Pozitivní listopad vystřídá opatrnější prosinec

8-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.


Pozitivní listopad vystřídá opatrnější prosinec
#Dluhopisy#Akcie#Ekonomika#Fondy

V listopadu zavládla mezi investory lehce pozitivní nálada podpořená relativně solidní výsledkovou sezónou za třetí kvartál a mírnějšími inflačními makrodaty. V prosinci však může přijít vystřízlivění. Důvodem by mohlo být zopakování rétoriky centrálních bank směrem k restriktivní měnové politice či zhoršující se makroekonomický výhled.

Pro poslední měsíc v roce budou opětovně stěžejními faktory zasedání významných centrálních bank. Od Fedu (14. 12.) se očekává zvýšení sazeb o 50 bazických bodů na 4,25–4,50 % a potvrzení tempa snižování bilance na 95 mld. USD měsíčně. „Překvapením může být zostření rétoriky, kde se domníváme, že i přes opakování odhodlanosti Fedu potlačit inflaci i za cenu možného nižšího než očekávaného ekonomického růstu trh toto zdůrazňování vnímá spíše omezeně. Ostřejší rétorika a zdůraznění odhodlanosti Fedu může na trh přinést prodejní objednávky,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu. 

ECB (15. 12.) pravděpodobně rovněž zvýší sazby o 50 bazických bodů na 2,50 %. Na minulém zasedání Lagardeová uvedla, že až v prosinci by mělo dojít k rozhodnutí, zda nějakým způsobem upravovat bilanci banky. „Zde se domníváme, že trh bude spíše zklamaný a k žádnému výsledku se prozatím ECB nerozhodne. Tedy informace o možné změně bilance dle nás na zasedání nemusí zaznít. Naopak může dojít k zopakování jisté obezřetnosti v pokračování ostrého zvyšování sazeb vzhledem k očekávanému ekonomickému utlumení v Evropě nejen na pozadí energetické krize,“ uvádí Vaníček. Mírnější rétorika ECB může být trhem přijata rozporuplně. Na jednu stranu možný blížící se konec zvyšování sazeb může trh vnímat pozitivně vzhledem k oceňování aktiv, ale zdůraznění obezřetnosti vůči přicházející recesy v Evropě může investory dále znejistět.

ČNB (21. 12.) ponechá sazby beze změny (2T repo na 7,00 %) a očekává se zopakování podpory domácí koruny v případě nadměrných výkyvů v kurzu. Dopad na trh by měl být neutrální.

Zaměřeno na inflaci, zejména tu americkou

I v prosinci budou analytici sledovat makroekonomická data se zaměřením na ta inflační. V USA budou k dispozici těsně před zasedáním Fedu a měla by dodat opětovně lehké snížení tempa růstu. Pokud tedy budou naplněna očekávání analytiků na další pokles dynamiky růstu inflace v USA, pak bude zajímavé sledovat komentář Fedu, který může být nadále ostřejší na základě stále silných dat z trhu práce. Sledovaná budou i ostatní data (např. PMI či ISM), která postupně začínají poukazovat na slábnutí ekonomického růstu, a to v případě Evropy, USA, ale i Číny.

„Tato data nejsou důležitá jen pro tvorbu očekávání na budoucí měnovou politiku, ale i v tvorbě výhledu vývoje ekonomiky, resp. až do mikroekonomické úrovně vývoje zisků firem,“ uvádí Vaníček.

Ačkoliv nás centrální bankéři Fedu, včetně šéfa Powella, opakovaně připravují ve své rétorice na to, že sazby zůstanou zvýšené „nějaký čas“ a že chtějí nejdříve vidět důkazy, že Fed splní svůj mandát, očekávají investoři, že po následujících dvou zvýšeních o 50 bazických bodů začne Fed snižovat sazby ve třetím kvartálu 2023.

Současná americká inflace má z velké části původ v tzv. monetární expanzi, kdy centrální banky poslední dekádu pomocí nízkých sazeb a tehdy inovativních procesů jako kvantitativní uvolňování vytvářely peníze z ničeho. Toto množství peněz finanční svět sleduje pomocí tzv. peněžních měnových agregátů.

„My konkrétně sledujeme M2, který ve zkratce zahrnuje objem hotovosti, běžných účtů a termínovaných vkladů v ekonomice. Tento objem peněz ještě na začátku roku 2021 rostl v USA více než 20% meziročně! Nyní však dochází k velkému posunu a objem peněz v USA meziročně stagnuje, meziměsíčně dokonce klesá,“ říká Marek Ševčík, portfolio manažer J&T Investiční společnosti. Peníze se nyní „odpumpovávají“. Díky této práci centrální banky lze očekávat, že v dalších kvartálech (účinnost měnové politiky má časové zpoždění) budeme svědky nižší inflace než nyní. „Otázkou ovšem je, jestli po masivním přílivu peněz v poslední dekádě lze očekávat, že přírůstky M2 okolo nuly pomohou dostat inflaci na cílová 2 % tak rychle, jak trh čeká – ve třetím kvartálu 2023,“ dodává Ševčík.

Argument, že za růstem cen stojí růst energií, je tedy mylný. Inflace byla zvýšená tak dlouho, že začala prosakovat do všech složek. Nejsou to energie, co nyní táhne americkou inflaci vzhůru. Tento problém se stal již širokým, komplexním a nyní jsou to služby, které přispívají nejvíce. „Podle našeho názoru nyní nejde o to ‚přidusit‘ nějakou konkrétní část hospodářství, ale bude třeba ochladit celou ekonomiku, kdy už spotřebitelé nebudou nárůsty cen akceptovat. A to zřejmě zabere více času. V případě akciového technologického sektoru jsme však nadále opatrní a jako nejvíce zranitelné v takovém prostředí budou právě státní dluhopisy,“ popisuje Marek Ševčík.

Nyní k trhu práce, který je součástí mandátu Fedu vedle mandátu udržovat cenovou stabilitu. Trh práce reaguje se značným zpožděním – zaměstnavatelé začnou zpravidla propouštět až jako poslední možnost. Nicméně americká ekonomika stále vytváří stovky tisíc pracovních míst každý měsíc, přičemž poslední hodnota dokonce o desítky tisíc předčila očekávání trhu. „Trhliny na trhu práce by byl velmi silný argument pro Fed, aby svých snah zvedat sazby nechal. Nicméně dokud se bude držet nezaměstnanost poblíž historicky nízkých úrovní spolu se solidní tvorbou nových pracovních míst, odtud zřejmě signál k pauze, či dokonce snížení sazeb nepřijde. Jde o další střípek do mozaiky, kterou Fed skládá,“ konstatuje Marek Ševčík.

Výše zmíněné ukazuje, že Fed je na správné cestě inflaci snížit. Kde ovšem analytici nesdílí optimismus trhu, je, že tato opatření dostanou inflaci na 2 % již cca v létě 2023.

Technické obchodování

Prosinec je rovněž hodně o technickém obchodování, a to ať už na základě převážení většiny indexů, nebo na základě celkového pozicování jednotlivých portfolio manažerů, resp. investorů, na další rok. Indexy MSCI byly již převáženy na přelomu listopadu a prosince a pro náš region významné indexy CECE, PX, FTSE budou převáženy v pátek 16. 12. Poslední týden v roce, který je ovlivněn svátky, je pak ovlivněn většinou nižšími objemy, které mohou vést k vyšší volatilitě.

Prosincový výhled

I v listopadu pokračovala na trzích lehce pozitivní nálada podpořená relativně solidní výsledkovou sezónou za třetí kvartál a mírnějšími inflačními makrodaty se spekulací na mírnější vývoj budoucí měnové politiky. „Pro prosinec se domníváme, že může dojít k jistému vystřízlivění dosavadní pozitivní nálady v rámci finančních aktiv. Důvodem by mělo být zopakování rétoriky centrálních bank směrem k restriktivní měnové politice, zhoršující se makroekonomický výhled a očekávané omezené, resp. volatilní, obchodování směrem ke konci roku. Pro prosinec jsme tedy obezřetní směrem k rizikovým aktivům,“ dodává Milan Vaníček.  

Ostřejší rétorika a zdůraznění odhodlanosti Fedu může na trh přinést prodejní objednávky. I v prosinci budou analytici sledovat makroekonomická data se zaměřením na ta inflační. Argument, že za růstem cen stojí růst energií, je tedy mylný. Nicméně americká ekonomika stále vytváří stovky tisíc pracovních míst každý měsíc, přičemž poslední hodnota dokonce o desítky tisíc předčila očekávání trhu. Pro prosinec se domníváme, že může dojít k jistému vystřízlivění dosavadní pozitivní nálady v rámci finančních aktiv.

Pohled na fondy J&T očima portfolio manažerů

J&T Bond

Investovali jsme do dluhopisů potravinářské firmy JBS, těžaře Vale a farmaceutické společnosti Catalent. Navýšili jsme podíl ve fondu dluhopisů rozvíjejících se trhů. Byl splacen bond Moravských naftových dolů. Modifikovaná durace portfolia vzrostla na 2,58. Hrubý výnos do splatnosti portfolia byl na konci měsíce 7,33 %.  

J&T Flexibilní

Snížili jsme pozici ve státním dluhopisu s proměnlivou sazbou. Volnou hotovost jsme umístili do dluhopisů potravinářské firmy JBS, těžaře Vale a farmaceutické společnosti Catalent. Modifikovaná durace portfolia dále vzrostla nad neutrální úroveň na hodnotu 3,69. Hrubý výnos do splatnosti portfolia byl na konci měsíce 6,01 %.  

J&T Money

V listopadu byly splaceny dluhopisy J&T Energy Financing, Moravské naftové doly a směnka EP Industries. Volnou hotovost jsme umístili do dluhopisů těžaře Vale, farmaceutické společnosti Catalent a část prostředků zhodnocujeme prostřednictvím repo operací. Modifikovaná durace portfolia vzrostla na 2,08. Hrubý výnos do splatnosti portfolia byl na konci měsíce 6,73 %.  

J&T Money II

V listopadu bylo portfolio zainvestováno. S menším podílem hotovosti (cca 5 % fondu) vyčkáváme na příležitosti na trhu firemních dluhopisů. Modifikovaná durace činí 2,3. Výnos do splatnosti portfolia činí 7,2 %.

J&T Life 2035

Během listopadu jsme investovali volnou hotovost do dluhopisových instrumentů. Nakoupili jsme ETF na evropské státní dluhopisy iShares EUR Govt Bond 10-15Y s delší durací. Navýšili jsme rovněž podíl v ETF na podnikové dluhopisy s investičním ratingem iShares 1-5 Year Investment Grade Corporate Bond.

J&T Opportunity

V listopadu jsme přikoupili akcie Mety, také jsme navyšovali váhu řeckého producenta podmořských kabelů a potrubí společnosti Cenergy. Zaspekulovali jsme si na výsledky Novavaxu a uzavřeli tam rychlý zisk. V závěru měsíce jsme před rozhodným datem mimořádné dividendy přikoupili Komerční banku. K největším pozicím v portfoliu patří nadále akcie ČEZu, Volkswagenu, Cameca, KB a Mety.

J&T Dividend

V průběhu měsíce jsme z portfolia uprodali akcie Erste, pobrali jsme zisky také na půlce pozice akcií CHKP. Kompletně jsme doprodali akcie Eutelsatu. Naopak jsme pokračovali v budování dlouhé pozice na Vonovii, která se z našeho pohledu obchoduje s velkým diskontem oproti vnitřní hodnotě majetku. Zvýšili jsme také váhu Airbusu. Portfolio je zainvestováno cca z 84 %, dividendový výnos činí více než +4 %.

J&T Rentier

V dluhopisové části se nám podařilo z portfolia prodat dluhopis Gazprom 2030 za zhruba polovinu nominálu. Modifikovaná durace činila 3,6, výnos do splatnosti 6,8 % p. a. V akciové části jsme navýšili realitní společnost CTP a zbrojaře BAE Systems. Po výraznějších růstech jsme prodali poslední část pozice Total a Erste. Vystoupili jsme z Petrofacu. Strategická alokace byla v srpnu 50 % akcií a 50 % dluhopisů.

J&T Komoditní

Korekci na ropě za listopad jsme využili k nákupu ETF WisdomTree na kontrakt Brent Crude Oil. Do portfolia fondu jsme zařadili nové ETF BNP Paribas Easy Energy & Metals s aktivní strategií Enhanced Roll a vyšší mírou zastoupení energií a kovů. Naopak jsme realizovali zisky na části pozice v ropné společnosti TotalEnergies. Dále jsme uprodali ETF iShares S&P GSCI Commodity, který postupně nahrazujeme právě indexovým fondem od BNP Paribas.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.