Postoj centrálních bankéřů s mírně oblými růžky

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.


#Ekonomika

Tento týden bude pro USA zkrácený o čtvrteční svátek (Den díkůvzdání) a pateční obchodování bude jen půl dne. V pátek pak budou důležitá data (maloobchodní tržby) z tzv. černého pátku, který je tradičně využíván k předvánočním nákupům.


V průběhu týdne se investoři zaměří na úterní zápis z posledního zasedání FOMC. Ten by měl sice potvrdit stále jestřábí postoj centrálních bankéřů USA, ale již s mírně oblými růžky. Sledovat se bude, zda budou více zdůrazněna rizika jako geopolitika a její vliv na možný ekonomický vývoj v USA.

„Pokud se toto nepotvrdí, tak by se trh mohl vrátit k růstu tržních výnosů, což by mohlo přinést korekci nedávného optimismu na akciových indexech. Pro příští týden jsme neutrální,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.  

Z domácího trhu budou investoři sledovat středeční výsledky Kofoly a čtvrteční Colt CZ. U Kofoly se očekává provozní zisk EIBTDA za třetí kvartál ve výši 489 mil. Kč (+5,7 % r/r) hlavně kvůli cenovému efektu a zlepšení na straně cen energií. Výsledky by měly potvrdit celoroční výhled na horní hranici. „Naplnění našich odhadů bychom považovali za neutrální pro vývoj ceny akcie,“ uvádí Milan Vaníček.  

U Colt CZ je očekáván provozní zisk EBITDA za první 9 měsíců roku ve výši 2,03 mld. Kč (−13,3 % r/r). Důvodem poklesu je pokračující pokles trhu ručních zbraní v USA. „Při naplnění našich odhadů bude firma dle nás nucena snížit výhled na celý rok. Při snížení výhledu očekáváme negativní reakci trhu,“ dodává Vaníček.  


Makroekonomický výhled

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na úterní zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC, středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za říjen (oček. −3,2 po +4,6 % m/m) a spotřebitelský sentiment dle univerzity v Michiganu na listopad (oček. 60,7 po 60,4 bodu m/m). V Německu se zaměří na páteční indexy IFO.     


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.