Pravidelný týdenní komentář k trhu

7-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.



Dění na světovém trhu

Poslední lednový týden se investoři zaměřili na nový AI model od čínského DeepSeek, centrální banky, výsledkovou sezónu a sledování možných kroků administrativy D. Trumpa. Před zahájením oslav nového lunárního roku v Číně došlo k představení nového AI modelu od čínské společnosti DeepSeek. Tento model dle prvních zpráv dokáže údajně výrazně ušetřit náklady na jeho vytrénování a provozování. Prvotní reakce velkých technologických firem v zámoří byl prudký výprodej (např. NVIDIA -17 % d/d), když se otřásly v základech plány na obří investiční náklady právě na AI. V průběhu týdne se situace mírně stabilizovala, ale otazníky nad nutností obrovských investic do AI zůstaly a situace se průběžně vyhodnocuje. Ani managementy dotčených firem prozatím nemají jasno, co může čínská novinka přinést do odvětví. Středeční Fed dle očekávání sazby neměnil a současně zůstal obezřetný v jejich dalším vývoji. Pro trh to byla neutrální zpráva. Čtvrteční ECB dle očekávání snížila sazby o 25 b.b. na 2,75 % a naznačila, že bude dále pokračovat v uvolňování měnové politiky, avšak konkrétnější výhled zůstal nejasný s odkazem na průběžná data. Ani toto zasedání nepřineslo výraznější tržní impuls. Výsledková sezóna se posunula do své poloviny dle indexu S&P 500 s tím, že těžiště firem s největšími tržními kapitalizacemi již máme za sebou. I nadále lze celkově označit výsledkovou sezónu za 4Q24 za pozitivní. Z dílny administrativy D. Trumpa se objevovaly spekulace o variantách nových cel na různé destinace, ale konkrétní kroky prozatím podniknuty nebyly. Možná revoluce z nového výrazně levnějšího modelu AI z dílny čínské DeepSeek přinesla výraznější propad ze začátku týdne, ale solidní výsledková sezóna a neutrální vyznění od centrálních bank vrátily ve zbytku týden na trh kupce. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 zakončily týden neutrálně s +0,2 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 se posunula výše o 1,9 % t/t po snížení sazeb ECB. Domácí index PX šel protentokrát proti Evropě a posunul se níže o 0,8 % t/t na 1871,7 bodu.

 

Společnosti na BCPP

Moneta dosáhla za 4Q24 čistý zisk ve výši 1 572 mil. Kč (+28 % r/r), čímž překonala očekávání analytiků (1 469 mil. Kč). Za celý minulý rok pak čistý zisk dosáhl 5,8 mld. Kč a překonal výhled managementu (5,6 mld.). Kapitálová přiměřenost byla ke konci roku 18,25 %, výrazně nad regulatorními požadavky včetně 1 p.b. rezervy stanovené managementem (dohromady 15,25 %). Management ze zisku minulého roku navrhne podle očekávání vyplatit dividendu ve výši 10 Kč na akcii (7,1% hrubý div. výnos). Management dále výrazně zvýšil výhled na následující roky. V letošním roce očekává čistý zisk ve výši 6 mld. Kč (doposud více jak 5,3 mld.) s postupným růstem na 7 mld. v roce 2028 (doposud více jak 6 mld.). Titul zakončil týden na 137,2 Kč (-1,4 % t/t).

 

Generální ředitel a většinový majitel Kofoly Jannis Samaras v rozhovoru pro Forbes sdělil, že rok 2024 byl pro Kofolu velmi dobrý, kdy se společnost dokázala dostat i na předcovidová čísla. Současně s tím potvrdil zpětný výhled na hospodaření za rok 2024, kdy očekává tržby necelých 11 mld. Kč a zisk EBITDA okolo 1,8 mld. Kč, což víceméně potvrzuje dřívější výhled managementu. Mimo to také zmínil, že vzhledem k současné situaci, jako je například nová daň z cukru na Slovensku, bude společnost s výhledem na rok 2025 opatrná. Rok 2025 bude také dle Samarase rokem investic a rozvoje společnosti. Kofola zveřejnění předběžná čísla za rok 2024 17. února 2025. Titul zakončil pátek na 410 Kč (-1,4 % t/t).

 

Společnost Pilulka Lékárny oznámila, že podle neauditovaných konsolidovaných výsledků její tržby loni klesly o 36 % r/r na 1,35 mld. Kč. Důvodem poklesu byl především menší počet objednávek (-41 % r/r) z e-shopu, zatímco stabilní výkonnost předvedly kamenné lékárny. Pilulka loni provedla výrazné škrty na straně nákladů a podle vyjádření managementu by v r. 2024 společnost dosáhla pozitivního zisku před odpisy EBITDA, pokud by tyto škrty byly v platnosti již od začátku roku. Firma nicméně neuvedla zisk EBITDA za loňský rok ani žádné další číslo o hospodaření. Pro r. 2025 management plánuje „konzervativní minimální nárůst obratu“, přičemž management chce pokračovat ve stabilizaci vztahů s dodavateli a v přizpůsobování nabídky zákazníkům. Titul zakončil páteční seanci na 129 Kč (+40,2 % t/t).

 

Společnost Doosan Škoda Power v pondělí oznámila zahájení veřejné nabídky akcií na pražské burze (IPO- https://www.doosanskodapower.com/cz/investment/ir_data). Nabídka akcií by měla probíhat do 5. února, kdy bude zveřejněna cena v rámci IPO. Od 6. února by se pak akcie měly začít obchodovat na pražské burze. Doosan Škoda Power (DSP) patří mezi přední výrobce parních turbín, dále vyrábí a dodává také další součásti a zařízení jednotek pro výrobu energie. Kromě primárních instalací DSP rovněž poskytuje služby v oblasti údržby, diagnostiky, modernizací a přestaveb starších elektráren.

 

Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na pražské burze byla Pilulka (129 Kč, +40,2 % t/t). Společnost zveřejnila některá finanční data za r. 2024 a obecný výhled na r. 2025. Investoři reagovali pozitivně na skutečnost, že firma stále uvažuje o dalším pokračování a jisté stabilizaci. Nadále však pokračuje vysoká volatilita a značná nejistota ohledně dalšího fungování. Naopak nejvíce klesajícím titulem týdne byla Erste Group (-4,4 % t/t na 1503 Kč). Akcie se obešla bez výraznější zprávy, a tak pohyb připisujeme technickému vybírání zisků a mírný ústup z několikaletých maxim. Současně snížení sazeb ECB a nižší makroekonomický výhled na Eurozónu mohl mít svůj dopad.

 

Výhled na příští týden

První únorový týden bude o dalším hodnocení nových čínských AI modelů, a především jejich možného vlivu na další investiční náklady spojené s AI, výsledkové sezóně, makrodatech a možných krocích administrativy D. Trumpa. Trh bude dále přemýšlet nad novými informacemi z technologického sektoru a zda jsou stávající valuace některých firem jako např. NVIDIA opodstatněné ve světle posledních poznatků. Výsledková sezóna by měla dále potvrzovat pozitivní tón. Zámořská makrodata jako páteční měsíční počet nově vytvořených pracovních míst budou dotvářet výhled na budoucí kroky měnové politiky Fedu. Z dílny administrativy D. Trumpa se nejvíce skloňuje téma nových cel, což současně přináší přinejmenším volatilitu na dotčené obory či regiony. Další témata jako například daně prozatím více rozvedena nebyla. Celkově jsme pro příští týden neutrální s tím, že může pokračovat nervozita kolem technologických titulů, která bude vyrovnávat očekávané kladné vyznění výsledkové sezóny.

 

Z domácích zpráv se zaměříme na výsledky Komerční banky, která by ve čtvrtek měla představit 21% r/r růst čistého zisku za 4Q24. Za tímto růstem jsou především nižší tvorba opravných položek a o něco rychlejší růst provozních výnosů oproti nákladům. Očekáváme hrubou dividendu ve výši 87 Kč na akcii (9,7% hrubý div. výnos). Investoři budou dále sledovat upřesnění výhledu pro tento rok. Zveřejněná čísla dle očekávání by neměla představovat výraznější tržní impulz.

 

Na domácí scéně se bude rovněž sledovat průběh vstupu nového titulu Doosan Škoda Power na pražský akciový parket, který se uskuteční ve čtvrtek 6. 2.

 

Rovněž ve čtvrtek budeme sledovat zasedání ČNB, kde se očekává snížení sazeb o 25 b.b. na 3,75 %. Tento názor navíc nedávno podpořil rozhovor s guvernérem Michlem. Trh bude mimo jiné sledovat komentář k dalšímu výhledu na měnovou politiku.

Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na pondělní ISM průmyslu za leden (oček. 49,3 po 49,2 bodech m/m), úterní objednávky zboží dl. spotřeby za prosinec (oček. +0,5 po -0,4 % m/m), středeční ISM služeb za leden (oček. 54,5 po 54,0 bodech m/m) a páteční měsíční data z trhu zaměstnanosti za leden (oček. 150 tis. po 256 tis. nových prac. míst m/m). V Německu se zaměříme na čtvrteční podnikové objednávky za prosinec (oček. +2,3 po -5,4 % m/m) a páteční průmyslová výroba za prosinec (oček. -0,7 po +1,5 % m/m).

 


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.