Který region bude mít navrch

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Martin se jako portfolio manažer zabývá hledáním investičních příležitostí, tvorbou a zlepšováním investičního procesu, ale také čtením, psaním a dalšími činnosti s cílem zhodnotit prostředky klientů i JTFG.


Který region bude mít navrch
#Trendy

V posledních měsících vedeme s kolegy debaty, který region bude mít v rámci zpomalující deglobalizace a rostoucímu napětí mezi světovými velmocemi navrch.

Pomalu začíná převládat názor, že nástup Číny začíná ztrácet na síle a Spojené státy si především skrze trvající dominanci v technologiích, vysokou soběstačnost v energetice a stále bezkonkurenční armádu udrží výhledově první příčku.


Ale ještě, než všichni naskočíme na vlak směrem The New York Stock Exchange, dovolte mi jistou dávku polemiky, když zmíním jednu důležitou vadu na kráse amerického snu. Vada, která je sice vidět i u nás, ale prozatím v daleko menší míře. A tou je rapidně rostoucí polarizace společnosti.

 

Skoro polovina americké populace věří, že politici nejednají férově, skoro 40 % americké populace věří, že současný prezident nevyhrál volby férově, a jen 47 % populace má alespoň částečnou důvěru ve vládu, což je o 20 % méně než 2 roky nazpět. Jen 7 % Američanů má vysokou důvěru v média. Pak ani není tolik překvapující, že americký Kapitol měl nezvané návštěvníky.

 

Veřejnému prostoru dominují populistické kampaně ať té, či oné zájmové skupiny, penalizace za nepravdivé informace víceméně neexistují, na hledání pravdy vymizel prostor. Američané tomuto fenoménu říkají „cancel culture“, když společnosti něco nevoní, prostě to „zruší“. Dříve docházelo k řešení konfliktů přes soudní proces, kde muselo být prokázáno porušení zákona. Dnes stačí příspěvek na sociálních sítích.

 

A to je samozřejmě obrovský problém. Pokud společnost přestává fungovat v rámci zákonů a pravidel, které si skrze legislativní proces nastavila, a opírá se pouze o názory, jež je stále těžší objektivně soudit, nedopadne to dobře. Trump není můj prezident, Biden není můj prezident, média lžou, vaši autoritu nerespektuji, to vše jsou současné názory, které můžou skončit konfliktem mezi radikálními skupinami, které budou přesvědčeny, že pouze ony mají pravdu. S dalšími prezidentskými volbami za rohem se situace nejspíš ještě zhorší.

 

Který region je tedy nejvíce perspektivní? Doufejme jen, že český národ, který přece jenom není tak konfliktní, udrží základní principy spořádané společnosti na lepší úrovni, než kam míří Amerika…


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.