na hlavu a třeba i využití vší té pozornosti pro nějaké uměnímilovné účely, mýlil se stejně jako já. Pro víkendovou dávku vodafonovské arogance i další novinky ze světa umění čtěte dál. 

Kauza Vodafone

Minulý týden jsem zmiňovala reklamní spot firmy Vodafone natočený bez vědomí Národní galerie i vystavených umělkyň ve Veletržním paláci. Za poslední týden se z něj stala obstojně medializovaná kauza, ke které se konečně její původce cítil potřebu vyjádřit.

Omluva se ale nekonala. Firma dokonce dle svého vyjádření v celé věci nevidí žádný problém. Podle oficiálního vyjádření operátor Národní galerii nezmiňuje jménem ani logem a Veletržní palác stejně jako výstava v něm působí údajně jen jako kulisa, takže se zřejmě není třeba zabývat nějakými autorskými právy. Zástupci Vodafonu mají také dojem, že spoty, které jsou určeny pro sociální sítě, je třeba brát s nadsázkou. Celé vyjádření působí arogantně a je zakončeno prohlášením, že ze strany operátora už není potřeba podnikat další kroky k nápravě. Je paradoxní, že firma obchodující s komunikací má právě ve vlastní schopnosti komunikace takové mezery.


Rekordní Vermeer

Na Vermeerovu výstavu v amsterdamském Rijksmuseu se nedalo dostat – vstupenky na celou dobu konání byly vyprodány záhy po jejím otevření. Přesto se vstupenky podařilo sehnat 650 tisícům návštěvníků. Výstava se tak stala nejnavštěvovanější v historii této instituce. Organizátoři přitom cíleně omezovali množství návštěvníků tak, aby si každý dokázal užít intimní a tichou atmosféru Vermeerových děl.


Bolf za milion

Na červnové zahradní aukci Arthouse Hejtmánek padlo několik rekordů. Jeden z nich patří i Josefu Bolfovi, jednomu z nejvýraznějších současných malířů. Jeho dílo Osamělý večer II. z roku 2007 si nový majitel odnesl za 1,05 milionu korun včetně aukční přirážky. Dosavadní autorský rekord tak byl téměř zdvojnásoben. Velký zájem se na aukci upnul i na dlouho ztracené dílo Karla Vítězslava Maška Hra slunečních skvrn, které leželo ještě nedávno v opuštěné pražské vile. Dražitelé dostali jeho cenu až na rekordních 7,56 milionu korun. Dosud se přitom cena za Maška nikdy nedostala přes milion.


Nové obrazce na planině Nazca

Umělá inteligence v Peru objevila čtyři nové obrazce na planině Nazca. Geoglyfy, které vznikly před více než 2000 let, zobrazují různá zvířata a jejich význam dosud nikdo s jistotou nerozklíčoval. Ke zkoumání nyní přibyly další čtyři obrazce, zobrazující kromě ryby a ptáka a lidskou postavu. Díky umělé inteligenci je prý výzkumníci dokázali objevit 21krát rychleji, než kdyby se museli spoléhat na vlastní zrak.


Britské muzeum rozvázalo partnerství s BP

Jak mnozí očekávali, Britské muzeum skutečně ukončilo partnerství se společností BP neboli British Petroleum. Nejednalo se přitom o ledajaké partnerství: trvalo dlouhých 27 let. BP už dlouho čelí kritice environmentálních aktivistů a spolu s ním i kulturní instituce, které za spolupráci s BP bývají osočovány z artwashingu. K ráznému kroku se po řadě dalších institucí konečně rozhoupalo i Britské muzeum, alespoň podle dokumentů, které se dostaly do rukou novinářů z Guardianu. Ani jedna ze stran se k tomu ale jinak nevyjádřila.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.