S Martinem Kujalem, ředitelem odboru Správy fondů a portfolio manažerem J&T Investiční společnosti, jsme si povídali nejen o novém fondu J&T CASH, ale probrali jsme i plány na další fondy nebo třeba také to, jak on sám investuje.
Nedávno jste uvedli na trh nový fond J&T CASH, který představuje fondovou alternativu bankovních depozitních produktů. Jaká je jeho strategie?
Je to konzervativní fond, který nám chyběl v nabídce a jenž je vhodný spíš pro krátkodobé uložení volných finančních prostředků. Nabízí nízkou volatilitu a jasně predikovatelný výnos, který se odvíjí od aktuální výše úrokových sazeb. Investiční strategie je velmi konzervativní, fond investuje převážně do depozit a repo operací – až 90 procent – zajištěných státními dluhopisy, část se nechává v hotovosti pro případné odkupy. Tato strategie tak s sebou nese velmi nízké kreditní a tržní riziko.
Doporučujeme ho hlavně těm, kteří chtějí začít investovat, pro krátkodobé investice na půl roku až rok. Jeho výhodou je fakt, že nabízíme odkup do dvou dnů, takže je likvidnější než třeba termínované vklady.
Je to alternativa k depozitům, takže výnos se nyní pohybuje mezi 3 až 4 procenty. S tím, jak centrální banka bude snižovat úrokové sazby (i když asi ne tak rychle, jak původně předpokládala), tak bude samozřejmě klesat i výnos. Ale to se týká i depozitních produktů. Takže je to taková naše sázka na úrokové sazby a doplnění nabídky pro konzervativní investory.
Jaký je o fond zatím zájem? Češi jsou, co se týká investice, velmi konzervativní, tak asi velký – nebo se mýlím?
Jsme na začátku, takže ve správě máme nějakých 130 až 150 milionů korun. Do roka bychom chtěli mít přibližně 750 milionů. Samozřejmě dlouhodobějším cílem je několik miliard. Ovšem uvidíme, co banky nabídnou na termínovaných a spořicích vkladech.
Když jsme u sazeb ČNB, jaká je vaše prognóza jejich dalšího snižování?
Po zářijovém snížení na 4,25 procenta čekáme letos ještě jeden krok dolů o 0,25 procentního bodu. Na konci roku bychom mohli tedy být na 4 procentech. Podle mne bude snižování sazeb ČNB pokračovat i v příštím roce. Ale půjde to pomalu, žádná ekonomická recese tady není, zaměstnanost je vysoká, takže si bankovní rada počká, až se inflace ustálí okolo 2 procent, kam cílí. Snižování sazeb podle tržních odhadů skončí někde na 3 až 3,5 procentech. Níž se asi nedostanou, na 2 procenta by ČNB šla pouze v případě nějaké recese.
To výnosy fondu samozřejmě ovlivní, ale stejně tak to bude mít vliv i na ostatní depozitní produkty na trhu. Podle našich propočtů by fond měl být schopen dodat čistý výnos vždy zhruba 0,75 procenta pod průměrnou úrokovou sazbu České národní banky, neboť má nějaké náklady.
Bude mít nový fond nějaký dopad na fondy jako Money a Bond – a jak J&T CASH zapadá do vaší celkové strategie?
Je to opravdu fond spíš jen pro krátkodobé uložení peněz, když klient ví, že je bude potřebovat v řádu týdnů a měsíců. Když ale sazby klesají, dává smysl přesunout se třeba do dluhopisů. Dluhopisové fondy dnes stále mají potenciál nějakých 5 až 6 procent čistého výnosu. Chceme proto do budoucna oslovovat klienty, kteří využijí právě fond J&T CASH a budou s ním mít pozitivní zkušenost, aby se posunuli k dalším fondům. Věříme, že pak budou dalším investicím přístupnější.
A jak se daří vašim ostatním fondům, vaše nabídka je už velmi pestrá a umožňuje vytvořit unikátní kombinace…
Co se týká našich ostatních fondů, daří se jim skvěle. Třeba fond J&T BOND má od začátku roku výnos 8,4 procenta, fond Money je přes 7 procent. Za celých 12 měsíců to je u J&T BOND vysoko přes 10 procent. To je u dluhopisů docela výjimečné.
Nabízíte také DIP, je o něj zájem? Jaké možnosti u vás klienti mají?
DIP nabízíme teprve od dubna. Máme pro zájemce modelová portfolia, protože naše nabídka fondů je poměrně široká. V příštím roce také budeme mít nové internetové bankovnictví, které v aplikaci DIP nabídne. Je to pro nás trochu okrajové, i když poptávku evidujeme.
Lidé ale zatím moc nevědí, že to není produkt, ale spíš prázdná investiční peněženka, kterou si musí naplnit sami. I to byl důvod, proč jsme nabídli právě modelová portfolia.
Když se DIP chystal, připravili jsme fondy fondů LIFE, které jsou určeny přesně pro tuto situaci, kdy má investor peníze na jednom místě a nejsou tam už žádné poplatky navíc, je tam jen něco kolem 0,12 procenta provozních nákladů. Je to velmi levný způsob, jak si na jeden pokyn koupit celé portfolio našich fondů podle investičního apetitu klienta.
Jaké jsou další plány ohledně fondů? Chystáte nějaké novinky?
Ambice jsou velké. Vytvořili jsme pod kuratelou šéfa investiční společnosti Tomáše Martince takovou líheň nových nápadů. Vytvořili jsme fond, který z větší části spravuje finance celé skupiny – a když přijde některý z portfolio manažerů se zajímavým nápadem, který nás zaujme, tak je Tomáš schopen z onoho fondu poskytnout nějaký počáteční kapitál.
Jeden z nápadů, na kterém nyní pracujeme, je fond hedge fondů, v němž budou nejlepší hedge fondy na světě. Pak to bude akciový fond long/short – ty špatné akcie bude prodávat na krátko, ty dobré kupovat. Nápadů je spousta, ale nejméně dva fondy bychom rádi počátkem příštího roku nabídli.
Ještě poslední otázka na závěr – jak investujete vy sám?
Dělám to samé, co radím i klientům. Dlouhodobé úspory by měly být v dlouhodobějších, a proto i výnosnějších investicích. Minimálně v polovině našich fondů mám část rodinných úspor. Pravidelně investuji přes fondy LIFE, něco mám samozřejmě v dluhopisových fondech, které sám spravuji. A také mám nějakou rezervu, za kterou dokupuji při propadu trhu.