Společnost Nvidia se v průběhu letošního roku stala nejhodnotnější firmou světa. Těží z růstu zájmu o AI a potřebu velkých technologických společností naplňovat poptávku po stále vyšším výpočetním výkonu. „Nvidia si nadále bude držet výsostní postavení na trhu. Růst o stovky procent ale už nečekám,“ říká analytik J&T Banky William George Kubik.
Nvidia téměř zdvojnásobila zisky, přesto minula očekávání trhu. Po výsledcích tak akcie začaly klesat, ačkoli zatím jen mírně. Nejprve k těm výsledkům – jsou to výsledky dobré, průměrné, nebo špatné?
Výsledky Nvidie byly opět lepší, než se očekávalo, když tržby ve výši 35,1 miliard dolarů byly meziročně výše o 94 procent a překonaly odhady takřka o 2 miliardy dolarů. Tahounem tržeb byly opět čipy do datových center, konkrétně kategorie „H“ – Hopper, a již nově i „B“ – Blackwell. Tento segment zaznamenal tržby ve výši 30,8 miliard dolarů, což meziročně představuje nárůst o 112 procent, odhady přitom činily 29,1 miliardy.
Co za úspěchem stojí?
Celkově především silný trend AI a cloudu. Generální ředitel a zakladatel společnosti Jensen Huang několikrát zmínil, že síla těchto trendů nepřestává, což dokazují i investice největších amerických technologických společností. Microsoft, Alphabet, Amazon, Meta, Oracle a další v příštím roce budou mít výdaje na investice převyšující 250 miliard dolarů. To jsou přibližně tři čtvrtiny HDP České republiky. Síla však nebyla vidět jen na tržbách. Volný peněžní tok (free cash-flow) za plynulý kvartál činil 16,8 miliardy dolarů, což je s určitým nadhledem téměř celá tržní kapitalizace ČEZ. Ačkoliv byl výhled společnosti nepatrně slabší s očekávanými 37,5 miliardami dolarů, byl stále nad odhadem trhu okolo 37,1 miliardy. Důležité však bylo, že poptávka po nových čipech Blackwell je natolik silná, že v následných kvartálech bude významně převyšovat nabídku. Z mého pohledu byly výsledky velmi solidní.
Připomeňme, že jen za letošní rok akcie rostly o téměř 200 procent, což následovalo enormní růst z předchozího období. Nyní tedy dochází k mírnému poklesu. Je to nějaký signál obratu?
Ano, ten růst je vskutku masivní, což odráží i výše zmíněný hospodářský výkon nejen za uplynulý kvartál. Nvidia se během dvou let vyšvihla z průměrné společnosti na nejhodnotnější společnost světa s naprosto klíčovým produktem pro AI. Signál obratu zatím nevidím vzhledem k jejím výkonům a tržní dominanci. Je však ale potřeba zmínit, že hospodářský růst se bude snižovat s tím, jak velká srovnávací základna bude. Celkově neočekávám, že bychom na akciích viděli dalších 100 procent a více, ale spíše vidím více normalizovaný růst.
Co Nvidia chystá na další období? Jak to vypadá s dodávkami nové generace čipů?
Nvidia spustila prodeje čipů nové generace, a to dlouho očekáváné čipy Blackwell – B100, B200 a ekvivalenty. Poté, co byly zpožděny v důsledků chyb v návrhu čipu, což snižovalo výrobní poměr, jsou již plně ve výrobě a výroba naopak poroste. Jensen Huang již pár měsíců zpět avizoval, že poptávka po těchto GPU čipech je šílená, což nově na konferenčním hovoru ještě umocnil tím, že tak masivní poptávku aktuálně nebudou schopni uspokojit. Jde i o to, že především kapacita CoWoS výroby ze strany Taiwan Semiconductor (TSMC) má své limity a její zvýšení také zabere čas, i když nové faby najedou na masovou výrobu během druhého pololetí příštího roku. Předpokládám, že Blackwell GPU čipy budou směřovat pouze k největším zákazníkům a na menší subjekty se nedostane. Ty se budou muset spokojit nadále se staršími GPU čipy Hopper, konkrétně H100, H200 eventuálně s komplety GH100 a GH200 (GH = GPU + CPU). Mimo to Nvidia plánuje kolem roku 2026 nástupce Blackwellů, a to čipy kategorie „R“ – Rubin, které již budou zahrnovat paměťové čipy nové generace HBM4. Celkově je plán Nvidie ohledně spouštění nových čipů velmi nabitý.
Nyní jsme zhruba dva roky od začátku masivního růstu zájmu o AI, na němž právě Nvidia značně vydělává a stala se i nejhodnotnější veřejně obchodovanou společností světa. Bude toto prostředí fungovat i nadále, nebo se něco již mění?
Z mého pohledu AI trend a trend přechodu na cloud bude nadále pokračovat masivním tempem. To je mimo jiné podloženo mnoha odhady v rámci odvětví čipů a datových center, kam tyto čipy směřují. McKinsey ve svém odhadu předpokládá, že kumulovaný roční růst odvětví čipů bude do roku 2030 7 procent CAGR (CAGR je Složená roční míra růstu, měří míru návratnosti investice za investiční období, například 5 nebo 10 let – pozn. red.) a dosáhne hodnoty 1,06 bilionu dolarů oproti přibližně 590 miliardám v roce 2021. Oproti tomu agentura Bloomberg očekává kumulovaný roční růst 5,7 % na přibližně 1,03 bilionu dolarů. Obdobný odhad má i konzultant Deloitte, společnost Mizuho nebo dodavatel přístrojů na výrobu čipů Applied Materials, kteří odhadují velikost odvětví na přibližně 1 bilion dolarů v roce 2030. Průměr výše jmenovaných je tedy nepatrně přes 1 bilion dolarů, zatímco aktuálně to je okolo 660 miliard dolarů. Mimo to Morgan Stanley očekává, že růst kapacity datových center má vzrůst do roku 2030 asi o 160 % na 1000 TWh oproti současným asi 400 TWh. To poukazuje na to, s jakou silou AI, čipy a cloud nastupují do globální ekonomiky. Podpora odvětví však není jen ze strany korporací a investorů, ale také ze stran samotných vlád. Vlády na podporu výroby čipů a zvýšení jejich konkurence schopnosti vyčlenily nemalé prostředky ve formě zákonů o čipech (CHIPS Acts). Celkový objem podpor přesahuje 370 miliard dolarů.
Očekávalo se, že konkurenční firmy budou postupně Nvidii dohánět. Jak jsou na tom nyní ostatní firmy? A to jak z pohledu technologického, obchodního, tak také z pohledu akcií a zájmu investorů.
Dá se říct, že nadále je dominantou trhu s GPU čipy pouze Nvidia s tržním podílem okolo 87 procent, který bude velmi těžké nahradit, natož mu i významněji konkurovat. Jde o to, že Nvidii dominantní dělá především jejich paralelní architektura CUDA, která se již mnoho let vyvíjí a jsou na ni navázány další systémy. Pro zákazníky není aktuálně nikdo, kdo by ji plně vynahradil. Ačkoli hardwarově jsou GPU čipy od AMD velice výkonné a leckdy převýší výkon GPU čipů od Nvidie, jejich architektura ROCm nedokáže to, co umí CUDA, a to je ten rozdíl. Snahy Intelu s GPU čipy Gaudi jsou zatím zanedbatelné a domnívám se, že nepředstavují hrozbu ani pro AMD. Z mého pohledu aktuálně nevidím nikoho, kdo by ve středním horizontu mohl Nvidii na poli GPU čipů ohrozit.
Jak se podle vás projeví na trhu s čipy, ale i AI nástup nového amerického prezidenta? A jak se to projeví na hodnotě akcií Nvidie a dalších společností vyvíjejících čipy?
To je sporná otázka s mnoha proměnnými. Z celkového hlediska by to mělo být spíše pozitivní pro Nvidii a jejich produkci, neboť Trump, jak již víme, bude upřednostňovat domácí společnosti oproti zahraničním. V rámci dodávek nejvyspělejších GPU si nemyslím, že se mnoho změní, jelikož drtivou většinu těchto čipů poptávají americké technologické firmy. Problém může nastat se zavedením cel a exportem do Číny. To by eventuálně mohlo určitý dopad na Nvidii mít, ale nemyslím si, že by to bylo výrazné. Další problém může být ve výrobě, neboť většina GPU čipů Nvidie je vyráběna na Taiwanu. Ačkoli TSMC investuje do výstavby fabů v Arizoně, USA, spuštění ve věští míře bude nejdříve v druhé polovině příštího roku. Většina výroby tak bude stále na Taiwanu, na co mohou mít dopad eventuální cla a další možné omezení.