Štěpán Ašer: Fond Arch nabízí investice do vztahů v J&T vesmíru

8-minutové čtení
J&T specialista
j&t logo
sdílení
J&T Redakce



Štěpán Ašer: Fond Arch nabízí investice do vztahů v J&T vesmíru
PříběhyÚspěchRůstFondy

Mimořádný úspěch. Tak lze stručně popsat téměř čtyřleté působení fondu J&T Arch Investments, který se od svého vzniku stal největším fondem kvalifikovaných investorů na českém i slovenském trhu. Jaká je filozofie fondu, proč vznikl a jaká specifika má investování do aktiv Daniela Křetínského? Odpovídají generální ředitel J&T Banky Štěpán Ašer, který stál u zrodu fondu, a Adam Tomis, investiční ředitel J&T Financial Group, který je v investičním výboru fondu.


Fond J&T Arch Investments je na trhu téměř čtyři roky. Jak vlastně myšlenka na takto unikátní fond vznikla?

Štěpán Ašer: Myslím, že to je vyústění pětatřiceti let existence skupiny J&T v nejširším pojetí, jak ji lze vnímat. Jde o vztahy, které se za tu dobu kolem skupiny vytvořily, které jsme za tu dobu vybudovali. Vedle toho, jak se rozvíjela banka, se totiž samozřejmě rozvíjelo také podnikání našich partnerů, zakladatelů, čímž vznikl ohromný celkový majetek. A v jednu chvíli padlo rozhodnutí, že banka má zájem se rozvíjet, má chuť financovat projekty, a to nejen dluhem, ale také ekvitou. Tak vlastně vznikla myšlenka, že se pokusíme spravovat majetek rodin a partnerů J&T. S maximální transparentností a otevřeností se chceme dělit o úspěchy, kterých jsme dosáhli a které máme teprve před sebou. Nechceme investorům prodávat prázdné sliby, ale ukazovat jim, že všechno dáváme na jedno místo. Tím pak získáváme ekvitu na další plány a příležitosti, které kolem nás jdou. To je první důvod, proč J&T  Arch vznikl.


A ten druhý důvod?

Štěpán Ašer: Viděli jsme, že investoři či obecně střadatelé mají většinu investic uloženu do fixně úročených aktiv. Do vkladů, dluhopisů či směnek. Je to dáno historicky, banka je v tomto tradičně silná. Aranžujeme přes padesát procent dluhopisů, které jsou na trhu. My jsme ale věděli, že jsme schopni nabídnout klientům také ekvitní investice. Samozřejmě nabízíme skvělé fondy působící na kapitálových trzích, Michal Semotan a jeho Opportunity fond patří k nejlepším na trhu. Ale víme, že naší doménou může být private equity.


Proč jste k tomu přistoupili právě v této době?

Štěpán Ašer: Potkaly se dva světy. První byl svět nízké inflace a úroků, který panoval donedávna. Ten klientům umožňoval chránit hodnotu majetku před inflací i při relativně nízkém úročení například u dluhopisů. To však není dlouhodobě čistá strategie. Fond Arch nám umožnil nabídnout klientům i ekvitní nohu investic, která chrání majetek i v tom druhém světě, tedy světě vyšších sazeb a inflace, kdy reálné úročení je de facto záporné. To jsme přece viděli v posledních dvou letech.


A funguje to? Klienti na to slyší?

Štěpán Ašer: Vidíme, že ano. Daří se nám klienty přesvědčovat, že je správná cesta změnit investiční nastavení z jistého výnosu směrem k vyhledávání příležitostí, které mají potenciál velkého zhodnocení.


Jak byste zhodnotili aktuální stav fondu J&T Arch Investments?

Štěpán Ašer: Vždycky jsme věděli, že první fáze bude hodně o tom, dostat majetek zakladatelů a partnerů na jedno místo. To neuděláte ze dne na den a ještě nám k tomu pár kroků chybí. Musíte vyřešit spoustu věcí, zejména oceňování aktiv, daňové dopady změn, antimonopolní dopady, přesouváte majetek z neregulovaného prostředí do výrazně regulovaného prostředí. Máme ale radost, že se nám daří nejen přesouvat aktiva na jedno místo, ale že fond také roste a roste počet klientů, kteří do něj dávají své peníze. Dneska fond spravuje aktiva přes dvě miliardy eur a klientské investice tvoří zhruba polovinu. Takže se nám daří naplňovat i cíl získávání kapitálu.


J&T Arch je v současnosti největším fondem na českém a slovenském trhu. Jak je na tom s výnosem?

Adam Tomis: Tady nejde říct nic jiného, než že výsledky hodnotím dobře. Za poslední rok jsme měli v korunách výnos zhruba 19 procent, v eurech téměř 15 procent. Zajímavější je pohled na celou historii fondu, která se blíží čtyřem letům. V korunách jsme na zhruba 50, v eurech kolem 35 procent, což obstojí ve srovnání s celou řadou pasivně spravovaných fondů a ETF. Ty sice dnes možná rostou i rychleji, ale bývají taženy malým počtem technologických akcií. To znamená vyšší volatilitu. Naším cílem u fondu Arch přitom je, aby volatilita v jeho případě byla mnohem nižší než u veřejných trhů. Podíváme-li se na velikost fondu, samozřejmě že nás těší, že jsme největší v česko-slovenském prostoru. A pokud budeme počítat jen tu polovinu klientů, pořád budeme patřit mezi top pět fondů. A to se bavíme jinak o fondech, které mají deset, klidně i dvacet let historie.


Jedním z principů fondu J&T Arch je podíl 50 na 50, tedy polovina aktiv zakladatelů a partnerů J&T a polovina od klientů. Jak to konkrétně funguje?

Štěpán Ašer: J&T Arch se vlastně nechová jako typický fond, který by rozkládal investice napříč geografiemi a sektory, J&T Arch diverzifikuje napříč vztahy. A přikládá jednotlivým vztahům různou váhu, v tom je jedinečný. Vztah a důvěru v něj staví na první místo, to je jádro tohoto fondu. A abychom vyjádřili důvěru v tento princip, tak si zakladatelské rodiny řekly, že to budou dokazovat tím, že vždy budou mít ve fondu minimálně 50 procent. My jsme to tak měli vždy, investice, které nabízíme, jsou investice, kterým sami věříme.


Adame, váš pohled?

Adam Tomis: Myslím, že to má ještě dvě roviny interpretace. Vedle toho, co zmiňoval Štěpán, to je ještě potřeba zakladatelů cítit sounáležitost s aktivy. Každá z rodin musí mít pocit, že jsou s danými investicemi dostatečně spojeny. Jak říkal Štěpán, každé konkrétní aktivum pro nás představuje především konkrétní vztah, takže je potřeba tyto vztahy takto uchovat. Má to i psychologický rozměr, protože pak mají i chuť se dále podílet na růstu daného aktiva a vztahu. A nesmíme zapomenout ani na to, že tento princip je vlastní celému univerzu J&T.

My často nejsme hlavní vlastníci, kteří by konkrétní firmy řídili. Ale investujeme spolu s dalšími, ať už to je Daniel Křetínský a jeho EPH, nebo Jiří Šmejc a Emma Capital, či třeba Dušan Palcr a jeho investice v zemědělství. Oni jsou se svými firmami také bytostně spjata a mají v nich většinu majetku.


Jak funguje partnerství s Danielem Křetínským, který je s fondem J&T Arch hodně spojován?

Adam Tomis: Dan má s J&T dlouholetý vztah a za těch zhruba pětadvacet let se mu díky mimořádnému investičnímu citu, ale i kapitálové podpoře J&T podařilo narůst do velikosti významné celoevropské skupiny, a to už nejen v energetice. Jak jsme říkali, my investujeme do partnerů J&T, kteří jsou úspěšní ve svých odvětvích, takže investice do aktiv EPH je logická. A tím, jak EPH narostlo, stalo se největším aktivem J&T Arch, představuje zhruba 67, možná až 70 procent investic. V tomto vztahu jsme pasivním investorem, podporujeme je kapitálově. Investiční strategie je řízená z Pařížské (sídlo EPH – pozn. red.). To, jak významný partner EP-svět je, dokládá i speciální struktura, jak J&T Arch do něj investuje. Na jedné straně fond Arch funguje tak, že brání propadu hodnoty jednotlivých aktiv, zároveň je limitovaný výnos, kterého J&T Arch může dosahovat. Je to dáno historicky, že Dan nechce spravovat cizí kapitál. Pro fond to je výhodné zase tím, že toto aranžmá nabízí výraznou stabilitu výnosu.


Jaké významné investice nebo příběhy byste ještě zmínili vedle EPH Daniela Křetínského?

Adam Tomis: Myslím, že o tom příběhu Dana Křetínského jednou bude film. To je opravdu neuvěřitelné. Vedle toho bych rád zmínil velký podíl v Monetě, což je taková trochu jiná investice, než bývá obvyklé. Moneta je velmi dobře řízená banka, vyplácí velmi zajímavou dividendu. A do velmi dobré pozice nás staví také to, že tři největší akcionáři, tedy my, PPF a Pavel Tykač, drží zhruba 50 procent akcií. Strategicky to je velmi zajímavé. Dále bych zmínil Sandberg, který založil Martin Fedor, jeden z bývalých partnerů J&T. A jsme v procesu vstupu do společnosti J&T Zemědělství a Ekologie, kterou vede Dušan Palcr a která je druhým největším obhospodařovatelem půdy u nás po Agrofertu.


A Emma Capital Jiřího Šmejce?

Adam Tomis: To je trochu jiný příběh, protože se nejedná o platformu, která by měla společnou historii s J&T. Ale jinak nás historicky spojují dlouhodobé vztahy, ať už osobní mezi Jiřím Šmejcem a Patrikem Tkáčem, nebo vztah klienta a poskytovatele financování.


Jaké má J&T Arch cíle do budoucna?

Štěpán Ašer: Zatím je většina investic takové dobíhání historie a vztahů, které existují. Budoucnost by měla být hlavně o shánění nových investic, ať už se stávajícími partnery, tak i s partnery novými, kteří vzejdou z fungování toho celého ekosystému J&T. Podle mě bude vrcholná fáze moment, kdy si tito naši partneři v budoucnu vezmou investici od fondu Arch. Bude to vzájemné potvrzení mimořádných vztahů.

Adam Tomis: Já to vnímám stejně. Jsem ale hodně uvrtán do té výkonné každodenní práce, takže se teď soustředím hlavně na to dobíhání historie. Ale přesně, ideální stav bude, až všichni klienti, kteří půjdou do banky, budou doufat, že si J&T Arch koupí minoritu v jejich byznysu.


A čím je J&T Arch pro vás osobně?

Štěpán Ašer: Tak já v něm mám samozřejmě část peněz. Jinak pro nás je J&T Arch opravdu strategicky nutný krok a jsem rád, že jsme ho udělali, ačkoli jsme museli mnoho lidí přesvědčit, že je správné se dělit o úspěch. Ale vedle toho, že to je úspěch, tak je tam také riziko. Když prodáváte dluhopisy, uděláte si risk analýzu a víte, že to nebude katastrofa. Tady každé čtvrtletí vykazujete čísla. Zatím jsou ta čísla dobrá, rostou, ale víme, že svět je rozkolísanější a není nijak dáno, že to bude čtvrtletí za čtvrtletím růst. A i to budeme muset klientům vysvětlovat, to je to riziko. Ale jsem rád, že jsme do něj šli.

Adam Tomis: Pro mě je to velký závazek. Vůči klientům, ale i vůči akcionářům a zakladatelům. Chci se o J&T Arch starat nejlépe, jak to půjde. Prožívám to dobré, ještě víc prožívám to špatné. To k tomu prostě patří. A jsem pyšný na tým, který se na fondu J&T Arch podílí.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.