Makro: Maloobchod i přes korekci trendově pokračoval v růstu

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Maloobchodní tržby za únor měly lehce smíšené vyznění, ale stále bez změny trendového oživení. V únoru maloobchodní tržby reálně klesly o 0,8 % m/m (+1,3 % m/m v lednu), což byl první pokles po čtyřech měsících růstu. V meziročním srovnání byly maloobchodní tržby vyšší o 1,6 % r/r (+3,2 % r/r v lednu), což zaostalo za očekáváním (oček. +2,4 % r/r). Zvolnění tempa růstu šlo napříč všemi sektory (potraviny, nepotravinářské zboží, pohonné hmoty), ale stále všechny sektory pokračovaly v růstu. Změna dynamiky se stále netýkala e-commerce, když prodeje přes internet vzrostly opět o vysokých 13 % r/r. Oživení prodejů přes internet začalo vloni na podzim, dál zrychlilo a na začátku letošního roku jsou tyto prodeje i jedním z významných faktorů celkového růstu maloobchodních tržeb.

Celkově výsledky maloobchodních tržeb podporují naše očekávání, že s poklesem inflace v letošním roce dojde k dalšímu oživení spotřebitelské poptávky domácností. Pro letošní rok očekáváme růst maloobchodních tržeb kolem 5 % (-4,6 % v roce 2023).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.