Makro: Maloobchodní tržby v listopadu prudce zrychlily

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 
Maloobchodní tržby (bez prodejů aut) v listopadu vzrostly o 7,8 % r/r (v říjnu 5,9 %), což výrazně překonalo očekávání (5,0 %). Sezónně očištěné tržby meziměsíčně vzrostly o 3,1 % a meziročně byly vyšší o 7,8 % (4,5 % v říjnu). Data ukazují, že spotřebitelská poptávka zůstává velmi silná a část vánočních nákupů domácnosti provedly již v listopadu. Prodeje nepotravinářského zboží meziročně vzrostly o 11 %, výrazně rostly prodeje oděvů (14 %) a elektroniky (13 %). Vysokou dynamiku stále tvoří prodeje přes internet, které byly v listopadu meziročně vyšší o čtvrtinu. Celkově data potvrzují náš pohled, že spotřebitelská poptávka zůstává jeden z motorů ekonomického růstu. Za celý rok 2017 očekáváme růst tržeb o necelých 6 % (5,7 % v 2016). Letos čekáme mírné zpomalení (4,5 %).  


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.