První březnový týden se investoři zaměří na další kroky Donalda Trumpa. V hledáčku bude především výsledek jednání mezi USA, Mexikem, Kanadou a Čínou, kde by měly od úterý 4. 3. začít platit nové celní sazby. Nervozita trhu narůstá a případná odvetná opatření v jednáních mezi USA a Čínou by svět vnímal výrazně nepříznivě.
Vedle celní politiky USA se investoři zaměří na čtvrteční zasedání ECB, kde se čeká další snížení sazeb o 25 bazických bodů. Důležitější však bude, jaký bude další výhled na měnovou politiku. Lagardeová byla prozatím poměrně obezřetná s tím, jestli bude ECB pokračovat v dalším uvolnění, což do oznámení vnáší větší míru nejistoty.
„Celkově očekáváme opětovně volatilní týden. Rozhodující budou výsledky jednání o celní politice USA, což může trh poslat oběma směry,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.
Makroekonomický výhled
Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na pondělní ISM průmyslu za únor (oček. 50,5 po 50,9 bodu m/m), středeční podnikové objednávky za leden (oček. +1,4 po −0,9 % m/m), ISM služeb za únor (oček. 53,0 po 52,8 bodu m/m) a páteční měsíční data z trhu práce za únor (oček. 158 po 143 tis. nových pracovních míst).
V Německu se soustředí na páteční podnikové objednávky za leden (oček. −2,3 po +6,9 % m/m). V Číně se zaměří na pondělní Caixin PMI průmyslu za únor (oček. 50,4 po 50,1 bodu m/m) a středeční Caixin PMI služeb za únor (oček. 50,8 po 51,0 bodu m/m).