Navraťme se k růstu

3-minutové čtení
J&T specialista
j&t logo
sdílení
J&T Redakce



Navraťme se k růstu
TrendyRůstÚspěch

Ekonomika, technologie a geopolitická situace procházejí neustálými otřesy a proměnami. To, co je dnes klíčové, zítra už nemusí platit. Pozice a názory, které jsme dříve zastávali, mohou příště působit zastarale. Proto se vraťme k růstu a rozvoji. To byla hlavní myšlenka konference SHIFT, která se uskutečnila 10. října v Praze. J&T Banka byla hlavním partnerem a vedle E15 i spolupořadatelem akce.


„Evropa, potažmo západní civilizace se trochu zacyklila v myšlenkách o nerůstu. Já s tím nesouhlasím a myslím si, že právě růst zajistí rozvoj civilizace. Proto jsme toto téma zvolili,“ řekl před konáním konference šéfredaktor E15 Nikita Poljakov v pořadu J&T Banka Talks.

Společným jmenovatelem všech pozvaných hostů tak bylo jejich vizionářství, které jim umožňuje vidět do budoucnosti lépe než ostatním. Rozdělit bychom je mohli do tří skupin. První skupinu tvořili lidé z byznysu, který je velmi důležitý pro rozvoj a růst společnosti, a to nikoli jen finanční. Druhý pilíř představovala oblast geopolitiky, protože nelze přemýšlet o růstu, pokud neumíme číst mezinárodní situaci. Třetí skupinou byli speakeři podporující technologický rozvoj, který byznys i geopolitiku výrazně proměňuje.

Domlouvání účasti některých osobností trvalo i dva roky, protože jejich kalendář je zkrátka stále plný. Trpělivost se však organizátorům vyplatila, protože co jméno, to pojem v oblasti, v níž se pohybuje.

Byznysmeni a technologie

Mezi hlavními hosty letošní konference tak byli Patrik Tkáč ze skupiny J&T či zastánce hodnotového investování Guy Spier, který mimo jiné proslul tím, že s Mohnishem Pabraiem nabídli 650 100 dolarů za charitativní oběd s Warrenem Buffettem.

Patrik Tkáč dodával ve svém vystoupení účastníkům konference značnou dávku takzvaného hopia – koncentrované naděje a optimismu. „Nemějte ze Západu přehnaný respekt. Oni mají lepší než my akorát marketing,“ vzkázal českým a slovenským podnikatelům spoluzakladatel skupiny J&T. Nadšení neskrýval například z potenciálu umělé inteligence, kde mohou v českém a slovenském prostoru domácí firmy konkurovat i globálním technologickým hegemonům.

Využití umělé inteligence v praxi nacházíme už i v českých firmách. Například v Rohlík.cz podle zakladatele firmy Tomáše Čupra většinu psaných zákaznických dotazů odbaví robot a v horizontu dvou let už podle něj nebude potřeba živých pracovníků ani na vyřizování telefonických dotazů. Čupr během SHIFTS navázal na Tkáče nejen zdůrazňováním významu technologií, ale i zformulováním odvážných ambicí. V případě zvládnuté automatizace by se Rohlík mohl stát nejziskovějším prodejcem potravin na světě, nastínil Čupr.

Zelený paradox světa

S určitým varováním přijel do Prahy investor Guy Spier, mezi jehož životní investiční trefy patří například zaplacení si charitativního poobědvání s Warrenem Buffettem. Podle něj současný svět zažívá své vlastní dějinné kotrmelce spojené s upadající společenskou důvěrou a nejistotou. Není to zdaleka jen problém úpadku legitimity tradičních institucí typu masových médií nebo rostoucí politické polarizace. Stále obtížnější je ve světě byznysu také obyčejná mezilidská komunikace.

Během SHIFTS ale Spier ilustroval paradox světa, jehož elity se snaží být čím dál zelenější, transparentnější a odpovědnější, ovšem nedá se s nimi komunikovat.

Mluvil o problému nezdravého světa, kde lidé říkají něco navenek a něco jiného v soukromí. O trendu, kdy některé firmy zveřejňují delší ESG reporty než vlastní výroční zprávy. Doplnil i své zkušenosti z jednání s politiky, kteří prý v souvislosti se zelenou politikou něco jiného říkají veřejně a něco dalšího v soukromí. Parafrází Solženicyna varoval před vzetím na milost malých lží, které nakonec rozežerou smysl pro realitu, protože vedou k akceptaci i těch velkých lží. Právě tahle slova rezonovala publikem zřejmě nejsilněji z celého programu, sotva by se tak ovšem stalo bez vědomí pohnutosti československé historie.

Dopady konfliktů na stabilitu

Zájemci o geopolitické dění se pak mohli setkat s jedním z architektů brexitu Dominicem Cummingsem nebo izraelskou političkou Tzipi Livni, která působila v roli ministryně zahraničí a na setkání zhodnotila dopady aktuálních konfliktů na globální stabilitu.

Účastníci se nakonec bohužel nedočkali přislíbených finančních výhledů vývoje globální politiky amerického investora a finanční analytika Stevena Eisman, který musel cestu do Prahy z osobních důvodů zrušit. Legendární investiční stratég Eisman mj. vsadil velké peníze na krach amerického realitního sektoru, k němuž došlo v roce 2008.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.