Makro: Obchodní bilance se drží v přebytku

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 



Obchodní bilance v září skončila v přebytku 11,0 mld. korun (14 mld. v říjnu 2023). Tempo nárůstu dovozu (3 % r/r) mírně zaostalo za nárůstem vývozu (4 % r/r). Na vývozní straně se dál dařilo vývozu aut (+2 % r/r), naopak propad pokračoval u vývozu strojů (-6 % r/r), což odráží slabou investiční poptávku v zahraničí. Za období leden–říjen obchodní bilance kumulativně dosáhla rekordní přebytek 195 mld. korun (90 mld. za leden–říjen 2023). V letošním roce by přebytek obchodní bilance mohl přesáhnout úroveň 200 mld. korun (2,5 % HDP).


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.