Česká ekonomika v 1Q opatrně vystoupila z recese

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. 


Česká ekonomika v 1Q opatrně vystoupila z recese
#Ekonomika#Trendy

Česká ekonomika měřená HDP podle předběžného odhadu v prvním kvartálu vzrostla o 0,1 % mezikvartálně, a ukončila tak svoji recesi, kdy předchozí dva kvartály HDP klesalo (-0,4 % q/q ve 4Q/22 a -0,3 % q/q ve 3Q/22). V meziročním srovnání bylo HDP v 1Q nižší o 0,2 % meziročně (+0,3 % r/r ve 4Q/22). Výsledek byl mírně lepší než očekávání (0,0 % q/q; -0,4 % r/r).

Statistický úřad výsledky komentoval relativně stručně. Růst HDP měl pozitivně ovlivnit zahraniční obchod, naopak brzdou byla domácí poptávka. I na začátku letošního roku domácnosti pokračovaly v utahování svých výdajů, což byl pokles spotřeby již šestý kvartál v řadě. Navíc poprvé po 2 letech měly svoje investice přibrzdit firmy. Přesnější popis poskytnou až detailní výsledky národních účtů, které ČSÚ zveřejní 30. května.

Na začátku roku dochází ke zlepšování předstihových ukazatelů u nás i ve zbytku Evropy, které se dostávají na nejvyšší úrovně za posledních 12-18 měsíců. To zvyšuje šance, že aktivita v evropské ekonomice by se měla postupně během roku zvýšit, a to i díky poklesu cen energií. Pro českou ekonomiku očekáváme letošní výsledek HDP poblíž nuly (+0,3 %), přitom v druhé polovině roku by měl růst zrychlit. HDP se na předcovidové úrovně (4Q/19) může vrátit na závěr roku 2023.

Trh výrazně na výsledky HDP nereagoval. Koruna se k euru bez větší změny obchodovala lehce pod úrovní 23,6 CZK/EUR. Výsledky nepřináší nový impulz pro ČNB a nadále čekáme, že bankovní rada ponechá úrokové sazby beze změny (2T repo 7,00 %).

Předběžné odhady HDP za první kvartál v Evropě ukázaly, že přes řadu negativních vlivů (ceny energií, nárůst úrokových sazeb apod.) se kontinent vyhnul recesi. Ovšem ekonomika eurozóny poslední půlrok fakticky stagnovala. HDP eurozóny v 1Q vzrostlo o 0,1 % mezikvartálně (-0,1 % q/q ve 4Q) a meziročně bylo HDP vyšší o 1,3 %. V dynamice zůstaly mezi jednotlivými zeměmi opět výrazné rozdíly. Některé ekonomiky eurozóny v 1Q poklesly či stagnovaly (Rakousko: -0,3 % q/q; Německo: 0,0 % q/q) a balancovaly na hraně recese. Naopak ve Středomoří došlo ke zrychlení růstu (Portugalsko: +1,6 % q/q; Španělsko: +0,5 % q/q; Itálie: +0,5 % q/q). Lepší obrázek dají předběžné výsledky zveřejněné v polovině května, kdy svoje odhady HDP za 1Q oznámí i okolní země v regionu.


Česká ekonomika v 1Q opatrně vystoupila z recese

Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.