Výsledky francouzských voleb překvapily

2-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.


#Ekonomika

V tomto týdnu se investoři zaměří na výsledek druhého kola předčasných parlamentních voleb ve Francii, výsledkovou sezónu za druhý kvartál 2024 a na průběžná makrodata se zaměřením na CPI.


V tomto týdnu se investoři zaměří na výsledek druhého kola předčasných parlamentních voleb ve Francii, výsledkovou sezónu za druhý kvartál 2024 a na průběžná makrodata se zaměřením na CPI.

První kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii vyhrálo Národní sdružení M. Le Penové (34 %), ale aktuálně vládnoucí strana prezidenta Macrona nedopadla tak špatně, jak se někteří obávali (20,5 %). V druhém kole (neděle 7. 7.) se očekávalo, že se pravděpodobně potvrdí vítězství Le Penové, ale zároveň by nemělo dojít k výraznému nárůstu radikální levice.

„Pokud by současně nezískala Le Penová absolutní většinu (nad 50 % hlasů), tak by to trh vnímal jako pozitivní scénář a jisté potvrzení prezidentské moci v rukou Macrona. Tento základní scénář by byl dle nás pro evropské akcie pozitivním impulzem,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Nakonec druhé kolo parlamentních voleb nečekaně vyhrál levicový blok Nová lidová fronta (180 křesel), prezidentův vládní tábor skončil druhý a získal 158 mandátů a původně favorizované nacionalistické Národní sdružení (RN) skončilo až třetí se 143 mandáty.

Zahájení výsledkové sezóny bude zaměřeno na čtvrteční Delta Airlines a na páteční velké banky jako JP Morgan, Wells Fargo a Citigroup. Analytici se domnívají, že očekávání na výsledkovou sezónu za druhý kvartál 2024 jsou poměrně ambiciózní s oček. +8,7 % r/r u čistého zisku v rámci S&P 500, což dává méně prostoru pro pozitivní překvapení.

„Pro spekulace na budoucí měnovou politiku Fedu se budou sledovat inflační data CPI v USA. Potvrzení očekávání, tedy pokles dynamiky růstu, by zvyšoval šance na zahájení cyklu snižování sazeb v USA a byl by pozitivním faktorem pro riziková aktiva,“ dodává Milan Vaníček.

V tomto týdnu zmíníme u domácích titulů technický faktor, kdy se v pondělí akcie Kofoly naposledy obchodují s nárokem na hrubou dividendu 13,5 Kč/akcii (4,5% hrubý div. výnos).

Makroekonomický výhled 

Z makroekonomických zpráv se analytici zaměří v USA na čtvrteční spotřebitelskou inflaci CPI za červen (oček. 3,1 po 3,3 % r/r), páteční PPI za červen (oček. +0,1 po −0,2 % m/m) a spotřebitelský sentiment měřený univerzitou v Michiganu na červenec (oček. 67,0 po 68,2 bodu m/m).

V Německu se zaměří na čtvrteční spotřebitelskou inflaci CPI za červen (oček. beze změny 2,2 % r/r). V Číně se soustředí na středeční spotřebitelskou inflaci CPI za červen (oček. −0,8 po −1,4 % r/r) a páteční data o zahraničním obchodu, kde se čeká zrychlení růstu exportu i importu.   


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.