Česká ekonomika měřená HDP podle předběžného odhadu v prvním kvartálu vzrostla o 0,1 % mezikvartálně, a ukončila tak svoji recesi, kdy předchozí dva kvartály HDP klesalo (-0,4 % q/q ve 4Q/22 a -0,3 % q/q ve 3Q/22). V meziročním srovnání bylo HDP v 1Q nižší o 0,2 % meziročně (+0,3 % r/r ve 4Q/22). Výsledek byl mírně lepší než očekávání (0,0 % q/q; -0,4 % r/r).
Statistický úřad výsledky komentoval relativně stručně. Růst HDP měl pozitivně ovlivnit zahraniční obchod, naopak brzdou byla domácí poptávka. I na začátku letošního roku domácnosti pokračovaly v utahování svých výdajů, což byl pokles spotřeby již šestý kvartál v řadě. Navíc poprvé po 2 letech měly svoje investice přibrzdit firmy. Přesnější popis poskytnou až detailní výsledky národních účtů, které ČSÚ zveřejní 30. května.
Na začátku roku dochází ke zlepšování předstihových ukazatelů u nás i ve zbytku Evropy, které se dostávají na nejvyšší úrovně za posledních 12-18 měsíců. To zvyšuje šance, že aktivita v evropské ekonomice by se měla postupně během roku zvýšit, a to i díky poklesu cen energií. Pro českou ekonomiku očekáváme letošní výsledek HDP poblíž nuly (+0,3 %), přitom v druhé polovině roku by měl růst zrychlit. HDP se na předcovidové úrovně (4Q/19) může vrátit na závěr roku 2023.
Trh výrazně na výsledky HDP nereagoval. Koruna se k euru bez větší změny obchodovala lehce pod úrovní 23,6 CZK/EUR. Výsledky nepřináší nový impulz pro ČNB a nadále čekáme, že bankovní rada ponechá úrokové sazby beze změny (2T repo 7,00 %).
Předběžné odhady HDP za první kvartál v Evropě ukázaly, že přes řadu negativních vlivů (ceny energií, nárůst úrokových sazeb apod.) se kontinent vyhnul recesi. Ovšem ekonomika eurozóny poslední půlrok fakticky stagnovala. HDP eurozóny v 1Q vzrostlo o 0,1 % mezikvartálně (-0,1 % q/q ve 4Q) a meziročně bylo HDP vyšší o 1,3 %. V dynamice zůstaly mezi jednotlivými zeměmi opět výrazné rozdíly. Některé ekonomiky eurozóny v 1Q poklesly či stagnovaly (Rakousko: -0,3 % q/q; Německo: 0,0 % q/q) a balancovaly na hraně recese. Naopak ve Středomoří došlo ke zrychlení růstu (Portugalsko: +1,6 % q/q; Španělsko: +0,5 % q/q; Itálie: +0,5 % q/q). Lepší obrázek dají předběžné výsledky zveřejněné v polovině května, kdy svoje odhady HDP za 1Q oznámí i okolní země v regionu.