Akcie na rozcestí

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Michal jako portfolio manažer spravuje dva akciové fondy, primárně řeší tedy akcie, prezentuje názory na investování a utváří pohled investiční společnosti na trh. Jeho práce je důležitá hlavně pro klienty, kterým se stará o majetek, ale samozřejmě také pro banku jako takovou. 


Akcie na rozcestí
#Akcie#Trendy

Od začátku ledna akcie ve světě spíše posilují, v některých regionech či sektorech hodně (např. Evropa či technologické akcie), jinde pro změnu klesají (americký Dow Jones). Optimismus vlil do žil investorům pocit, že inflace se dostala či přiblížila k vrcholu, růst sazeb začíná na její omezení zabírat, a tak můžeme být optimističtí, co se týká výhledu do budoucna.

Pozitivní vývoj by to byl především pro akcie, kde nižší sazby znamenají možné vyšší valuace akcií. FED opravdu zvedání sazeb zpomalil, a umocnil tak lednovou euforii. Přidaly se k tomu dobré výsledky některých technologických společností (např. Meta) a na růst bylo zaděláno.

Příliv nových finančních prostředků do akciových fondů byl letos na začátku ledna také vysoký, prý jeden z nejvyšších za poslední roky. To vše podporovalo nákupy na trhu, fondy zainvestovaly nové peníze, řada investorů se bála, že jim ujede vlak a také nakupovala, někde možná růst podpořilo i zavírání krátkých pozic.

V posledních týdnech však přišla čísla, která ukazují, že to s ochlazováním inflace zase není tak žhavé, inflační tlaky nadále přetrvávají. K tomu je velmi silný trh práce v USA, a tak se investoři začali obávat, zda FED nakonec nepřistoupí k vyššímu růstu sazeb, než si představovali na začátku 2023. Případně že dojde k tomu, že vyšší sazby, které nyní máme, se sice nebudou zvedat, ale zůstanou na trhu po delší dobu a o prvním snížení můžeme mluvit teprve příští rok v 2024. To by zase byla trochu studená sprcha pro investory do akcií, pozitivní scénář by se oddálil.

Takže co teď, doslova bych použil známé rčení „babo, raď“. Ale co nastane, neví nikdo… Ani křišťálová koule nezabírá, mám ji na stole! Také tu nadále máme válku na Ukrajině, kterou sice trhy nyní zdařile ignorují, jakékoliv vyhrocení ale bude mít na stabilitu finančních trhů negativní dopad.

Z mého pohledu dlouhodobého akciového investora se vyplatí kupovat, a to buď pravidelně, nebo postupně po částech, není ale třeba vrhnout všechny peníze na trh ihned. Pokud trochu spekulujeme a časujeme nákupy, což je velmi těžké, pak bych si pár dní, možná týdnů počkal. Nehrnu se do nákupů bezhlavě, korekce vždy přijde, často když ji vůbec nečekáme a netušíme, z jakého směru se vyřítí.

Je tak dobré mít připravenou cash na nákupy, v pohotovostním režimu, a v případě dalšího poklesu ten měšec peněz vzít a titul, který je vaším favoritem, si přikoupit. Není pravděpodobné, že trefíte lokální minimum, ale máte velkou šanci, že v dlouhodobém horizontu na tom vyděláte výrazně více, než kdybyste peníze nechali na termínovaném vkladu či běžném účtu. Tak držím palce!


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.