Zvýšená volatilita na trzích trvá

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Lávička je senior analytik finančních trhů, sleduje, co se na finančních trzích děje a zaměřuje se hlavně na sektory financí a energetiky. Součástí jeho práce je také připravování pravidelných informací pro klienty. 


#Ekonomika

Tento týden bude v Praze pokračovat výsledková sezóna za třetí kvartál v podání zbývajících dvou obchodovaných bank.


V pondělí představí svá čísla Erste Group. Očekáváno je opět velmi silné čtvrtletí s čistým ziskem na úrovni 790 mil. EUR (+55 % r/r), když hlavním tahounem meziročního růstu zisku by měly být především vyšší úrokové výnosy, nízká tvorba opravných položek a jednorázové negativní dopady z přecenění některých aktiv ve třetím kvartálu 2022.

„V pátek naváže Komerční banka, u které očekáváme meziroční pokles zisku o 11 % na 4,1 mld. Kč, který je dán propadem čistých úrokových výnosů a růstem provozních nákladů,“ říká analytik Milan Lávička. 


Zasedání centrálních bank

Ve čtvrtek se bude konat zasedání bankovní rady ČNB, kde by podle zápisu z posledního zasedání a dosavadních komentářů centrálních bankéřů mohlo dojít po dlouhé době k snížení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 6,75 %.

Hlavní událostí nadcházejícího týdne bude středeční zasedání americké centrální banky Fed. Trh změnu úrokových sazeb nečeká (5,25–5,50 %), nicméně dosavadní silné výsledky z trhu práce a poslední inflační data dávají argumenty pro diskuzi o dalším zvýšení sazeb Fedu.

Investoři budou nadále také sledovat výsledkovou sezónu, kde se k firmám v USA již naplno přidají i ty evropské. Svá čísla zveřejní například Pfizer, Qualcomm, Apple, Shell, BP a mnoho dalších.


Makroekonomický výhled

Makroekonomický kalendář bude tento týden poměrně plný. Pozornost se bude upínat především k páteční změně zaměstnanosti v USA za říjen (oček. +180 tisíc po 336 tisících) a růstu mezd (oček. +4,0 % r/r po +4,2 %). Z dalších makrodat zmiňme Indexy nákupních manažerů v průmyslu napříč regiony. Ve středu v Číně (oček. 50,2 bodu) a USA (oček. 49,1 bodu), ve čtvrtek pak v eurozóně (oček. 43 bodů). Ve čtvrtek budou dále v USA zveřejněny průmyslové zakázky za září (oček. +1,7 %).

„Celkově zůstáváme opatrní a očekáváme přetrvávající zvýšenou volatilitu na trzích v závislosti na reportovaných výsledcích firem a na dalším vývoji konfliktu mezi Izraelem a Palestinou,“ dodává Milan Lávička.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.