Rekordní růsty cen výrobců za rok 2021

1-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Petr jako hlavní ekonom sleduje údaje z ekonomiky a finančních trhů, které následně analyzuje, prezentuje a komunikuje dále. Cílem jeho práce je co nejvíce zlepšit výchozí bod pro správné rozhodování o investicích a dalších krocích banky. Ceny průmyslových výrobců (index PPI) v prosinci v průměru klesly o 0,1 % m/m a tempo meziročního růstu drobně zpomalilo na 13,2 % (13,5 % v listopadu). Jde o první pokles indexu PPI a zpomalení meziročního růstu po 12 měsících. Důvodem se stal výrazný propad cen ropy, ke kterému došlo na přelomu listopadu a prosince. Ovšem cena ropy na světových trzích původní pokles rychle odmazala a v lednu se vrátila na svá 7letá maxima (ropa Brent 87 USD). Toto by mělo velmi brzy vrátit vývoj i domácích cen v průmyslu zpět k růstu. Mimo ceny ropných produktů pokračoval v prosinci růst cen opět u řady položek (potraviny, elektřina, teplo).
Za celý rok 2021 ceny průmyslových výrobců v průměru vzrostly o 7,1 % (0,1 % v 2020), což je nejvyšší nárůst od roku 1995. Ceny zemědělských výrobců za rok 2021 v průměru vzrostly o 6,9 % r/r (-3,4 % v 2020). Ceny stavebních prací se v průměru zvýšily o 5,1 % (3,6 % v roce 2020), což je nejvyšší nárůst od roku 1998.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.