Turnaj J&T Banka Ostrava Beach Open: jeden z nejvýše hodnocených turnajů Světové série se vrátí ve finále olympijské kvalifikace

4-minutové čtení
J&T specialista
sdílení
J&T RedakceTurnaj J&T Banka Ostrava Beach Open: jeden z nejvýše hodnocených turnajů Světové série se vrátí ve finále olympijské kvalifikace

Fanoušci plážového volejbalu slavili v roce 2018 zlato českého páru Barbora Hermannová, Markéta Nausch Sluková, o rok později dosáhli Ondřej Perušič a David Schweiner na historický stříbrný výsledek. Potřetí se světová beachvolejbalová špička v Ostravě střetne od 2. do 6. června 2021. Turnaj pod vítkovickou vysokou pecí bude posledním čtyřhvězdičkovým podnikem Světové série před uzavřením kvalifikace pro olympijské Tokio a zároveň jednou z pouhých pěti zastávek nejvyšší úrovně v roce 2021.


Poté, co Mezinárodní volejbalová federace FIVB už dvakrát zařadila turnaj J&T Banka Ostrava Beach Open mezi tři nejvýše hodnocené podniky Světové série, dostali organizátoři zelenou i pro rok 2021. V novém kalendáři FIVB se tak čtyřhvězdičková ostravská „světovka“ objevila na začátku července. „Naše silné stránky jsou unikátní lokalita, skvělý servis a zázemí pro hráče i kvalitní a profesionální organizace celého turnaje. Proto jsme od federace dostali důvěru jako jedni z pouhých pěti pořadatelů. V letošní sezóně se navíc neodehrají turnaje ze série Major, takže úroveň čtyř hvězd je ta nejvyšší, jakou plážový volejbal před olympiádou nabídne,“ vysvětlil předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta.

cs-perusic-schweiner-foto-pavel-lebeda-002-.jpg

Foto: Ondřej Perušič a David Schweiner v roce 2019 dosáhli na historický stříbrný výsledek. Autor: Pavel Lebeda

Turnaj FIVB Světové série bude zahájen ve středu 2. června kvalifikačními utkáními. Ve čtvrtek odstartuje hlavní soutěž pro 32 mužských a 32 ženských dvojic. Medaile a poháry budou rozdány v neděli 6. června. V Dolních Vítkovicích nebudou opět chybět nejlepší páry světa, protože body do žebříčku FIVB mohou řadu sportovců definitivně posunout na OH v Tokiu.

Ostravský turnaj má pro nás zásadní sportovní význam. Reprezentační pár Perušič - Schweiner vybojoval předloni ve Vítkovicích 2. místo a aktuální sezónu zahájil fantastickým výsledkem na turnaji v Dauhá, kde Ondřej s Davidem vybojovali svůj historicky první titul ve Světové sérii. V průběžném pořadí tzv. "Olympic ranking" jsou na postupové pozici. Vzhledem k předčasnému ukončení loňské sezóny se klukům i výsledek z Ostravy 2019 do žebříčku započítává. Naše ženy Hermanová - Nausch Sluková jsou na tom podobně. Byť mají odehráno méně turnajů, než většina ostatních párů, drží i ony postupovou pozici. Celá olympijská kvalifikace se uzavírá 14. června 2021, tedy bezprostředně po J&T Banka Ostrava Beach Open. Turnaj tak bude poslední šancí potvrdit či ještě vylepšit žebříčkové postavení,“ upřesnil předseda ČVS Marek Pakosta.

Pro český volejbal by naplnění plánu získat účast na olympijských hrách, jak v kategorii žen, tak mužů, bylo velkým úspěchem. Domácím párům se zatím v Ostravě dařilo. Vedle zmíněného 2. místa Perušiče a Schweinera jsou majitelkami zlatých medailí právě Barbora Hermannová s Markétou Nausch Slukovou, které zvítězily v 1. ročníku vítkovické „světovky“.

Nejnovější vývoj příprav popsal Marek Tesař z pořádající agentury Raul: „S ohledem na aktuální vládní opatření a hygienická pravidla připravujeme několik scénářů celé akce. Její finální podobu budeme ladit s Národní sportovní agenturou a Ministerstvem zdravotnictví. Zároveň i pro olympijský rok 2021 chystáme sérii přímých televizních přenosů a živých streamů, díky kterým se špičkový plážový volejbal dostane opravdu ke všem fanouškům po celém světě. Právě jejich vysoký zájem i reakce zástupců FIVB nám už dvakrát potvrdily, že umístění soutěžních kurtů do netradičních kulis Dolních Vítkovic byla správná cesta. Jsem rád, že se nám už v roce 2019 podařilo získat tak významného partnera, jakým je J&T Banka. Pro udržení kvality turnaje je to zásadní. I přes jeho zrušení v loňském roce jsme si zachovali důvěru představitelů města Ostravy a Moravskoslezského kraje, kteří nás i v současné situaci a při omezených finančních zdrojích směřujících do sportovních akcí, podpoří v dohodnuté výši. Udržet se i potřetí v nejlepší trojce turnajů Světové série je náš jasný cíl, jehož naplněním chceme partnerům poděkovat.

Turnaje jako je J&T Banka Ostrava Beach Open významně zvyšují prestiž našeho regionu. Moravskoslezský kraj se zapsal jako místo ideální pro konání nejrůznějších šampionátů a turnajů světové úrovně. Turnaj v plážovém volejbalu se v ostravských Dolních Vítkovicích dočkal skvělých ohlasů sportovních fanoušků, ale i samotných sportovců, proto jsme rádi, že tuto akci můžeme podpořit i v letošním roce. Přispíváme ale také na regionální sportovní kluby reprezentující náš kraj na národní i nadnárodní úrovni. Kromě vrcholového sportu pak podporujeme i menší sportovní organizace, které mají v Moravskoslezském kraji dohromady skoro devadesát tisíc členů. Sport je jednoduše důležitou součástí našeho regionu,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Jsem ráda, že se Ostrava stala domovem tak špičkového turnaje v plážovém volejbale. DOV se na pět dnů opět promění v pláž a sledovat takto kvalitní sportovní výkony musí být zážitek nejen pro skalní fanoušky tohoto sportu. Ať už budou přímo na místě, nebo u televizních obrazovek. Zázemí turnaje a atmosféra jsou zde opravdu jedinečné. A vzhledem k tomu, že se J&T Banka Ostrava Beach Open zařadil mezi tři nejlepší turnaje v roce 2018 i 2019, nejde jen o mé subjektivní hodnocení. Velmi se těším na další ročník, který bude bezpochyby stejně povedený jako ty předchozí a přeji organizátorům i v této nelehké době hodně zdaru,“ podpořila turnaj náměstkyně primátora Ostravy pro sport Andrea Hoffmannová.

Více informací a detailní rozpis naleznete na www.ostravabeachopen.cz

Úvodní foto: V roce 2018  získaly zlato Barbora Hermannová a Markéta Nausch Sluková. Autor: Jiří Zerzoň


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.