Makro: ČNB snížila sazby na 5,25 %, další pokles může zpomalit

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Ve čtvrtek Česká národní banka (ČNB) podle očekávání snížila úrokové sazby o 50 bazických bodů na 5,25 % (2T repo). Ze strany ČNB šlo o čtvrté snížení sazeb v řadě (prosinec, únor, březen, květen) a potřetí v řadě o 50 bazických bodů.

Hlasování bylo jednoznačné (7:0). Celkové vyznění zasedání naznačilo, že další pokles sazeb může být pomalejší a rázné snižování sazeb může brzy vystřídat fáze „jemného ladění“.  I když se inflace letos vrátila k úrovni 2 procent, bankovní rada stále bedlivě sleduje proinflační rizika, jako je výrazně nadprůměrný růst cen služeb. Bankovní rada také uvedla, že neutrální nominální úrokovou sazbu vidí výš než dosud na 3 procentech a chce úrokové sazby držet bezpečně nad úrovní inflace. Pravděpodobně již na dalším zasedání (27. června) bude bankovní rada řešit otázku, zda sazby snížit jen o 25 bazických bodů, tj. na 5,00 % (nyní 5,25 %). Na konci roku čekáme repo sazbu ČNB kolem 4 procent. Koruna v reakci na zasedání ČNB posílila o 15 haléřů na 3měsíční maximum 25,0 CZK/EUR. Sazby na peněžním trhu se zvedly na letošní maxima, například u 2letého úrokové swapu nad 4,4 %.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.